Dlaczego Wi-Fi 6E naprawdę daje Ci więcej?

Nowy standard Wi-Fi 6E to coś więcej, niż kolejny numer na skali łączności bezprzewodowej. U wielu klientów i w wielu wdrożeniach może sprawić naprawdę dużą różnicę, mówi Patrick Hirscher, EMEA Wireless Market Development Manager w firmie Zyxel.
W dokumentalnym filmie Roba Reinera „This is Spinal Tap” jest scena, w której gitarzysta tytułowego zespołu, Nigel Tufnel, tłumaczy reżyserowi, że jego wzmacniacze grają głośniej, ponieważ ich skala kończy się na 11, a nie na 10.
Reżyser próbuje uświadomić Nigelowi, że 11 to tylko liczba, która nie sprawia, że wzmacniacz jest głośniejszy od tych, które można podkręcić tylko do 10. Ale Nigel, jak to Nigel, nie chce o tym słyszeć. Uważa, że jego wzmacniacz jest głośniejszy od wszystkich innych, bo ma jedną podziałkę więcej. „Te dochodzą do 11”, powtarza, ucinając konwersację.
Scena ta jest przezabawna z wielu powodów. Niesie również przekaz dla maniaków technologii i gadżetów, którzy uwielbiają wszystko, co działa szybciej lub gra głośniej. Nie dajmy się zwieść reklamom ani etykietom — liczy się rzeczywista wydajność urządzenia.
Gdzie przyda się Wi-Fi 6E?
Możesz liczyć na to, że Wi-Fi 6E zapewni Ci większą wydajność i dodatkowe możliwości. Ta najnowsza wersja standardu łączności bezprzewodowej, która wykorzystuje dodatkowe pasmo 6 Hz, oferuje wyższą przepustowość, niż pasma 5 GHz i 2,4 GHz dostępne w standardzie Wi-Fi 6.
Przydaje się to w wielu różnych scenariuszach. Jeśli na przykład przygotowujesz wirtualny pokój zebrań, możesz wykorzystać najnowszą technologię wideokonferencyjną 8K, aby zapewnić wyższy komfort pracy zespołom wchodzącym w zdalne interakcje z innymi grupami i osobami. Wi-Fi 6E z pewnością zrobi tu dużą różnicę.
Nowy standard będzie również pomocny, jeśli używasz technologii VR/AR do praktycznych szkoleń lub symulacji oraz zdalnego wsparcia. Urządzenia VR/AR są coraz szerzej stosowane w edukacji, opiece zdrowotnej, inżynierii i innych dziedzinach. Zwiększona przepustowość Wi-Fi 6E umożliwi swobodne przemieszczanie urządzeń VR/AR dzięki nieprzerwanej łączności, która ma kluczowe znaczenie dla efektywności tych rozwiązań.
Wi-Fi 6E zwiększa również wydajność każdej sieci bezprzewodowej, a zwłaszcza większych sieci w obszarach o dużym zagęszczeniu użytkowników, na przykład w centrach konferencyjnych, na stadionach i kampusach uniwersyteckich. Takie lokalizacje wymagają dodatkowej przepustowości. Wszyscy na co dzień korzystamy z aplikacji do współpracy i wideokonferencji, ze streamingu wideo oraz oprogramowania i usług chmurowych. W rezultacie zapotrzebowanie na przepustowość w sieciach bezprzewodowych nieustannie rośnie.
Istotne korzyści
Wi-Fi 6E z pewnością przynosi duże korzyści, a Zyxel obecnie ma w ofercie trzy punkty bezprzewodowe, które obsługują nową technologię. NWA 220AX-6E i WAX 620D-6E są wyposażone w technologię Zyxel BandFlex, która pozwala używać pasma 6 GHz zamiast 5 GHz, a przez to zyskać zwiększoną przepustowość przy wyższych częstotliwościach.
Kluczową różnicą między tymi dwoma modelami jest to, że NWA 220AX-6E oferuje funkcję NebulaFlex, co oznacza, że urządzeniem można zarządzać autonomicznie albo za pomocą chmurowej platformy Nebula. WAX 620D-6E jest wyposażony w funkcję NebulaFlex Pro i można zarządzać nim na trzy sposoby — autonomicznie, z wykorzystaniem dedykowanego kontrolera firmy Zyxel, takiego jak brama zabezpieczająca, oraz w chmurze Nebula.
Nasz flagowy model WAX 640S-6E będzie obsługiwał wszystkie trzy pasma jednocześnie, zapewniając najwyższą elastyczność i jeszcze większe możliwości przesyłania wideo wysokiej rozdzielczości, korzystania z urządzeń AR/VR oraz wspierania większej liczby użytkowników. Ponadto technologia inteligentnej anteny w tym punkcie dostępowym zapobiega zakłóceniom sygnału, dzięki czemu użytkownicy zawsze mogą cieszyć się niezawodnymi połączeniami.
Krok dalej
Choć mogłoby się wydawać, że technologia Wi-Fi 6E jest tylko nieznacznym rozwinięciem Wi-Fi 6 („11” zamiast „10”), to zapewnia ona zauważalne korzyści. Warto stosować ją w nowych wdrożeniach, ponieważ jest wydajniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. W istniejących sieciach, które obejmują duże obszary — na przykład w przestrzeniach publicznych i na kampusach — zainstalowanie punktów dostępowych Wi-Fi 6E w kluczowych miejscach sprawi prawdziwą różnicę, pomagając zmaksymalizować zasięg i poprawić wrażenia użytkowników.
Przy okazji, jeśli jeszcze nie widziałeś „This Is Spinal Tap”, gorąco polecam ten film. „Te dochodzą do 11” to tylko jedna z wielu zabawnych scen. Kiedy jednak przyjdzie Ci wybierać między Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E, możesz być pewien, że różnica między nimi jest rzeczywista i że seria punktów dostępowych Wi-Fi 6E firmy Zyxel zapewni Ci najlepsze, co ma do zaoferowania pasmo 6 GHz.
Szczegółowe informacje o nowych punktach dostępowych Zyxel Wi-Fi 6E możesz uzyskać u lokalnego partnera albo w najbliższym biurze firmy Zyxel.
Zyxel Networks
Zyxel od ponad 30 lat zapewnia użytkownikom domowym i biznesowym dostęp do Internetu, od samego początku polegając na innowacjach i usługach zorientowanych na potrzeby klientów. W 1989 roku oznaczało to modemy analogowe. Dziś to wykorzystanie sztucznej inteligencji i chmury, by zapewniać szybkie, niezawodne i bezpieczne rozwiązania sieciowe dla domu i firmy.
Zyxel jest znaczącą marką na globalnym rynku urządzeń sieciowych:
- obecny na 150 rynkach na całym świecie
- 1 mln firm pracuje lepiej, dzięki produktom marki Zyxel
- 100 milionów urządzeń łączących na globalną skalę
Obecnie, Zyxel tworząc sieci przyszłości, uwalnia potencjał i spełnia wymagania nowoczesnych miejsc pracy – wspiera ludzi w biurze, codziennym życiu i w czasie wolnym.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.