Domowe urządzenia na celowniku hakerów
W gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej urządzeń podłączonych do Internetu, co starają się wykorzystać hakerzy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów pogłębiających problemy związane z bezpieczeństwem jest niewłaściwa identyfikacja urządzeń Internetu Rzeczy. Domownicy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że żyją w inteligentnym domu, w którym dzwonki do drzwi, kamery czy lodówki łączą się z Internetem. Większość z tych urządzeń wymaga okresowej konserwacji, aktualizacji zabezpieczeń i musi być sprawdzana pod kątem wycofania z eksploatacji. Producenci zapewniają aktualizację zabezpieczeń w określonym czasie, a po jego upływie nie wydają już poprawek. Dlatego kilkuletnie urządzenia pracujące w domach stały się furtką dla cyberprzestępców.
Bitdefender na podstawie danych pochodzących z własnych systemów telemetrycznych sporządził listę najbardziej podatnych na cyberataki urządzeń domowych. Na pierwszej pozycji znajdują się tzw. smart pług - urządzenia wpinane do zwykłego gniazda sieciowego i łączone z domową siecią Wi-Fi. Służą one do zdalnego włączania i wyłączania urządzeń domowych oraz pomiaru zużycie energii. Według Bitdefendera 26 proc. inteligentnych gniazdek posiada luki bezpieczeństwa. Firma odnotowuje też wiele ataków na sieciowe urządzenia pamięci masowej NAS (16 proc.). Hakerzy często przeprowadzają ataki za pomocą oprogramowanie ransomware, blokujące dostęp użytkowników do cennych danych, takich jak rodzinne zdjęcia i filmy. Na trzecim miejscu w zestawieniu Bitdefendera znajdują się inteligentne telewizory (15 proc.), a na kolejnych kamery IP (8 proc.) oraz routery (6 proc.).
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.