Hakerzy przejęli kontrolę nad setkami sklepów internetowych
Cyberprzestępcy infekują strony sklepów internetowe za pomocą skimmerów kart. Kiedy osoba odwiedzająca witrynę wprowadza dane karty płatniczej podczas zakupu, złośliwy kod przechwytuje informacje i wysyła je do serwerów kontrolowanych przez hakerów.
- Nie jest to pierwszy tego typu atak. Grupy przestępcze noszące nazwę Magecart począwszy od 2015 roku ukradły dane z milionów kart kredytowych oraz debetowych. Najczęściej umieszczają skimmery w koszyku zakupów lub innych komponentach oprogramowania, z których często korzystają strony internetowe. Ich ofiarą padli m.in Ticketmaster, British Airways czy NewEgg - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Sansec odkrył, iż wszystkie zainfekowane witryny ładowały złośliwe skrypty hostowane w domenie naturalfreshmall[.]com. Ponadto specjaliści z tej firmy przy współpracy z administratorami zhakowanych witryn określi typowe punkty wejścia używane przez napastników. Ostatecznie udało się ustalić, że przestępcy połączyli dwa rodzaje złośliwych działań - wstrzykiwanie kodu SQL oraz utworzeniu PHP Object Injection (luka na poziomie aplikacji umożliwiająca przeprowadzenie ataków) we wtyczce Magento znanej jako Quickview. Exploity pozwalały hakerom na wykonanie złośliwego kodu bezpośrednio na serwerze WWW.
Zhakowane sklepy działają pod kontrolą Magento 1 wersji platformy e-commerce wycofanej w czerwcu 2020 r. Bezpieczniejszym rozwiązaniem dla każdej witryny, która nadal korzysta z tego przestarzałego pakietu, jest uaktualnienie do najnowszej wersji Adobe Commerce. Inną opcją może być zainstalowanie uaktualnień open source dostępnych dla Magento.
Na ogół ludziom trudno jest wykryć skimmery do kart płatniczych bez specjalnego przeszkolenia. Jedną z opcji jest użycie oprogramowania antywirusowego badającego w czasie rzeczywistym kod JavaScript serwowany na odwiedzanej witrynie. Klienci mogą również omijać witryny, które wydają się używać przestarzałego oprogramowania, choć nie daje im to pełnej gwarancji bezpieczeństwa – dodaje Mariusz Politowicz.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.