Komunikaty PR

DDoS - nowy europejski rekord

2022-09-20  |  01:00
Biuro prasowe

Akamai w lipcu poinformowało o ataku DDoS, który osiągnął szczytową wartość 659,6 Mpps. Natomiast we wrześniu ta sama firma wykryła i złagodziła podobny incydent, ale zanotowano aż 704,8 Mpps.  Jest to nowy europejski rekord. Napastnicy przeprowadzili 201 ataków wymierzonych w 1813 adresów IP, rozmieszczonych w ośmiu różnych podsieciach w sześciu lokalizacjach. Tak mocno rozproszony cyberatak znacznie utrudnia właściwą ocenę incydentu, nie wspominając już o jego powstrzymaniu.

DDoS to skrót od angielskiego “Distributed Denial of Service”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “rozproszoną odmowę usługi”. Celem napastników jest uniemożliwienie działania systemu komputerowego lub usługi sieciowej. Hakerzy wykorzystują do ataku DDoS zainfekowane obce komputery lub serwery.

- DDoS może narazić firmę na poważne straty finansowe. W niektórych przypadkach cyberprzestępcy wykorzystują tę metodę, aby wymusić na przedsiębiorstwach opłatę za powstrzymanie ataku. Co gorsza, DDoS może służyć również jako przykrywka do ukrycia prawdziwych intencji napastników, takich jak infiltracja infrastruktury firmy - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Zwykli użytkownicy nie mają szans na zabezpieczenie się przed atakami DDoS. Jedynie administrator posiada informacje o niespodziewanych skokach w ruchu na stronie internetowej i może podjąć odpowiednie kroki. Natomiast przeciętny internauta instalując antywirusa może zapobiec temu, aby jego komputer był wykorzystywany przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków. Program antywirusowy wykrywa i usuwa ewentualne złośliwe oprogramowanie udostępniające komputer w sieci botnet.

Organizacje, aby ochronić się przed atakami DDoS powinny opracować plan awaryjny zawierający dokładne informacje dotyczące postępowania poszczególnych pracowników w przypadku wystąpienia takiego incydentu. Siła niektórych ataków DDoS jest tak duża, że może całkowicie sparaliżować funkcjonowanie firmy lub instytucji publicznej. Według specjalistów z Bitdefendera po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele przedsiębiorstw, a także organów administracji publicznej w Europie stało się celem masowych ataków DDoS i prawdopodobnie będą one kontynuowane w przyszłości.

 

Źródło: marken.com.pl: bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.