Etyczni hakerzy wykryli w bieżącym roku ponad 65 tysięcy luk w oprogramowaniu
Według raportu opublikowanego przez HackerOne w 2022 roku tzw. etyczni hakerzy wykryli ponad 65 tysięcy luk w oprogramowaniu, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Luki są praktycznie wszędzie - każde urządzenie, aplikacja czy interfejsy API.
Z raportu wynika, że wdrażane przez przedsiębiorstwa projekty cyfrowej transformacji przyczyniły się do 150 proc. wzrostu błędnych konfiguracji w ujęciu rocznym i o 45 proc. niewłaściwych autoryzacji.
Badania przeprowadzone przez HackerOne pokazują, że etyczni hakerzy mają zdolności do identyfikowania podatności na dużą skalą. Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że w obecnych czasach zespoły ds. bezpieczeństwa nie powinny polegać na tradycyjnych ręcznych podejściach do zarządzania lukami w zabezpieczeniach.
- W ostatnich dwóch latach obserwujemy niepokojące przykłady cyberataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach i błędy w konfiguracji. Dzieje się tak, ponieważ przestępcy osiągają w przypadku tego typu incydentów wysoki zwrot z inwestycji. Poza tym przedsiębiorcy korzystają z ogromnej liczby aplikacji i nie nadążają z aktualizacjami. Czasami wina leży po stronie producentów, którzy już po dwóch latach przestają wydawać poprawki do oprogramowania. Ten problem występuje szczególnie w produktach przeznaczonych na rynek SOHO - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.
Coraz więcej organizacji napotyka na problemy związane z likwidowaniem podatności pojawiających się w aplikacjach. Aż 54 proc. klientów uczestniczących w badaniu HackerOne przyznało, że jest w stanie załatać mniej niż połowę dziur występujących w oprogramowaniu.
Tak znaczna liczba błędów rodzi potrzebę nowego podejścia do zarządzania lukami w zabezpieczeniach.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.