Hakerzy testują nowy, destrukcyjny rodzaj ataku ransomware
Oprogramowanie ransomware sieje od kilku lat spustoszenie, zarówno wielkie koncerny, jak i małe firmy bardzo często ulegają dyktatowi napastników i płacą wysokie okupy za odszyfrowanie danych. To jednak najwyraźniej nie wystarcza cyberprzestępcom, bowiem poszukują oni cały czas metod pozwalających jeszcze bardziej zwiększyć presję na ofiarach.
Według badaczy cyberbezpieczeństwa z Cyderes i Stairwell co najmniej jedna grupa ransomware testuje ataki polegające na niszczeniu danych. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja dla ofiar tego typu incydentów, ponieważ niejednokrotnie udaje się odszyfrować pliki bez płacenia haraczu. Natomiast groźba całkowitego uszkodzenia serwerów może skłonić dużo więcej poszkodowanych do poddania się i wypłacenia gangom ransomware okupu.
Niszczenie danych jest powiązane z Exmatter, narzędziem do eksfiltracji .NET, które było wcześniej używane w ramach ataków ransomware BlackMatter. Powszechnie podejrzewa się, że BlackCat jest rebrandingiem BlackMatter – który wcześniej był znany jako Darkside, czyli gang ransomware stojący za atakiem na Colonial Pipeline.
W poprzednich działaniach ransomware Exmatter był używany do pobierania określonych typów plików z wybranych katalogów i przesyłania ich na serwery kontrolowane przez atakującego przed uruchomieniem złośliwego oprogramowania.
Jednak analiza nowej próbki Exmattera użytej w ramach ataku BlackCat sugeruje, że zamiast szyfrowania plików narzędzie do eksfiltracji służy do uszkadzania i niszczenia plików.
- Istnieje kilka powodów, dla których cyberprzestępcy sięgają po nową metodę. Po pierwsze, groźba zniszczenia danych zamiast ich zaszyfrowania może stanowić dodatkową zachętę dla ofiar ataków do zapłaty okupu. Wyeliminowanie etapu szyfrowania danych przyspiesza proces i eliminuje ryzyko nieotrzymania pełnej kwoty. Ponadto tworzenie destrukcyjnego złośliwego oprogramowania jest mniej skomplikowane niż projektowanie ransomware – dlatego wykorzystanie ataków niszczących dane może zająć mniej zasobów i czasu, zapewniając atakującym większe zyski - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Ataki ransomware mogą być niezwykle szkodliwe, ale istnieją kroki, które organizacje mogą podjąć, aby zwiększyć niezawodność swoich sieci i chronić przed atakami. Obejmują one terminowe stosowanie poprawek i aktualizacji zabezpieczeń, aby uniemożliwić hakerom wykorzystywanie znanych luk w zabezpieczeniach do przeprowadzania ataków, a także wdrożenie w całej sieci uwierzytelniania wieloskładnikowego.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.