Domofon sieciowy jako podstawa bezpieczeństwa publicznego
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Domofony to urządzenia znane niemal wszystkim – spotykamy się z nimi codziennie w okolicach naszych domów, mieszkań, biur czy lokali usługowych. Urządzenie to często kojarzone jest jedynie z prostym narzędziem weryfikującym głosowo tożsamość osób wchodzących do budynku. Jednakże nowoczesne domofony połączone z siecią IP mogą wprowadzić nową jakość w zakresie bezpieczeństwa – łącząc możliwości audio, wideo i kodów QR.
Tradycyjnie domofony były analogowymi, jednofunkcyjnymi urządzeniami. Ich zadaniem było wyłącznie głosowe łączenie się z recepcją budynku, bądź z wybranym mieszkaniem. Choć ich podstawowe przeznaczenie się nie zmieniło, wprowadzenie nowych technologii może otworzyć potencjał ich dodatkowych zastosowań. Zwłaszcza dzięki ich integracji z systemami kamer wideo, urządzeniami audio i dodatkowymi technologiami kontroli dostępu.
Współcześnie, urządzenia te to podstawa bezpieczeństwa każdego mieszkania oraz domu. Warto zatem pomyśleć o tym, jakie dodatkowe funkcjonalności mogą przynieść w szerszym kontekście, jakim jest bezpieczeństwo publiczne — niezależnie od tego, czy chodzi o tak prostą czynność, jak wpuszczenie gościa do budynku, czy o reakcję na duży incydent na ulicy miasta.
Dodatkowa weryfikacja wizualna dzięki wbudowanej kamerze
Nawet w przypadku „tradycyjnego” zastosowania domofonu, jakim jest umożliwienie wejścia do budynku, połączenie go z innymi metodami dozoru może przynieść dodatkowe korzyści. Na przykład, tożsamość osoby odwiedzającej budynek może zostać dokładnie zweryfikowana dzięki połączeniu urządzenia z systemami monitoringu wizyjnego. Dzięki wbudowanej kamerze możemy bezbłędnie rozpoznać osobę po wyglądzie zewnętrznym, co w przypadku użycia jedynie weryfikacji głosowej, nie byłoby możliwe. Dodatkowo nowoczesne domofony umożliwiają poszerzenie jakości i pola widzenia kamery, co pozwala na obserwację nie tylko danej osoby, ale także większej części jej otoczenia. Może to zapobiec zakradaniu się do budynku nieupoważnionych osób, które niepostrzeżenie chcą przemknąć obok zweryfikowanego gościa.
Integracja z czytnikiem kodów QR
Domofony można również połączyć z innymi technologiami kontroli dostępu – np. z czytnikiem kodów QR. Może mieć to zastosowanie w przestrzeniach biurowych, która często odwiedzana jest przez gości, którzy nie są pracownikami danej firmy. Funkcjonalność ta sprawdzi się także na kampusach akademickich, gdzie zapewnienie, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do obiektu, jest kwestią kluczową.
„Integracja domofonów z czytnikami kodów QR stanowi bardzo elastyczne rozwiązanie w zakresie zapewnienia dostępów dla danych osób w określonym czasie. Wprowadzenie tego rozwiązania pozwala na generowanie specjalnych wejściówek z kodem dla gości firm, które pozwalają na dostęp do obiektu w skonfigurowanym czasie. W przypadku kampusów, dzięki kodom QR studenci będą mogli przebywać na terenie uczelni w godzinach jej otwarcia” – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.
Domofony sieciowe w miejscach publicznych
Nowoczesne domofony sieciowe, poza wbudowanymi funkcjami łączącymi inne technologie dozoru wizyjnego, cechuje także duża wytrzymałość. Urządzenia te projektowane są w taki sposób, aby sprostać zarówno trudnym warunkom pogodowym, i aby mogły być odporne na czynnik ludzki. Mogą być wbudowane w szeroką gamę infrastruktury miejskiej, np. na przystankach autobusowych, czyniąc z nich miejskie punkty pomocy. Dzięki domofonom możliwe jest szybkie i bezpośrednie, głosowe wezwanie wsparcia – niezależnie od tego, czy zagrożone jest nasze bezpieczeństwo, czy zgłaszamy wypadki i inne zdarzenia drogowe.
Szybka reakcja na incydenty
Umieszczanie domofonów w przestrzeni publicznej niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę. Ich integracja z miejskimi systemami dozoru wizyjnego i powiadamiania audio pozwala na bardzo szybkie informowanie operatorów o wystąpieniu incydentu. Przykładowo, wbudowane czujniki lokalizacyjne w domofonach mogą pomóc w dokładnym ustaleniu miejsca zdarzenia, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe uzyskanie obrazu sytuacji z najbliżej zlokalizowanej kamery. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie szerszego obrazu zdarzenia i oceny jego powagi.
„Jedną z największych zalet stosowania sieciowych domofonów połączonych z rozwiązaniami dozoru wizyjnego i możliwościami audio to ich kompatybilność i szybkość w przekazywaniu kluczowych informacji. Umożliwiają one szeroką komunikację z osobami znajdującymi się nieopodal zdarzenia, powiadamiając je o sytuacji, przekazując instrukcje i zapewniając swobodny dostęp do informacji dla osób udzielających pierwszej pomocy” – podkreśla Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.