Komunikaty PR

Czy technologia może pozytywnie wpłynąć na transport kolejowy?

2022-02-24  |  10:00
Biuro prasowe

Rewolucja technologiczna w branży transportowej dzieje się na naszych oczach. Dotyczy nie tylko transportu miejskiego i samochodowego, ale także ponadregionalnych i międzymiastowych połączeń, w tym kolejowych. Pociągami rokrocznie podróżują miliony Polaków, dlatego tak ważne jest wprowadzanie nowinek technologicznych nie tylko w celach logistycznych, ale też dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pasażerom.

 

Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, w 2021 roku z usług przewozów kolejowych korzystało 245,1 miliona pasażerów w Polsce. Jest to o 35,7 miliona pasażerów więcej niż w 2020 roku. Przed wybuchem globalnej pandemii, było to aż 335,9 miliona pasażerów. Wielu Polaków korzysta z kolei nie tylko na dłuższe, turystyczne trasy, ale także jest to element ich codzienności. Każdego poranka na peronach kolejowych spotkać można pasażerów przemieszczających się do pracy lub szkoły, a w piątkowe wieczory na pociąg czeka wielu studentów powracających do rodzinnych domów. Niedaleka odległość od torów kolejowych może powodować wiele zagrożeń, dlatego też osoby korzystające z kolei powinny mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Rozwiązaniem tego problemu, może być wykorzystanie wszechstronnych systemów dozoru wizyjnego, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo na peronach, ale także zapewnią komfort osobom podróżującym.

 

Wykrywanie niecodziennych zachowań 

Każdego dnia na peronach kolejowych pojawia się wiele osób – głównie pasażerów. Trzeba jednak pamiętać, że są to miejsca ogólnodostępne, do których praktycznie nieograniczony dostęp mają wszyscy. Wykorzystanie kamer sieciowych i analityki IoT może być jednym ze sposobów weryfikacji tego, kto przebywa na peronach, a także metodą wykrywania niecodziennych zachowań, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo wszystkich podróżnych.

 

Inteligentne kamery mogą zostać wyposażone w systemy reagujące na określone dźwięki, na przykład zbite szyby. Gdy dojdzie do aktu wandalizmu na peronie, natychmiast wyślą one sygnał do centrali. Warto też pamiętać, że wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, by znaleźć się na krawędzi peronu, zwłaszcza jeżeli podróżujemy z dziećmi, które nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Dzięki dozorowi wizyjnemu możliwe jest wykrycie momentu przekroczenia „niewidzialnej linii”, przez co podjęcie działań związanych z bezpieczeństwem, np. nadanie komunikatu ostrzegawczego, będzie znacznie szybsze.  

 

Systemy monitoringu wizyjnego, obejmujące cały obszar dworca, peronów oraz torów kolejowych to kompleksowe rozwiązanie, które może rejestrować występowanie incydentów w strefach niedostępnych dla postronnych, np. na bocznicach kolejowych. Dzięki modułom analitycznym i powiadamianiu w czasie rzeczywistym personel kolejowy jest w stanie szybko zidentyfikować i zareagować na potencjalne zagrożenie, aby w porę uniknąć tragedii, a także ograniczyć dostęp do stref zamkniętych.

 

Całodobowy podgląd – dobra widoczność także w nocy

Z kolei codziennie korzystają setki osób, zarówno w dzień, jak i w nocy. Same perony bywają różne, niektóre podziemne, zadaszone zapewniają dobrą widoczność niezależnie od pory dnia. W wielu miejscowościach są to jednak miejsca pozostające na zewnątrz, które oświetla tylko kilka lamp. W związku z tym, kamery zapewniające dobrą widoczność w nocy bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa podróżnych, którzy mogą stać się ofiarą kradzieży. Tłumy pojawiające się na peronach, mogą być okazją dla kieszonkowców, niepostrzeżenie chcących pozbawić kogoś portfela i innych kosztowności. Rozwiązanie to kluczowe jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce zachodzi już w godzinach popołudniowych – wiele osób bowiem powraca wtedy z pracy, szkół lub uczelni.

 

„Termowizyjne kamery dozoru wizyjnego, połączone z inteligentną analityką IoT mogą skutecznie zniechęcić kieszonkowców do popełnienia przestępstwa, biorąc pod uwagę fakt, że na podstawie przechwyconego obrazu z monitoringu sprawca jest możliwy do zidentyfikowania. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, kamery operujące w nocy powinny cechować się wysoką jakością, a także być kompatybilne z innymi systemami dozoru miejskiego” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Wszechstronne rozwiązania audio

Komunikaty głosowe na peronach kolejowych nikogo nie dziwią – powszechne jest informowanie o nadjeżdżającym pociągu, peronie, z którego odjeżdża czy opóźnieniach. Jednakże, rozwiązania audio mogą być zakrojone na znacznie szerszą skalę. Połączenie systemów monitoringu z funkcjami IP audio pozwala odtwarzać nie tylko komunikaty w czasie rzeczywistym, ale także wcześniej nagrane, automatyczne wiadomości, np. związane z bezpieczeństwem. Przykładowo, system może zostać wykorzystany, gdy zajdzie potrzeba zarządzania ewakuacją lub informowania o potencjalnych sytuacjach awaryjnych.

                                                              

„Wykorzystanie rozwiązań audio to niemałe ułatwienie dla służb ochrony dworca, ale także innych służb miejskich i ratowniczych. W przypadku zaistnienia incydentu komunikaty głosowe mogą nie tylko pomóc w zarządzaniu sytuacją kryzysową, ale także dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji odpowiednim służbom, aby lepiej skoordynować ten proces. Wdrażanie wszechstronnych systemów monitoringu, połączonych z funkcjami audio czy analityką na brzegu sieci, już niedługo może stać się standardem we wszystkich branżach, także w transporcie” – dodaje Konrad Badowski z Axis Communications.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.