Komunikaty PR

Dziurawe aplikacje na Androida: potężne wycieki danych

2020-05-14  |  01:00
Biuro prasowe

Badacze z firmy Comparitech ostrzegają, że z ponad 20 tysięcy programów na Androida wyciekają wrażliwe dane użytkowników. Zaistniała sytuacja jest wynikiem błędów konfiguracji występujących w Google Firebase, platformie programistycznej przeznaczonej do tworzenia mobilnych aplikacji.

 

Według szacunków Comparitech około 30 proc. aplikacji dostępnych w Google Play korzysta z Google Firebase do przechowywania danych użytkowników, ale wiele z nich nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. Badacze po analizie 576 tys. aplikacji umieszczonych na Google Play (18 proc. spośród wszystkich znajdujących się na platformie) znaleźli 4,3 tys. programów, z których wyciekają rekordy.

 

  • Po ekstrapolacji danych można ustalić, że szacunkowo 0,83 proc. spośród wszystkich aplikacji w Google Play udostępnia wrażliwe informacje. To łącznie około 24 tys. programów. - wylicza Bob Diaczenko z Comparitech.

 

Na pierwszy rzut oka powyższe wartości nie robią większego wrażenia, aczkolwiek analitycy zauważają, że niebezpieczne programy mają ponad 4 miliardy pobrań. Należy zaznaczyć, że liczba dotyczy wyłącznie aplikacji instalowanych za pośrednictwem z Google Play.

 

  • Zakładając, że przeciętny użytkownik smartfona z systemem operacyjnym Android korzysta z 60-90 aplikacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego prywatność została naruszona co najmniej przez jedną aplikacje - mówi Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Dane ujawnione w wyniku błędnych konfiguracji Google Firebase obejmują adresy e-mail (7 mln), nazwy użytkowników (4,4 mln), hasła (1 mln), numery telefonów (5,3 mln), imiona i nazwiska (18,3 mln), wiadomości z chatów (6,8 mln), dane GPS (6,2 mln), adresy IP (160 tys.), adresy (500 tys.). Comparitech informuje również o wycieku numerów kart kredytowych, choć w tym przypadku nie podaje żadnych liczb.

 

Na liście aplikacji na Androida korzystających z Firebase Google najwięcej jest gier (25 proc.), a kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmują edukacja (15 proc.), rozrywka (6 proc.), biznes (5 proc.) oraz podróże (4 proc.).

 

  • Użytkownicy smartfonów z Androidem nie powinni wpadać w panikę, wystarczy jedynie zachować podstawowe zasady cyberhigieny. Co oznacza, żeby nie wykorzystywać tego samego hasła do kilku różnych kont, używać wyłącznie zaufanych programów z Google Play, które mają dobre recenzje i dużą liczbę pobrań. Oczywiście nie należy też udostępniać poufnych informacji. - doradza Mariusz Politowicz.

 

Comparitech przedstawił 22 kwietnia Google pełny raport ze swoich ustaleń. Koncern z Mountain View zadeklarował, że podejmie działania mające na celu wyeliminowanie istniejących usterek.

 

Źródło: marken.com.pl, bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała obowiązująca od 2022 roku mapa akcyzowa, czyli porozumienie wypracowane po długich konsultacjach z rynkiem. Już w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe, zamiast o pierwotnie zakładane 10 proc. na wszystkie kategorie wyrobów, ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Nowością jest objęcie podwyżkami również płynów do e-papierosów, na które w 2025 roku akcyza wzrośnie o 75 proc.

Bankowość

Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych

Mikro-, małe i średnie firmy są surowymi recenzentami usług bankowych, ale mimo to ich ocena pozostaje dość wysoka – mówi Wojciech Terlikowski z CBM Indicator. Kredyt bankowy jest drugim – po środkach własnych – najpopularniejszym źródłem finansowania działalności MŚP, ale firmy chętnie korzystają również z kredytów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Są zainteresowane także dodatkowymi usługami ze strony banków, np. doradztwem przy pozyskiwaniu środków UE. Ekspert wskazuje, że to przekłada się na lojalność klientów – przedsiębiorcy przywiązują się do banków i rzadko je zmieniają.

Przemysł

W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu

Z niemal 18 tys. robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. Jednak na 10 tys. pracowników zatrudnionych w tej branży przypada 54,6 robota, znacznie mniej niż nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie 76 proc. przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny zgadza się, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.