Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem
Polski rynek centrów danych do 2027 roku urośnie do 235,6 tys. mkw powierzchni brutto – wynika z analiz PMG. W Polsce swoją pozycję umacnia Equinix, oferując usługi o globalnym zasięgu. Co przyniesie rozpoczynający się 2023 rok oraz jakie wyzwania i trendy czekają sektor data center? Pytamy Sylwię Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.
W jaki sposób obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna wpływa na działalność firmy w Polsce?
Sylwia Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce: Equinix, jako międzynarodowa firma zapewniająca bezpieczeństwo przechowywanych danych, przygotowała się do przezwyciężenia tych wyzwań. Energię na potrzeby naszej działalności operacyjnej kupujemy globalnie, co pozwala zoptymalizować koszty. Dodatkowo stworzyliśmy i wdrożyliśmy plany ciągłości biznesowej na wypadek hipotetycznych przerw w dostawach energii. Co więcej, centra danych Equinix są ze sobą wzajemnie połączone, co daje naszym klientom możliwość back up’u danych w sieci prawie 250 data center znajdujących się w 32 państwach na całym świecie.
Jakie trendy można zaobserwować na polskim rynku centrów danych?
SP: W kontekście rosnących cen energii coraz ważniejszy staje się współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) mierzący zużycie energii przez centrum danych. Im wskaźnik bliższy cyfrze 1, tym większa efektywność energetyczna. Dla Equinix współczynnik PUE wynosi 1,4 – czyli z każdego 1,4 MW klient otrzymuje na swoje potrzeby 1 MW. Dla klientów, którzy przechowują dane na własnych serwerach, ten wskaźnik wynosi 3-4 PUE. Czyli na każde 3-4 MW zużytej energii tylko 1 MW jest skonsumowany na pracę serwerów, a reszta jest tracona na inne procesy. Klienci dostrzegają więc, że warto outsorcować usługę kolokacji, bo oznacza ona niższe koszty energii i większe bezpieczeństwo danych. Coraz więcej klientów oczekuje też programów związanych z zielonymi źródłami energii. Equinix już dziś globalnie konsumuje 95% energii ze źródeł odnawialnych, a do 2030 roku będzie to 100%.
W jaki sposób kolokacyjne centra danych i usługi z nimi związane mogą przyczynić się do cyfryzacji polskiej gospodarki?
SP: Nasze centra danych są połączone bezpośrednio nieinternetową siecią Equinix Fabric. Organizacje, które mają dostęp do tej infrastruktury, jednocześnie uzyskują dostęp do łączności między firmami, a jest ich w naszej sieci ponad 10 tys. Dla polskiej gospodarki oznacza to, że zagraniczne firmy mogą łączyć się z krajowymi podmiotami, a przed polskimi przedsiębiorstwami otwiera się cały świat możliwości. W szczególności dla firm korzystających i tworzących rozwiązania chmurowe, internetowe i aplikacyjne oraz wszędzie tam, gdzie czas połączeń liczony jest w milisekundach, a cyberbezpieczeństwo oraz niezawodność są na wagę złota.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.