Gigant farmaceutyczny ofiarą ataku ransomware
ExecuPharm, spółka zależna amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Parexel, została zaatakowana przez hakerów. Napastnicy wykorzystali złośliwe oprogramowanie ransomware, aczkolwiek ich działania odbiegały od znanych standardów.
Spółka ExecuPharm potwierdziła oficjalnie, że 13 marca była obiektem ataku ransomware. Cyberprzestępcy oprócz tego, że zaszyfrowali dane i zażądali zapłaty za udostępnienie kluczy deszyfrujących, zaczęli upubliczniać informacje znalezione w sieci ExecuPharm. Za cyberatakiem stoi grupa CLOP i został on zainicjowany przez wiadomości phishingowe wysyłane do pracowników ExecuPharm. W liście adresowanym do prokuratora generalnego Vermont, firma wyjaśnia, że w wyniku incydentu naruszono dane firmowe i osobowe, a napastnicy zażądali okupu w zamian za odszyfrowanie informacji. Spółka wspomniała również, że hakerzy mogli uzyskać dostęp, a także upublicznić dane osobowe personelu ExecuParm oraz części pracowników Parexel. Wszystko wskazuje na to, że w ręce przestępców dostały się wrażliwe informacje zawierające numery - ubezpieczeń społecznych, praw jazdy, paszportów, kont bankowych, kart kredytowych.
- Można powiedzieć, że grupa CLOP trafiła do kopalni złota. Dostęp do tak szerokiego spektrum wrażliwych danych otwiera pole do ogromnych nadużyć. Hakerzy mogą podszywać się pod ofiary i dopuszczać się różnego rodzaju oszustw np. zaciąganie kredytów. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden istoty fakt - grupy przestępcze posługujące się złośliwym oprogramowaniem ransomware, coraz częściej żądają nie tylko okupu za zaszyfrowane pliki, ale również grożą ujawnieniem pozyskanych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Należy dodać, że firma powiadomiła lokalne władze oraz FBI, a także zleciła analizę ekspertom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. ExecuPharm poinformował, że przywrócił do pracy infrastrukturę IT oraz wprowadził działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa sieci, aby zapobiec dalszym atakom.
- Inwestowanie w odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i utrzymanie higieny cybernetycznej, jest bardzo istotne w obecnych czasach, kiedy praca zdalna jest w pełnym rozkwicie - dodaje Mariusz Politowicz.
Poszkodowani pracownicy Parexel oraz jego spółki zależnej ExecuPharm mają być objęci przez rok programem bezpłatnego monitorowania tożsamości. Koncern przeznaczy około miliona dolarów, aby pokryć koszty prawne i inne wydatki.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.