Hakerzy wykradli dane klientów General Motors
Oszuści wykradli dane osobowe klientów Generał Motors oraz wymienili punkty lojalnościowe na karty podarunkowe. Hakerzy uzyskali dostęp do takich danych osobowych jak: imię i nazwisko, adres e-mail, adres fizyczny, nazwa użytkownika, numery telefonów dla zarejestrowanych członków rodziny powiązanych z kontem.
General Motors zapewnia, że przejęte konta nie zawierały danych urodzenia, numeru ubezpieczenia społecznego, numeru prawa jazdy, informacji o karcie kredytowej ani informacji o koncie bankowym, ponieważ tego typu informacje nie są przechowywane na kontach lojalnościowych. Ponadto amerykański producent twierdzi, że dane uwierzytelniające użyte w ataku nie pochodziły od General Motors, a nieupoważnione osoby uzyskały dostęp do haseł i loginów wcześniej skompromitowanych na innych witrynach.
Hakerzy przeprowadzili atak polegający na upychaniu danych uwierzytelniających. Napastnicy wykorzystują boty i inne metody automatyzacji do logowania się na konta na wielu stronach internetowych wykorzystując do tego celu wyciekające dane. Cyberprzestępcy wykorzystują często popełniany przez internautów błąd polegający na stosowaniu tych samych haseł i loginów w wielu różnych witrynach czy też usługach internetowych. Jeśli atak się powiedzie, hakerzy uzyskują pełny dostęp do konta i przechowywanych na nim danych użytkowników. Atakujący mogą wykorzystać ten dostęp do kradzieży tożsamości, dokonania oszukańczych transakcji, dystrybucji spamu lub innych złośliwych działań.
- Cały czas zachęcamy naszych klientów do natychmiastowej zmiany słabych haseł, zwłaszcza tych, które są wykorzystywane w wielu kontach i platformach internetowych. Ponowne użycie haseł jest głównym czynnikiem umożliwiającym ataki polegające na upychaniu poświadczeń. Dlatego tak ważne jest używanie silnych i unikalnych haseł. Użytkownicy mogą korzystać z cieszących się rosnącą popularnością menedżerów haseł służących do generowania złożonych i nieprzewidywalnych sentencji - Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
General Motors, aby złagodzić skutki cyberataku, zawiesił realizację kart podarunkowych, wymusił obowiązkowe zresetowanie haseł do wszystkich kont, których dotyczy problem, a także zobowiązał się do przywrócenia wszystkich punktów lojalnościowych.
Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.