Komunikaty PR

Dni Otwarte - BALLUFF, Lenze, FANUC i SCHUNK

2020-03-05  |  14:00
Biuro prasowe

W dniach 26 -28 lutego br. w Katowicach odbyły się dni otwarte zorganizowane przez czterech międzynarodowych liderów technologicznych działających w Polsce – BALLUFF, Lenze, FANUC i SCHUNK. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu przedstawicieli firm zainteresowanych pozyskaniem wiedzy na temat możliwości zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych w produkcji przemysłowej.

Automatyka i robotyka przemysłowa należą do grona najszybciej rozwijających się działów techniki. Wraz z rozwojem oferty liderów tej branży rosną zarówno możliwości, jak i dostęp do innowacyjnych produktów. W Polsce oferują je m.in. firmy BALLUFF, Lenze, FANUC i SCHUNK, które już po raz trzeci połączyły siły, by przybliżyć polskim firmom swoje najnowsze rozwiązania i innowacje technologiczne, a także podzielić się doświadczeniem zdobytym podczas współpracy z klientami na międzynarodowym rynku.

Wydarzenie odbyło się w siedzibie firmy Lenze w Katowicach, gdzie przez trzy dni rozmawiano o obecnej sytuacji polskiego przemysłu, najbardziej aktualnych wyzwaniach producentów, a także możliwościach jakie dzisiejsza technologia oferuje zakładom produkcyjnym. Podczas każdego dnia wydarzenia odbywały się ciekawe wykłady, inspirujące prezentacje najnowszych produktów oferowanych przez organizatorów, a także warsztaty, podczas których uczestnicy dni otwartych mogli przekonać się o tym, jak prezentowane produkty sprawują się w rzeczywistości, a także przedyskutować swoje obserwacje z praktykami.

Prezentacja przygotowana przez Ryszarda Szymika z firmy Lenze została poświęcona spójnej platformie autoryzacji Lenze – od poziomu sterowania, poprzez poziom wykonawczy, aż po elektromechanikę. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że system ten zapewnia zupełnie nowe możliwości w produkcji, odpowiadając na zapotrzebowanie dzisiejszego środowiska rynkowego w budowie maszyn, do którego należą m.in. indywidualizacja, cyfryzacja, braki w zasobach, troska o bezpieczeństwo oraz nowe modele biznesowe.

Technologia Lenze pozwala sprostać tym wyzwaniom dzięki wysokowydajnym urządzeniom systemowym do skutecznej automatyzacji. Odpowiednia wiedza, technologia i sprzęt pozwalają producentom zwiększać elastyczność w produkcji, lepiej zarządzać informacjami, tworzyć łatwiejsze oprogramowania, a także zwiększać świadomość w zakresie bezpieczeństwa pracy. Specjaliści Lenze towarzyszą swoim klientom w ich podróży do Przemysłu 4.0 i wspierają cyfrową transformację.

Szymon Gumółka z firmy BALLUFF opowiedział o rewolucji Przemysłu 4.0, która stawia przed producentami szereg nowych możliwości. Działania tej firmy opierają się na digitalizacji, która wykorzystuje dane i generuje wartości dodane (głównie zwiększa elastyczność i wydajność) dla klienta poprzez rozszerzenie możliwości rozwiązań sprzętowych. Wszystko zaczyna się od chęci zmiany na lepsze, tak aby cała firma lepiej funkcjonowała i przynosiła większe zyski.

W pierwszej kolejności należy zdobyć odpowiednią wiedzę, potem zbudować plan działania, aby w końcu przejść do stopniowego wprowadzania zmian. Oczywiście nie można zapominać o potrzebie mierzenia efektów prowadzonych działań. BALLUFF zapewnia swoim klientom niezawodną sensorykę, systemy identyfikacji optycznej oraz RFID, niezawodne i ekonomiczne rozwiązania do sieci przemysłowych wraz z IO-Link, a także urządzenia do wizualizacji procesów.

Podczas prezentacji Mateusza Amrozińskiego, reprezentującego firmę FANUC, uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do wnętrza fabryki. Prelegent zwrócił uwagę, że współczesne zakłady produkcyjne kryją w sobie wiele obszarów, w których roboty już dziś z powodzeniem zastępują ludzi przy realizacji zadań produkcyjnych, najczęściej monotonnych, ciężkich fizycznie i niebezpiecznych dla zdrowia. Wskazał również szereg obszarów, w których mechaniczni pracownicy mogą znaleźć się w przyszłości, by jeszcze lepiej wspierać funkcjonowanie fabryk i poprawiać komfort pracy pracowników.

Sprzyja temu rozwój oferty producenta, który proponuje ponad 130 modeli robotów przemysłowych, a także produkty tworzone na miarę potrzeb fabryk przyszłości tj. system FIELD (FANUC Intelligent Edge Link & Drive), umożliwiający zbieranie i analizowanie danych z warstwy produkcyjnej w celu nieustannej optymalizacji produkcji.

Robotyzacja i związana z nią technologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu w niedługim czasie ludzie będą dysponować coraz bardziej intuicyjnymi interfejsami, by swobodnie komunikować się z maszynami w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pracownicy fabryk będą mogli pracować w bardziej komfortowym środowisku, lepiej wykorzystać osobiste kompetencje, a nawet zająć się ich rozwojem i czerpać większą satysfakcję z pracy.  Odpowiednio wdrożona robotyzacja odpłaca się wzrostem skali i efektywności produkcji, wyższą jakością produktu, a w efekcie bardziej satysfakcjonującym poziomem sprzedaży i poprawą przychodów przedsiębiorstwa.

Michał Chaja opowiedział o rozwiązaniach problemów automatyzacji z wykorzystaniem produktów firmy SCHUNK. Firma specjalizuje się w sprzedaży systemów chwytakowych, które są bardzo precyzyjne i wydajne. Okazuje się, że rozwiązania firmy SCHUNK świetnie współgrają z robotami przemysłowymi, dzięki czemu te mogą być jeszcze bardziej precyzyjne. Za sprawą najnowocześniejszej technologii, SCHUNK zastosował pierwszy inteligentny chwytak HRC zdolny do bezpośredniej interakcji z ludźmi.

Firma zapewnia również akcesoria do robotów, które umożliwiają precyzyjny pomiar sił, ustalenie pozycji, monitorowanie detali, minimalizowanie zużycia energii i ochronę przed pyłem, korozją i wysoką temperaturę. Akcesoriami wartymi największej uwagi są systemy antykolizyjne, systemy wymiany narzędzi, kompensatory, przepusty elektryczno-pneumatyczne, gratowanie i polerowanie. Bez produktów SCHUNK implementacja robotów do produkcji byłaby utrudniona.

Trzecia edycja dni otwartych cieszyła się dużym zainteresowaniem przedstawicieli firm produkcyjnych. Tematyka wydarzenia zainteresowała zarówno menedżerów i właścicieli firm produkujących maszyny, jak i firmy integratorskie. W spotkaniu uczestniczyło wielu pracowników działów automatyki, utrzymania ruchu oraz użytkowników maszyn i robotów przemysłowych.

Organizatorzy już dziś zapraszają na czwartą edycję dni otwartych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.