Członek gangu ransomware ekstradowany z Polski do USA
Domniemany haker trafił w ręce polskiej policji w październiku 2021. Zatrzymanie Wasińskiego to efekt współpracy FBI, Europolu oraz krajowych organów ścigania kilku europejskich państw. Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oskarżonemu wiele zarzutów, w tym uszkodzenie chronionych komputerów, spisek mający na celu popełnienie oszustwa komputerowego i pranie brudnych pieniędzy. Sprawa toczy się w Północnym Okręgu Teksasu, a Jarosławowi Wasińskiemu grozi do 115 lat więzienia.
Prokuratorzy oskarżają go o użycie oprogramowania ransomware Sodinokibi/REvil do ataku w łańcuchu dostaw przeciwko około 1500 klientom firmy Kaseya na całym świecie. Napastnik zablokował krytyczne pliki na maszynach ofiar i zażądał okupu w kryptowalucie w zamian za nieupublicznienie danych i przywrócenie im dostępu do zaszyfrowanych dokumentów.
- W ostatnim czasie organy ścigania w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych zintensyfikowały działania wymierzone przeciwko cybergangom. W USA ataki ransomware traktuje się na równi z terroryzmem. Widmo wysokich i nieuchronnych kar może odstraszać niektórych hakerów. Choć zauważamy, iż jedną z reakcji gangów ransomware jest podwyższenie cen okupów. W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosły one o 130 proc. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Systemy telemetryczne Bitdefender w styczniu bieżącego roku dokonały analizy 10,5 milionów potencjalnych incydentów bezpieczeństwa. Wśród nich zidentyfikowali aż 202 rodziny oprogramowania ransomware. Najczęściej występującą w styczniu odmianą była WannaCry (43 proc), a następnie Gand Rab (13 proc) i Cerber (13 proc.)
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.