Komunikaty PR

Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem

2023-02-14  |  09:00
Biuro prasowe

Polski rynek centrów danych do 2027 roku urośnie do 235,6 tys. mkw powierzchni brutto – wynika z analiz PMG. W Polsce swoją pozycję umacnia Equinix, oferując usługi o globalnym zasięgu. Co przyniesie rozpoczynający się 2023 rok oraz jakie wyzwania i trendy czekają sektor data center? Pytamy Sylwię Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.

W jaki sposób obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna wpływa na działalność firmy w Polsce?

Sylwia Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce: Equinix, jako międzynarodowa firma zapewniająca bezpieczeństwo przechowywanych danych, przygotowała się do przezwyciężenia tych wyzwań. Energię na potrzeby naszej działalności operacyjnej kupujemy globalnie, co pozwala zoptymalizować koszty. Dodatkowo stworzyliśmy i wdrożyliśmy plany ciągłości biznesowej na wypadek hipotetycznych przerw w dostawach energii. Co więcej, centra danych Equinix są ze sobą wzajemnie połączone, co daje naszym klientom możliwość back up’u danych w sieci prawie 250 data center znajdujących się w 32 państwach na całym świecie.

Jakie trendy można zaobserwować na polskim rynku centrów danych?

SP: W kontekście rosnących cen energii coraz ważniejszy staje się współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) mierzący zużycie energii przez centrum danych. Im wskaźnik bliższy cyfrze 1, tym większa efektywność energetyczna. Dla Equinix współczynnik PUE wynosi 1,4 – czyli z każdego 1,4 MW klient otrzymuje na swoje potrzeby 1 MW. Dla klientów, którzy przechowują dane na własnych serwerach, ten wskaźnik wynosi 3-4 PUE. Czyli na każde 3-4 MW zużytej energii tylko 1 MW jest skonsumowany na pracę serwerów, a reszta jest tracona na inne procesy. Klienci dostrzegają więc, że warto outsorcować usługę kolokacji, bo oznacza ona niższe koszty energii i większe bezpieczeństwo danych. Coraz więcej klientów oczekuje też programów związanych z zielonymi źródłami energii. Equinix już dziś globalnie konsumuje 95% energii ze źródeł odnawialnych, a do 2030 roku będzie to 100%.

W jaki sposób kolokacyjne centra danych i usługi z nimi związane mogą przyczynić się do cyfryzacji polskiej gospodarki?

SP: Nasze centra danych są połączone bezpośrednio nieinternetową siecią Equinix Fabric. Organizacje, które mają dostęp do tej infrastruktury, jednocześnie uzyskują dostęp do łączności między firmami, a jest ich w naszej sieci ponad 10 tys. Dla polskiej gospodarki oznacza to, że zagraniczne firmy mogą łączyć się z krajowymi podmiotami, a przed polskimi przedsiębiorstwami otwiera się cały świat możliwości. W szczególności dla firm korzystających i tworzących rozwiązania chmurowe, internetowe i aplikacyjne oraz wszędzie tam, gdzie czas połączeń liczony jest w milisekundach, a cyberbezpieczeństwo oraz niezawodność są na wagę złota.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH Biuro prasowe
2024-07-24 | 12:30

PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH

Projektory laserowe DLP Panasonic zostały wybrane przez tureckie muzeum ze względu na swoją rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które są niezbędne do projekcji na dużą skalę w
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.