Komunikaty PR

Cybersecurity. Najnowsze badania Sharp w Europie.

2024-11-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Anna Wrzesińska
Lucky Monday PR&Events

Kościuszki 65/28
30-114 Kraków
biuro|luckymonday.pl| |biuro|luckymonday.pl
+48 691769463
www.luckymonday.pl

Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Sharp na rynku europejskim wśród 11.000 pracowników MŚP wskazują, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej niż kiedykolwiek narażone na cyberzagrożenia. Niemal trzy czwarte (72%) ankietowanych przyznaje, że ta kwestia ich niepokoi. Wielu z nich nie ma odpowiedniego przygotowania, pozwalającego na wykrywanie i unikanie tego rodzaju zagrożeń w pracy.

Zdecydowana większość (84%) pracowników twierdzi, że kwestie cyberbezpieczeństwa są dla nich większym powodem do obaw niż rok temu, podczas gdy prawie jedna czwarta (24%) bardziej niż rok temu obawia się popełnienia błędów, które mogłyby zagrozić cyberbezpieczeństwu w ich miejscu pracy.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Sharp Europe, wiodącego dostawcy produktów i usług technologicznych dla biznesu, objęło jedenaście krajów, w tym Polskę. Wyniki sondażu, przekazanego do publicznej wiadomości 27 listopada br. wskazują, że narastające obawy związane są ze wzrostem znaczenia sztucznej inteligencji. Pomimo tego pracodawcy nie podejmują wystarczających działań, aby przygotować pracowników na nowe cyberzagrożenia.

Prawie trzy czwarte (72%) pracowników europejskich MŚP twierdzi, że nie potrafią dostrzec i uniknąć cyberzagrożeń w pracy, a rozwój AI tylko spotęgował związane z tym obawy. 43% respondentów wskazało AI, jako główny powód większego niż w ubiegłym roku zaniepokojenia. 23% pracowników nie jest w stanie dostrzec zagrożenia bezpieczeństwa pochodzącego od AI, takiego jak phishing e-mailowy, a 34% zgadza się, że AI utrudni wykrycie potencjalnego cyberataku.

Pomimo tych rosnących obaw i braku przygotowania, w ciągu ostatnich dwóch lat pracownikom zapewniono jedynie minimalne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. Badanie Sharp wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat 41% pracowników europejskich MŚP nie przeszło żadnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa zorganizowanego przez pracodawców. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że prawie jedna czwarta (24%) nigdy nie brała udziału w żadnym szkoleniu dotyczącym cyberzagrożeń, zorganizowanym przez pracodawcę.

Roland Singer, Vice President of IT Services, Sharp Europe, mówi: „Istnieje niepokojąca dysproporcja między nasilającymi się obawami europejskich pracowników dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, a ich postrzeganą zdolnością do skutecznego radzenia sobie z cyberzagrożeniami w miejscu pracy. Co więcej, liderzy biznesu nie zapewniają swoim pracownikom należytych ani regularnych szkoleń, aby pomóc im radzić sobie z nowymi cyberzagrożeniami. Technologia nieustannie ewoluuje, a szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinny dostosowywać się do tego tempa zmian. Liderzy MŚP są odpowiedzialni za wdrożenie solidnego programu szkoleniowego w zakresie cyberbezpieczeństwa; szkolenia powinny być aktualizowane i regularnie organizowane. Tylko w ten sposób można utrzymać wysoki poziom świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników. Istotne jest także regularne dostosowywanie szkoleń do potrzeb”.

Badanie firmy Sharp zbiega się w czasie z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, m.in. dyrektywy NIS2, która jest pierwszym ogólnounijnym aktem prawa dotyczącym cyberbezpieczeństwa, wprowadzonym w celu zwiększenia ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE. Przepisy te wdrożono w obliczu rosnącej liczby cyberataków wymierzonych w europejskie przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, ataki te stały się jeszcze bardziej inteligentne.

Aby uzyskać więcej informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa MŚP, odwiedź stronę: https://www.sharp.pl/uslugi-it/cyberbezpieczenstwo/security-awareness-training-platforma-szkoleniowa-z-zakresu

Uwagi dla redakcji

Badanie zostało przeprowadzone przez Censuswide od 30 października do 8 listopada 2024 r. i objęło 11 003 pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z 11 krajów, w tym Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lucky Monday PR&Events
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.