HackCrisis: technologia walczy z pandemią
Do niedzieli 22.03 można składać propozycje rozwiązań przeciwko efektom pandemii i powalczyć o wsparcie we wdrożeniu pomysłów przez GovTech, Amazon, Google, Microsoft i DO OK S.A. w ramach HackCrisis: Tech for Good - pierwszej edycji wirtualnego hackathonu pro publico bono przeciwko Covid-19.
Celem wydarzenia jest realna pomoc ludziom poprzez wykorzystanie rozwiązań technologicznych, które wpisują się w jedną z trzech kategorii: Edukacja, Izolacja oraz Fakty i dane. Obecnie uczestnicy wirtualnego wydarzenia zgłosili ponad 100 propozycji rozwiązań.
W niedzielę, 22.03. odbędzie się finał hackathonu, podczas którego Top 30 najlepszych pomysłów powalczy o możliwość dalszego wsparcia we wdrożeniu oraz o nagrody o łącznej puli 100 000zł, ufundowane przez Premiera RP.
Rozwiązania proponowane przez uczestników powinny zapewnić poczucie nadziei i bezpieczeństwa w obliczu rozwijającego się kryzysu oraz dać społeczeństwu dostęp do rzetelnych informacji.
Zagrożenia są czasem, w którym potrafimy się jednoczyć ponad podziałami i granicami - państwowymi i pokoleniowymi - by działać na rzecz wspólnego dobra. Zapraszam wszystkich deweloperów, ekspertów i pasjonatów technologii by z wirusem walczyli także w cyberprzestrzeni.
~ Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP
HackCrisis: Tech for Good hackathon powstał w 72 godziny jako oddolna inicjatywa kilku osób z DO OK S.A. Po kolejnych 72h wydarzenie liczy 1500 zaangażowanych w osób, które pracują nad rozwiązaniami z 11 stref czasowych.
Wspólnie z premierem RP i GovTech zdecydowaliśmy się zainicjować ruch HackCrisis: Tech for Good Movement. Jego celem jest pomoc ludziom w przetrwaniu czasu pandemii koronawirusa na świecie i sprawienie, by nasze otoczenie z powrotem stało się dla nas bezpieczne. Naszą rolą jest stworzenie przestrzeni, pokierowanie nią i dostarczenie narzędzi dla tych, którzy chcą zhakować ten kryzys z uczciwością w swoich głowach i sercach.
~ Dmitrij Żatuchin, organizator wydarzenia, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK S.A.
Do wsparcia uczestników zgłosili się mentorzy m.in. z Finlandii, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Łotwy, Szwajcarii czy Niemiec. W sumie dołączyło blisko 100 ekspertów domenowych: od programowania przez kwestie prawne, psychologiczne, po osoby związane z projektowaniem interakcji czy nauką. Wśród mentorów znaleźli się także konsultanci medyczni, edukatorzy i analitycy.
W tych wyjątkowych okolicznościach te, na co dzień niedostępne osoby, znalazły czas, by pomóc zrealizować wyższy cel, jakim jest wypracowanie sensownych rozwiązań do walki ze skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa.
Do grona partnerów dołączyły największe spółki technologiczne takie jak Amazon, Google, Microsoft, czy EY by pod wspólnym szyldem działać na rzecz walki ze skutkami pandemii koronawirusa.
Osobną grupę stanowią osoby i organizacje, które wspierają organizatorów, by całe wydarzenie przebiegło bez komplikacji, zapewniając zaplecze technologiczne i narzędzia w ramach działalności pro bono.
Organizacji HackCrisis: Tech for Good podjął się zespół z DO OK S.A., polskiej spółki technologicznej z Wrocławia, wspierany ekipami tworzącymi HackYeah i TurboHack. Partnerem strategicznym jest GovTech i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Uczestnicy mogą zgłaszać pomysły lub dołączyć do istniejących zespołów na platformie Slack pod adresem: http://bit.ly/hackcrisiscom.
Aktualnie zaproponowane projekty można znaleźć pod adresem: https://bit.ly/hackcrisisprojects
Termin nadsyłania projektów mija 22.03. o godzinie 9:59.
Oficjalna strona wydarzenia: http://www.hackcrisis.com

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.