Gangi ransoware wprowadzają nową taktykę
Napastnicy starają się maksymalnie uprzykrzyć życie swoim ofiarom. Szczególnie wyróżniają się pod tym względem gangi ransomware. Specjaliści z firmy Bitdefender zwracają uwagę na nowy manewr, który stosuje grupa cyberprzestępcza ALPHV/BlackCat. Napastnicy opublikowali na swojej stronie internetowej specjalną wyszukiwarkę pozwalającą łatwo znaleźć ofiary ataków oraz szczegółowe informacje na ich temat. Osoby odwiedzające witrynę mogą wyszukiwać dane według treści dokumentów, obrazów oraz nazwy pliku. Gang opublikował między innymi bazę danych skradzionych podczas cyberataku na hotel i spa w Oregonie. Strona internetowa pozwoliła zarówno pracownikom hotelu, jak i gościom sprawdzić, czy ich dane zostały naruszone podczas incydentu.
Co ciekawe, już kilka grup cyberprzestępczych stosuje tą taktykę. Najnowsza odsłona witryny gangu LockBit też zawiera funkcję wyszukiwania, z tą różnicą, że umożliwia wynajdowanie danych jedynie po nazwisku i imieniu.
- Gangi ransomware coraz częściej sięgają po wysublimowane metody, mające na celu zmuszenie ofiar ataków do opłacania okupów. Dwa lata temu do arsenału ich środków weszło podwójne wymuszenie, które polega na tym, że cyberprzestępcy nie tylko szyfrują dane, ale również grożą ich upublicznieniem. Od niedawna zaczynają się pojawiać techniki potrójnego wymuszenia, gdzie hakerzy grożą dodatkowo przeprowadzeniem ataku DDoS. Trudno powiedzieć na ile przyjmą się specjalne wyszukiwarki na stronach grup cyberprzestępczych, aczkolwiek im więcej środków nacisków na poszkodowane firmy, tym większe prawdopodobieństwo, że ugną się one pod presją wywieraną przez napastników - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Warto dodać, że wcale nie trzeba wchodzić na strony takich grup jak LockBit czy ALPHV/BlackCat, bowiem istnieją narzędzia, takie jak np. Bitdefender Digital Identity Protection, chroniące tożsamość cyfrową. Usługa skanuje sieć w poszukiwaniu nieautoryzowanych wycieków danych osobowych, zgłasza naruszenia i umożliwia podejmowanie szybkich działań przeciwko zaistniałym zdarzeniom.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.