Członek gangu ransomware ekstradowany z Polski do USA
Domniemany haker trafił w ręce polskiej policji w październiku 2021. Zatrzymanie Wasińskiego to efekt współpracy FBI, Europolu oraz krajowych organów ścigania kilku europejskich państw. Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oskarżonemu wiele zarzutów, w tym uszkodzenie chronionych komputerów, spisek mający na celu popełnienie oszustwa komputerowego i pranie brudnych pieniędzy. Sprawa toczy się w Północnym Okręgu Teksasu, a Jarosławowi Wasińskiemu grozi do 115 lat więzienia.
Prokuratorzy oskarżają go o użycie oprogramowania ransomware Sodinokibi/REvil do ataku w łańcuchu dostaw przeciwko około 1500 klientom firmy Kaseya na całym świecie. Napastnik zablokował krytyczne pliki na maszynach ofiar i zażądał okupu w kryptowalucie w zamian za nieupublicznienie danych i przywrócenie im dostępu do zaszyfrowanych dokumentów.
- W ostatnim czasie organy ścigania w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych zintensyfikowały działania wymierzone przeciwko cybergangom. W USA ataki ransomware traktuje się na równi z terroryzmem. Widmo wysokich i nieuchronnych kar może odstraszać niektórych hakerów. Choć zauważamy, iż jedną z reakcji gangów ransomware jest podwyższenie cen okupów. W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosły one o 130 proc. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Systemy telemetryczne Bitdefender w styczniu bieżącego roku dokonały analizy 10,5 milionów potencjalnych incydentów bezpieczeństwa. Wśród nich zidentyfikowali aż 202 rodziny oprogramowania ransomware. Najczęściej występującą w styczniu odmianą była WannaCry (43 proc), a następnie Gand Rab (13 proc) i Cerber (13 proc.)
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.