Do chmury najszybciej przekonują się „najmniejsi”
ITBC Communication
Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl
Do chmury najszybciej przekonują się „najmniejsi”
Jak informuje ostatnia edycja raportu GUS - Społeczeństwo Informacyjne w Polsce, liczba małych przedsiębiorstw, które korzystają z płatnych usług w chmurze wzrosła względem poprzedniego analizowanego roku o niemal 50%.
W przypadku średnich firm, odsetek ten wyniósł 35%, zaś dla dużych przedsiębiorstw był równy 14%. Oznacza to, że dynamika implementacji cloud computingu w Polsce jest zdecydowanie najwyższa wśród mikro oraz małych przedsiębiorstw. Wynika to najczęściej z faktu, iż decydują się one na zakup rozwiązań chmurowych po raz pierwszy, cyfryzując procesy, które w dużych organizacjach zostały zdigitalizowane już dużo wcześniej. I nadal potrzebują pogłębiania swojej wiedzy z tego zakresu.
Trudniejszy start
Możliwości rozwiązań chmurowych, ich całkowity koszt użytkowania (TCO), rodzaje usług i wiele podobnych zagadnień to kwestie dość oczywiste dla dużych firm i korporacji. Najczęściej, mają one wydzielone w swojej strukturze departamenty czy działy IT, na bieżąco obserwujące rynek technologii i podpowiadające zarządom którą drogą cyfrowej transformacji podążyć, by jak najszybciej zobaczyć efekty. W przypadku małych oraz średnich przedsiębiorstw, sytuacja prezentuje się już zgoła odmiennie. – W niewielkich firmach nie ma zwykle nie tyle działów, co nawet osób zajmujących się wyłącznie obszarem IT, którzy dysponują wiedzą z zakresu technologii chmurowych i mają świadomość tego, co może im zaoferować. W tym sektorze przedsiębiorstw panuje często także przekonanie, że są to rozwiązania bardzo drogie, zarezerwowane wyłącznie dla dużych graczy. Cieszy fakt, że to właśnie małe firmy przekonują się do chmury najszybciej, niemniej ze swoich doświadczeń obserwuje tu także niesłabnąca potrzebę budowania świadomości na jej temat i obalania związanych z nią mitów – tłumaczy Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
Wiedza otwiera drogę
Na drodze do powszechnego zwrotu w stronę cloud computingu małych czy średnich firm wciąż stoją pewne bariery, dostrzegane nie tylko przez polskie przedsiębiorstwa, ale również europejskie czy te działające za oceanem. Opublikowane właśnie przez NETdepot badanie dowodzi, że ponad jedna trzecia niewielkich firm wciąż czuje się niekomfortowo lokując swoje prywatne dane w środowiskach chmurowych. Co piąta uważa, że przed migracją powstrzymuje ją brak wiedzy i zrozumienia mechanizmów działania clooud computingu – tyle samo obawia się utraty swoich danych po ich przeniesieniu na zewnętrz swojej organizacji. Niemal wszyscy jednak (95%) dostrzegają jeden z kluczowych benefitów operowania w chmurze – zdalny dostęp do firmowych plików z dowolnej lokalizacji i dowolnego urządzenia. – To już pewien sygnał na stopniowe rozpoznawanie funkcjonalności chmury, który tutaj akurat w ogromnej mierze jest efektem pandemii i przejścia na pracę zdalną. Konkretnie i zrozumiale przedstawiający jedną z możliwości cloud computingu. By zaznajomić sektor MŚP, w tym osoby zupełnie niezaznajomione z zagadnieniami technicznymi czy informatycznymi, z całym obrazem tej technologii, potrzebujemy prosto i przejrzyście tłumaczących ją materiałów. Jeden z nich, zatytułowany „Chmurowy przewodnik dla małych i średnich firm, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze” przygotowaliśmy właśnie w takim tonie – jest on dostępny do pobrania za darmo na naszej stronie internetowej – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
MŚP napędem gospodarki
Jak informuje najnowsza analiza firmy McKinsey Cloud 2030: Capturing Poland’s potetntial for accelerated digital growth, powszechna implementacja usług chmurowych przez polskie firmy oraz instytucje administracji publicznej wniesie do krajowej ekonomii wartość odpowiadająca 4% polskiego PKB, czyli ok. 27 miliardów euro, do 2030 roku. Biorąc pod uwagę dynamikę wdrażania cloud computingu wśród małych i średnich przedsiębiorstw, oraz fakt, iż są oni najliczniej reprezentowanym sektorem polskiej gospodarki, niewątpliwie w ogromnym stopniu przyczynią się oni do wygenerowania tej kwoty.
Darmowy Ebook „Chmurowy przewodnik dla małych i średnich firm, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze” dostępny jest do pobrania pod tym linkiem: https://www.arubacloud.pl/ebook/chmura-dla-poczatkujacych.aspx.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.