Komunikaty PR

Dostęp do Internetu mobilnego w Polsce jest coraz droższy

2022-09-30  |  14:57
Biuro prasowe

Czwarta edycja dorocznego badania Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. miejsce wśród 117 badanych krajów (92% światowej populacji) pod względem jakości cyfrowego życia. Z pięciu badanych kategorii nasz kraj najgorzej wypada w kwestii infrastruktury cyfrowej (43. miejsce), a najlepiej w cyberbezpieczeństwie (miejsce dziewiąte). Dostępność cenowa Internetu w Polsce plasuje kraj na 26. miejscu, a e-administracja i jakość łączy internetowych odpowiednio na miejscach 27. i 38. Dostęp do Internetu stał się droższy już kolejny raz, podobnie jak w roku poprzednim.

Badanie przeprowadzone zostało przez firmę Surfshark - eksperta w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Indeks DQL opiera się na pięciu filarach jakości cyfrowego życia: dostępności Internetu, jakości dostępu do Internetu, e-administracji, infrastrukturze cyfrowej oraz cyberbezpieczeństwie. W tym roku Polska znalazła się w TOP 30 globalnego rankingu, zajmując 23. miejsce (18. w Europie). Względem zeszłego roku to wyżej o dwie pozycje (25 vs 23). Kraj najsłabiej wypadł w rankingu infrastruktury cyfrowej – by wyrównać wynik z Danią, która zajęła pierwsze miejsce, Polski wynik powinien poprawić się o 30%.

Dostęp do Internetu Polsce: powyżej średniej. Stacjonarny lepszy od mobilnego

Jakość Internetu w Polsce, biorąc pod uwagę prędkości, stabilność i wzrost dostępności, plasuje kraj na 38. miejscu rankingu (16% lepiej od średniej). Dostęp stacjonarny osiąga średnią prędkość 151,7 Mbps (24.  miejsce w rankingu), a mobilny – 55Mbps (45. miejsce).

W porównaniu do Litwy - polski Internet mobilny jest 18% wolniejszy, a stacjonarny 7% szybszy. Porównując do zeszłego roku prędkość mobilnego Internetu wzrosła o 13,2% (6,4Mbps), a stacjonarnego o 19,9% (26,1Mbps). Singapur, który w tegorocznym zestawieniu cieszy się mianem kraju z najszybszymi łączami, oferuje odpowiednio 104Mbps i 261Mbps dla łączy mobilnych i stacjonarnych.

Na tle świata dostęp do Internetu w Polsce jest stosunkowo tani, ale jest jeszcze przestrzeń do poprawy

Pod względem dostępności cenowej nadwiślański kraj znalazł się na 26. miejscu rankingu. Polacy mogą kupić 1GB mobilnego transferu za równowartość 85 sekund pracy, co daje wynik 47% niższy od litewskiego. Jednakże w porównaniu do Izraela, który zajął pierwszą lokatę w tej kategorii (5s pracy za 1GB), Polacy na 1GB mobilnego transferu muszą pracować aż 17 razy dłużej.

W porównaniu do ubiegłorocznych wyników Polacy na 1GB mobilnego transferu muszą pracować 64 sekundy więcej.

Stacjonarny dostęp do Internetu kosztuje Polaków około 96 minut pracy miesięcznie. To 5 razy więcej, niż muszą pracować mieszkańcy Izraela – w tym kraju najtańszy pakiet kosztuje równowartość 19 minut pracy. Stacjonarny dostęp do Internetu, względem zeszłorocznego rankingu, znacznie w Polsce potaniał – teraz trzeba pracować 19 minut mniej, niż przed rokiem.                      

Koszty dostępu do Internetu rosną globalnie

Stacjonarny dostęp do Internetu globalnie staje się rokrocznie mniej atrakcyjny cenowo. W porównaniu do rankingu rok temu trzeba pracować 6 minut więcej niż w 2021. Podobny trend można było zaobserwować w zeszłorocznym badaniu. W niektórych krajach, jak na przykład Uganda czy Wybrzeże Kości Słoniowej, trzeba pracować dwa tygodnie na najniższy pakiet Internetu stacjonarnego. Przy obecnej inflacji, gospodarstwa domowe z najniższymi dochodami mają największe trudności w opłaceniu dostępu. Z badania Surfshark wynika również, że kraje z najsłabszą jakością łączy internetowych to również kraje, w których na pakiet dostępu do Internetu trzeba pracować najdłużej.

Często kraje z wysoką jakością cyfrowego życia to te z rozwiniętymi gospodarkami, ale nie zawsze pieniądze są w stanie kupić nam cyfrowe szczęście – tłumaczy Gabriele Racaityte-Krasauske, Szefowa PR w Surfshark. Dlatego też, czwarty rok z rzędu przeprowadzamy badanie Digital Quality Of Life, by wiedzieć jak w różnych krajach zaspokajane są cyfrowe potrzeby obywateli. Co najważniejsze, nasze badanie pokazuje również cyfrowe nierówności, z powodu których cierpią miliony ludzi na całym świecie.

Najlepsze i najgorsze kraje do życia

7 z 10 najwyżej punktowanych krajów to kraje europejskie. Nie zmieniło się to od 3. edycji badania. Izrael zepchnął w tym roku Danię na drugie miejsce po dwóch latach jej dominacji. Niemcy są trzecie, a Francja i Szwecja zamykają pierwszą piątkę ze 117 badanych krajów. Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Jemen, Etiopia, Mozambik, Kamerun to ostatnie pięć krajów w rankingu.

USA to kraj z najwyższą jakością cyfrowego życia w regionie, a Izrael jest pierwszy w Azji. Z kolei Południowa Afryka to kraj z najlepszym wynikiem na swoim kontynencie. W Oceanii Nowa Zelandia prześciga Australię.

METODOLOGIA

Badanie DQL 2022 zbadało ponad 7,2 mld ludzi pod względem 5 kluczowych kategorii i 14 wskaźników, które razem przedstawiają kompleksowy obraz. Badanie oparto na danych open source ONZ, Banku Światowego, Freedom House, Międzynarodowego Związku Komunikacji i innych źródeł. Tegoroczne badanie uwzględniło 7 krajów więcej niż rok temu – w większości krajów afrykańskich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.