Hakerzy polują na poświadczenia
Wycieki poświadczeń, czyli adresów e-mail użytkowników i odpowiadających im haseł do danej witryny lub aplikacji, pozostają od dłuższego czasu poważnym zagrożeniem dla organizacji. Z informacji pozyskanych od stycznia bieżącego roku przez systemy MDR firmy Bitdefender wynika, że wycieki poświadczeń stanowią aż 62 proc. wszystkich alertów. W ciągu ostatnich dwóch lat wektory ataków są niezależne od branży i lokalizacji, a ich liczba cały czas rośnie.
Raport z dochodzeń dotyczących naruszenia danych firmy Verizon wskazuje, że udział poświadczeń we wszystkich danych skompromitowanych w wyniku ataków typu APT (Advanced Persistent Threat) w 2021 roku wynosił 42 proc. Autorzy publikacji stwierdzają: „jeśli możesz uzyskać dostęp do zasobu bezpośrednio przez Internet, po prostu wprowadzając dane uwierzytelniające, przestępcy też mogą to zrobić”.
Poświadczenia są sprzedawane i dystrybuowane w Darknecie. Bitdefender zwraca uwagę na fakt, iż w wielu organizacjach korzystających z modeli pracy hybrydowej i zdalnej, urządzenia osobiste są martwym punktem. Oprogramowanie szpiegujące może wpływać na komputery osobiste oraz urządzenia mobilne Apple i Android. Atakujący zwykle próbują złapać niczego niepodejrzewających użytkowników logujących się do ważnych zasobów finansowych lub służbowych. Problem polega na tym, że urządzenia osobiste mogę nie mieć zaktualizowanych aplikacji bezpieczeństwa.
Napastnicy mają co najmniej kilka sposobów na złamanie poświadczeń. Mogą używać kombinacji nazw użytkowników, wiadomości e-mail i ujawnionych haseł, aby uzyskać wstępny dostęp za pośrednictwem portali internetowych lub innych zdalnych dostępów za pomocą ataków brute-force lub upychania poświadczeń. Spamerzy oraz inne ataki socjotechniczne, takie jak phishing i spearphishing, mogą również wykorzystywać wiadomości e-mail do atakowania korporacyjnych lub osobistych wiadomości e-mail, które prawdopodobnie są aktywne.
Specjaliści z firmy Bitdefender zalecają stosowanie pewnych środków bezpieczeństwa, które można zastosować, aby ograniczyć do minimum ryzyko wycieku poświadczeń.
- Stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego.
- Przeszukiwanie i wykrywanie w Darknecie ujawnionych danych.
- Firmowe adresy e-mail powinny być używane tylko na kontach firmowych.
- Zastosowanie silnych haseł.
- Używanie menedżera haseł.
- Jeśli to możliwe, włączyć uwierzytelnianie bez hasła, takie jak OIDC (OpenID Connect), w narzędziach organizacji.
- Wdrożenie reputacji adresów IP/URL dla punktów końcowych, aby zablokować dostęp do witryn wykradających dane uwierzytelniające.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.