Dlaczego nie wolno mieszać zużytych akumulatorów z resztą odpadów?
Lit, nikiel, kadm, rtęć czy ołów to tylko niektóre ze szkodliwych pierwiastków znajdujących się w środku baterii zasilających nasze urządzenia. Jak nietrudno się domyślić, ich wyciek po pewnym czasie składowania jest niemal nieunikniony, jednak mimo to nadal wielu z nas nie wie w jaki sposób poprawnie je segregować. Najwyższy czas to zmienić.
Warto zacząć od tego, że w dzisiejszych czasach nie brakuje szeroko dostępnych punktów zbiórki zużytych baterii. Można je znaleźć np. w sklepach, szkołach czy centrach handlowych, dlatego właściwa segregacja tych odpadów wcale nie uchodzi za skomplikowaną czy czasochłonną. Ponadto stanowią one źródło one cennych surowców wtórnych. Firmy zajmujące się ich recyklingiem są w stanie odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników. Do odzyskiwanych surowców zalicza się głównie papier i plastik, a także żelazo i metale nieżelazne. Wszystkie te składniki są później z powodzeniem stosowane do produkcji kolejnych przedmiotów.
Baterie, a konkretniej jej szkodliwe pierwiastki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz całego środowiska. Środki chemiczne wewnątrz akumulatorów mają właściwości żrące i korozyjne. Mogą także upośledzać procesy zachodzące w organizmach żywych i powodować np. zaburzenia koncentracji, uszkodzenia mózgu, nerek, a także wiele innych chorób. Warto też wiedzieć, że po ich wyrzuceniu, pod wpływem nacisku innych
przedmiotów, dużej wilgoci czy zmian temperatur jest ogromna szansa na wyciek szkodliwej zawartości. A nawet niewielka bateria guzikowa jest w stanie skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć do 400 litrów wody.
Można odnieść wrażenie, że świadomość społeczna w zakresie składowania i recyklingu baterii ciągle jest zbyt mała. Wiele osób nadal miesza zużyte akumulatory ze zwykłymi odpadkami, a odpowiednia segregacja nic nie kosztuje. Warto więc utrwalić tę wiedzę i przekazać ją znajomym oraz rodzinie. Już teraz Polacy zużywają ponad 300 milionów baterii rocznie, a liczba ta z biegiem czasu będzie tylko rosła. Nie dopuśćmy zatem do dalszej degradacji środowiska i uwalniania szkodliwych pierwiastków. Zdajmy sobie sprawę z powagi zagrożenia i wspólnie zmieńmy nawyki na lepsze.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.