Komunikaty PR

Hakerzy w dobie koronawirusa próbują wyłudzić dane posiadaczy kont w PKO BP

2020-03-16  |  01:00
Biuro prasowe

Koronawirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Niestety sieje spustoszenie wśród ludzi, co widać po smutnych statystykach przekazywanych przez media. Co gorsza, cyberprzestępcy próbują wykorzystać uśpioną czujność by wyłudzić dane dostępowe do kont PKO BP.

 

Banki często komunikują się z klientami za pomocą wiadomości SMS. Możemy otrzymać informacje o pracach technicznych, czy na przykład zmianach w regulaminie. Niestety hakerzy chcą wykorzystać moment pandemii związanej z koronawirusem, aby wykraść nasze dane. W związku z tym cyberprzestępcy przesyłają fałszywe smsy, w których możemy przeczytać o przekazywaniu naszych środków do rezerw NBP. Rzecz jasna jest to informacja nieprawdziwa. Sam link kieruje do strony przygotowanej przez hakerów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy klikać w to hiperłącze. Wiadomość tekstową należy usunąć.

 

Hakerzy chcą wykraść dane klientów PKO SA

Oczywiście żadne przekazywanie środków do rezerw NBP nie ma miejsca. Dlatego też nie musimy się martwić o tą kwestię. Z kolei należy być czujnym, nawet w tak ciężkich chwilach jak te. Oto jak wygląda treść wiadomości SMS, którą przesyłają cyberprzestępcy: “Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”. Jeśli niestety kliknęliśmy w link powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z infolinią banku PKO SA pod numerem 800302302.

 

Niestety dziś prawie każdy przejęty jest pandemią związaną z koronawirusem. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ jest to problem, który dotknął cały świat. Cyberprzestępcy chcą wykorzystać naszą niewiedzę oraz szczególne zainteresowanie tematem, by przejąć kontrolę nad naszym kontem bankowym. Oczywiście chodzi o kradzież naszych pieniędzy. Musimy zachować czujność nawet w takich chwilach, ponieważ jak widać, są osoby, które chcą wzbogacić się nawet w takiej sytuacji. Warto posiadać na swoim smartfonie zainstalowane oprogramowanie, które będzie dbać o bezpieczeństwo naszych danych. Mowa o aplikacjach, które wykrywają ataki phishingowe oraz blokują ransomware.” - sugeruje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.