Fundacja Fiware i Red Hat - razem dla ekologicznych, inteligentnych miast
Red Hat, Inc., czołowy globalny dostawca rozwiązań open source, poinformował o nawiązaniu współpracy z Fundacją FIWARE - organizacją non-profit, która promuje wdrażanie otwartych standardów w tworzeniu inteligentnych rozwiązań, w celu opracowania zintegrowanej platformy inteligentnego miasta. Platforma ta umożliwi miastom na całym świecie zwiększenie elastyczności oraz poprawę dobrostanu obywateli dzięki danym. Przez sześć tygodni Red Hat Open Innovation Labs współpracował z Fundacją FIWARE i Human Oriented Products (HOPU), dostawcą rozwiązań należącym do społeczności FIWARE, w celu stworzenia łatwego we wdrożeniu, w pełni skalowalnego i zaawansowanego rozwiązania open source dla inteligentnych miast, obsługiwanego przez FIWARE i działającego na platformie Red Hat OpenShift.
W skali globalnej miasta stoją w obliczu rosnących i złożonych wyzwań środowiskowych, gospodarczych i społecznych, które wpływają na codzienne życie ich mieszkańców. Aby sprostać tym wyzwaniom, urzędnicy miejscy i decydenci z sektora publicznego potrzebują ekologicznych i inteligentnych rozwiązań technologicznych, które uwalniają potencjał danych, aby pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji zarówno dla dobra obywateli, jak i środowiska. Fundacja FIWARE, HOPU i Red Hat wspólnie opracowały bardziej skalowalne, inteligentne rozwiązanie, które każde miasto na świecie może wykorzystać, aby stać się bardziej inteligentnym i zrównoważonym. Na podstawie danych zebranych przez czujniki jakości powietrza HOPU platforma inteligentnego miasta obsługiwana przez FIWARE wyciąga cenne wnioski, które pomagają w podejmowaniu mądrzejszych decyzji dla dobra obywateli. W dwóch miastach w Hiszpanii – Las Rozas i Kartagenie – pilotażowo wdrożono platformę inteligentnego miasta oraz aplikację bazową do monitorowania jakości powietrza. Red Hat OpenShift zapewnia elastyczność niezbędną do wdrożenia platformy inteligentnego miasta i aplikacji bazowej w dowolnej chmurze prywatnej lub publicznej, tym samym zwiększając jej skalowalność i funkcjonalność.
Konsultanci Red Hat Open Innovation Lab pomogli inżynierom Fundacji FIWARE i HOPU zdobyć umiejętności oraz pokazali jak wykorzystać narzędzia i otwarte praktyki potrzebne do standaryzacji procesu kompleksowego wdrożenia niezależnego od hostingu oraz do skonfigurowania środowiska demonstracyjnego dla rozwiązania. Mając na celu poprawę produktywności inżynierów, pobyt w ośrodku Open Innovation Lab miał również za zadanie pomóc zespołowi w stworzeniu lepszych podstaw współpracy oraz uwzględnieniu zmian technologicznych i kulturowych w celu zapewnienia zgodności z misją organizacji.
Po pobycie w ośrodku Red Hat Open Innovation Lab społeczność FIWARE może teraz rozszerzyć platformę inteligentnego miasta na inne zastosowania w każdym mieście na świecie, takie jak ruch uliczny, pobieranie próbek wody, mierzenie poziomu hałasu czy zanieczyszczenia. Dzięki ułatwieniu wdrożenia i zwiększeniu skalowalności platformy FIWARE miasta mogą szybciej wprowadzać innowacje i zmieniać swoje społeczności. Platforma FIWARE, wdrożona w ponad 350 miastach na całym świecie, będzie mogła zostać rozszerzona na nowe rynki, a tym samym promować standardy open source.
Cytaty
Mike Walker, globalny szef ośrodków Open Innovation Labs oraz działu usług transformacji cyfrowej, Red Hat
„Miasta potrzebują odpowiedniej technologii przetwarzania danych, aby móc podejmować świadome decyzje przy tworzeniu zrównoważonych, wydajnych i przyjaznych środowisk dla swoich obywateli. Pobyt w ośrodku Red Hat Open Innovation Lab sprawił, że platformy inteligentnego miasta FIWARE stały się łatwiejsze we wdrożeniu i bardziej użyteczne dla każdego miasta, co pozwala poprawić jakość życia obywateli”.
Juanjo Hierro, dyrektor ds. technicznych, Fundacja FIWARE
„Platforma FIWARE demokratyzuje możliwości. Dzięki niej miasta mogą stać się inteligentniejsze, niezależnie od ich wielkości, a dostawcy mogą tworzyć rozwiązania, które są w stanie trafić na większy i globalny rynek. Dzięki Red Hat idziemy o krok dalej w tej demokratyzacji, ponieważ wdrażanie i korzystanie z platform i rozwiązań w zakresie inteligentnych miast obsługiwanych przez FIWARE są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To, co kiedyś zajmowało dni, teraz można zrobić w ciągu kilku minut”.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.