Dlaczego nie wolno mieszać zużytych akumulatorów z resztą odpadów?
Lit, nikiel, kadm, rtęć czy ołów to tylko niektóre ze szkodliwych pierwiastków znajdujących się w środku baterii zasilających nasze urządzenia. Jak nietrudno się domyślić, ich wyciek po pewnym czasie składowania jest niemal nieunikniony, jednak mimo to nadal wielu z nas nie wie w jaki sposób poprawnie je segregować. Najwyższy czas to zmienić.
Warto zacząć od tego, że w dzisiejszych czasach nie brakuje szeroko dostępnych punktów zbiórki zużytych baterii. Można je znaleźć np. w sklepach, szkołach czy centrach handlowych, dlatego właściwa segregacja tych odpadów wcale nie uchodzi za skomplikowaną czy czasochłonną. Ponadto stanowią one źródło one cennych surowców wtórnych. Firmy zajmujące się ich recyklingiem są w stanie odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników. Do odzyskiwanych surowców zalicza się głównie papier i plastik, a także żelazo i metale nieżelazne. Wszystkie te składniki są później z powodzeniem stosowane do produkcji kolejnych przedmiotów.
Baterie, a konkretniej jej szkodliwe pierwiastki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz całego środowiska. Środki chemiczne wewnątrz akumulatorów mają właściwości żrące i korozyjne. Mogą także upośledzać procesy zachodzące w organizmach żywych i powodować np. zaburzenia koncentracji, uszkodzenia mózgu, nerek, a także wiele innych chorób. Warto też wiedzieć, że po ich wyrzuceniu, pod wpływem nacisku innych
przedmiotów, dużej wilgoci czy zmian temperatur jest ogromna szansa na wyciek szkodliwej zawartości. A nawet niewielka bateria guzikowa jest w stanie skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć do 400 litrów wody.
Można odnieść wrażenie, że świadomość społeczna w zakresie składowania i recyklingu baterii ciągle jest zbyt mała. Wiele osób nadal miesza zużyte akumulatory ze zwykłymi odpadkami, a odpowiednia segregacja nic nie kosztuje. Warto więc utrwalić tę wiedzę i przekazać ją znajomym oraz rodzinie. Już teraz Polacy zużywają ponad 300 milionów baterii rocznie, a liczba ta z biegiem czasu będzie tylko rosła. Nie dopuśćmy zatem do dalszej degradacji środowiska i uwalniania szkodliwych pierwiastków. Zdajmy sobie sprawę z powagi zagrożenia i wspólnie zmieńmy nawyki na lepsze.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.