Komunikaty PR

DDoS - nowy europejski rekord

2022-09-20  |  01:00
Biuro prasowe

Akamai w lipcu poinformowało o ataku DDoS, który osiągnął szczytową wartość 659,6 Mpps. Natomiast we wrześniu ta sama firma wykryła i złagodziła podobny incydent, ale zanotowano aż 704,8 Mpps.  Jest to nowy europejski rekord. Napastnicy przeprowadzili 201 ataków wymierzonych w 1813 adresów IP, rozmieszczonych w ośmiu różnych podsieciach w sześciu lokalizacjach. Tak mocno rozproszony cyberatak znacznie utrudnia właściwą ocenę incydentu, nie wspominając już o jego powstrzymaniu.

DDoS to skrót od angielskiego “Distributed Denial of Service”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “rozproszoną odmowę usługi”. Celem napastników jest uniemożliwienie działania systemu komputerowego lub usługi sieciowej. Hakerzy wykorzystują do ataku DDoS zainfekowane obce komputery lub serwery.

- DDoS może narazić firmę na poważne straty finansowe. W niektórych przypadkach cyberprzestępcy wykorzystują tę metodę, aby wymusić na przedsiębiorstwach opłatę za powstrzymanie ataku. Co gorsza, DDoS może służyć również jako przykrywka do ukrycia prawdziwych intencji napastników, takich jak infiltracja infrastruktury firmy - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Zwykli użytkownicy nie mają szans na zabezpieczenie się przed atakami DDoS. Jedynie administrator posiada informacje o niespodziewanych skokach w ruchu na stronie internetowej i może podjąć odpowiednie kroki. Natomiast przeciętny internauta instalując antywirusa może zapobiec temu, aby jego komputer był wykorzystywany przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków. Program antywirusowy wykrywa i usuwa ewentualne złośliwe oprogramowanie udostępniające komputer w sieci botnet.

Organizacje, aby ochronić się przed atakami DDoS powinny opracować plan awaryjny zawierający dokładne informacje dotyczące postępowania poszczególnych pracowników w przypadku wystąpienia takiego incydentu. Siła niektórych ataków DDoS jest tak duża, że może całkowicie sparaliżować funkcjonowanie firmy lub instytucji publicznej. Według specjalistów z Bitdefendera po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele przedsiębiorstw, a także organów administracji publicznej w Europie stało się celem masowych ataków DDoS i prawdopodobnie będą one kontynuowane w przyszłości.

 

Źródło: marken.com.pl: bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.