Cztery postanowienia noworoczne 2023 dla internautów
Nowy rok jest doskonałą okazją do wyznaczania sobie nowych celów. Niektórzy chcą zmienić dietę, inni postanawiają, że zaczną chodzić na siłownie. Dlaczego w noworocznych postanowieniach nie uwzględnić praktyk dotyczących cyfrowego bezpieczeństwa? Specjaliści z firmy Bitdefender zachęcają, aby wraz z 2023 rokiem stosować się do czterech zasad, które pozwolą chronić swoją prywatność i finanse przed cyberprzestępcami.
1. Nie używaj tych samych haseł do kont osobistych i firmowych
Używaj silnych, unikalnych haseł, aby zabezpieczyć swoje konta internetowe przed złośliwymi przejęciami i oszustwami. Tylko takie hasła stanowią skuteczną, pierwszą linię obrony przed próbami włamań i dostępem do danych osobowych finansowych.
Ustal zasady zarządzania hasłami, korzystając z menedżera haseł oraz uwierzytelniania wieloskładnikowego. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi jest Bitdefender Password Manager, który między innymi automatycznie generuje hasła, zapisuje dane logowania, automatycznie uzupełnia złożone sekwencje.
2. Nadaj priorytet cyfrowej tożsamości, monitorując swój ślad online
Duża aktywność w Internecie sprawia, że zostawiasz za sobą wiele cyfrowych śladów, które przestępcy mogą wykorzystać do naruszenia bezpieczeństwa finansowego i fizycznego. Tego typu informacje stanowią podstawę rozmaitych działań cyberprzestępczych. Dlatego musisz ograniczać do niezbędnego minimum ilość danych udostępnianych online. W praktyce oznacza to likwidację starych, nieużywanych kont oraz regularne przeglądanie ustawień prywatności. Uzupełnij narzędzia do cyberochrony o usługę monitorowania tożsamości cyfrowej.
3. Zobowiąż się do ochrony swoich urządzeń i danych przed cyberatakami
Rok 2022 przyniósł kilka bolesnych lekcji na temat cyberbezpieczeństwa. Jak się okazuje ofiarami cyberataków są zarówno użytkownicy indywidualni, jak i koncerny. Dlatego każdy użytkownik Internetu powinien posiadać odpowiednie narzędzia zabezpieczające przed phishingiem, oprogramowaniem szpiegującym, trojanami czy ransomwarem. Bitdefender zaleca stosowanie ochronę wielowarstwową, aby chronić wszystkie urządzenia przed cyberzagrożeniami.
4. Bądź anonimowy w Internecie dzięki wirtualnej sieci prywatnej (VPN)
Wirtualna sieć prywatna jest niezbędnym narzędziem do ochrony tożsamości i prywatności, czyniąc cię anonimowym za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu. Sieć VPN zaszyfruje Twój ruch, kierując go przez specjalny serwer z dala od szpiegów i wścibskich oczu, w tym dostawców usług internetowych, hakerów i agencji rządowych.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.