Cyfryzacja parkingów, jeden ekosystem
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Postępująca na całym świecie urbanizacja rodzi coraz więcej wyzwań, wśród nich są między innymi walka ze smogiem i hałasem, utylizacja odpadów, efektywne zarządzanie opieką zdrowotną czy organizacja komunikacji publicznej i niwelowanie korków. Miasta coraz częściej sięgają po nowe technologie, żeby im sprostać.
Innowacyjne narzędzia pozwalają zredukować zużycie wody i energii, a także przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Całość działań wpisuje się w koncepcję Smart City, która bazuje na cyfryzacji przestrzeni miejskiej. Inteligentne procesy, opierające się na algorytmach oraz infrastrukturze IoT, dostarczającej dane z wielu obszarów, sprawiają, że miasta stają się bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców, a władze zyskują możliwość większej optymalizacji budżetu.
Europejskie oraz polskie miasta mają do dyspozycji coraz więcej inteligentnych i zaawansowanych technologii. Korzystają one z różnorodnych sensorów, algorytmów oraz metod AI, aby skutecznie analizować i przetwarzać informacje usprawniające funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Bardzo istotnym wyzwaniem jest natomiast gwałtownie wzrastająca populacja mieszkańców miast. Według raportu „World Urbanization Trends”, w połowie XXI wieku 66% światowej populacji będzie mieszkać właśnie w miastach. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 10% mniej. Skuteczne zarządzanie miejskimi ekosystemami w coraz większym stopniu wymaga stosowania narzędzi cyfrowych oraz gromadzenia i analizy wszelkich dostępnych danych.
Fundamenty inteligentnego miasta
Około 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych i 70% zużycia energii przypada na nieruchomości mieszkalne oraz biurowe, dlatego ich cyfrowa transformacja będzie fundamentem tworzenia inteligentnego i bardziej zrównoważonego miasta. System zarządzania budynkiem (BMS) jest wiodącym elementem w strategii inteligentnej nieruchomości. Kluczową technologią, kształtującą cały ekosystem, jest z kolei Internet Rzeczy (IoT) – stosowany w biurowcach, szpitalach czy na uniwersytetach. Starzejąca się infrastruktura wymaga dedykowanej adaptacji pod kątem nowych technologii, zarówno w ujęciu fizycznym, jak i cyfrowym. To właśnie cyfryzacja nieruchomości biurowych czy mieszkalnych jest jednym z najważniejszych składników przekształcania tradycyjnych miast w smart cities. Nabiera to dodatkowego znaczenia w przypadku danych Międzynarodowej Agencji Energii, zgodnie z którymi budynki zużywają 40% całej energii na świecie.
Fundamentem inteligentnego miasta jest rozwój technologii. Przetwarzanie danych w chmurze w połączeniu z możliwościami dokładnej geolokalizacji znacznie przyspieszyło rozwój smart cities i spowodowało, że technologie znajdują zastosowanie we wszystkich miejskich procesach. Ich motorem napędowym są w szczególności dwa kierunki technologiczne: komunikacja M2M, czyli Machine to Machine oraz ITS – Intelligent Transportation System. Inteligentne systemy transportowe służą optymalizacji ruchu ulicznego. Informują mieszkańców o możliwych utrudnieniach, pozwalając w danej sytuacji na wybór alternatywnej i szybszej trasy. Zarządzający miastem uzyskują informacje, które pozwalają na lepszą organizację koniecznych remontów dróg oraz rozbudowę infrastruktury, bez powodowania znacznych utrudnień w życiu mieszkańców. ITS może stanowić platformę dla wielu różnych podsystemów wykorzystywanych w poszczególnych obszarach miejskich. System ten jest w stanie zintegrować funkcje monitoringu miejskiego, obsługi stref płatnego parkowania, zarządzania transportem, oświetleniem ulicznym i osiedlowym.
Optymalizacja ruchu drogowego
Według World Economic Forum, inteligentne systemy transportowe umożliwiają obniżenie emisji gazów cieplarnianych w miastach o około 15%, a także pozwalają na redukcję dziennej ilości wody zużywanej przez 1 osobę aż o 25 litrów. Z kolei zautomatyzowane pojazdy i inteligentne systemy drogowe – wymieniające się danymi w czasie rzeczywistym dzięki sensorom i czujnikom – mogą nie tylko zapewnić większe bezpieczeństwo kierowcom, lecz także zoptymalizować ruch, skracając ich średni czas dojazdu o około 30 minut. Wśród cyfrowych rozwiązań i technologii, które najchętniej wdrażają obecnie polskie miasta, znajdują się właśnie zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym i inteligentne parkingi. Parkowanie to jeden z ważniejszych elementów decydujących o odbiorze danego miasta jako odpowiedniego miejsca do życia i pracy.
Nieustanny rozwój usług i narzędzi zorientowanych na ideę Smart City wymaga od liderów transformacji cyfrowej kreowania komfortowych, zrównoważonych i zdigitalizowanych rozwiązań parkingowych zarówno dla biznesu, jak i użytkowników końcowych. Hub dla miejskiego transportu multimodalnego wpisuje się w ekologiczne trendy, popularyzując samochody elektryczne, rozwiązując kwestię pierwszej i ostatniej mili czy wspierając korzystanie z ekologicznych środków transportu oraz transportu miejskiego. Współdzielona, zrównoważona mobilność przestaje być wyzwaniem, a staje się realną szansą dla władz miejskich oraz zarządców nieruchomości.
Kamil Giemza
Dyrektor operacyjny
NaviParking

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.