Gangi ransoware wprowadzają nową taktykę
Napastnicy starają się maksymalnie uprzykrzyć życie swoim ofiarom. Szczególnie wyróżniają się pod tym względem gangi ransomware. Specjaliści z firmy Bitdefender zwracają uwagę na nowy manewr, który stosuje grupa cyberprzestępcza ALPHV/BlackCat. Napastnicy opublikowali na swojej stronie internetowej specjalną wyszukiwarkę pozwalającą łatwo znaleźć ofiary ataków oraz szczegółowe informacje na ich temat. Osoby odwiedzające witrynę mogą wyszukiwać dane według treści dokumentów, obrazów oraz nazwy pliku. Gang opublikował między innymi bazę danych skradzionych podczas cyberataku na hotel i spa w Oregonie. Strona internetowa pozwoliła zarówno pracownikom hotelu, jak i gościom sprawdzić, czy ich dane zostały naruszone podczas incydentu.
Co ciekawe, już kilka grup cyberprzestępczych stosuje tą taktykę. Najnowsza odsłona witryny gangu LockBit też zawiera funkcję wyszukiwania, z tą różnicą, że umożliwia wynajdowanie danych jedynie po nazwisku i imieniu.
- Gangi ransomware coraz częściej sięgają po wysublimowane metody, mające na celu zmuszenie ofiar ataków do opłacania okupów. Dwa lata temu do arsenału ich środków weszło podwójne wymuszenie, które polega na tym, że cyberprzestępcy nie tylko szyfrują dane, ale również grożą ich upublicznieniem. Od niedawna zaczynają się pojawiać techniki potrójnego wymuszenia, gdzie hakerzy grożą dodatkowo przeprowadzeniem ataku DDoS. Trudno powiedzieć na ile przyjmą się specjalne wyszukiwarki na stronach grup cyberprzestępczych, aczkolwiek im więcej środków nacisków na poszkodowane firmy, tym większe prawdopodobieństwo, że ugną się one pod presją wywieraną przez napastników - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Warto dodać, że wcale nie trzeba wchodzić na strony takich grup jak LockBit czy ALPHV/BlackCat, bowiem istnieją narzędzia, takie jak np. Bitdefender Digital Identity Protection, chroniące tożsamość cyfrową. Usługa skanuje sieć w poszukiwaniu nieautoryzowanych wycieków danych osobowych, zgłasza naruszenia i umożliwia podejmowanie szybkich działań przeciwko zaistniałym zdarzeniom.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.