HP Support Assistant z lukami bezpieczeństwa
HP Support Assistant posiada luki bezpieczeństwa, które stanowią furtkę dla hakerów. Problem dotyczy wszystkich komputerów producenta pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.
HP Support Assistant to aplikacja pozwalająca zoptymalizować wydajność urządzenia oraz rozwiązać problemy za pomocą narzędzi diagnostycznych. Producent dostarcza oprogramowanie w ramach wyposażenia standardowego komputerów z systemem operacyjnym Microsoft i można je znaleźć zarówno na urządzeniach z wiekowym Windows 7, jak i najświeższych edycjach Windows 10. Niestety, tego typu programy, pomimo dobrych intencji dostawców, często sprawiają użytkownikom różnego rodzaju problemy.
Bill Demirkapi, specjalista ds. bezpieczeństwa, który wcześniej analizował pracę aplikacji instalowanych na komputerach Della oraz Lenovo, tym razem wziął pod lupę HP Support Assistant i znalazł w niej aż 10 luk bezpieczeństwa. Błędy mogą prowadzić do eskalacji lokalnych uprawnień i arbitralnego usuwania plików, a także pozwalają na zdalne wykonywanie kodu (Remote Code Execution). Bill Demirkapi przedstawił konkretne przykłady wykorzystania luk, m.in udało mu się oszukać system w ten sposób, żeby pobierał plik w formacie zip z innych źródeł niż oficjalne.
Kiedy HP otrzymało mój raport, zadeklarowało usunięcie usterek w bardzo rozsądnym terminie. Byłem pod wrażeniem ich szybkiej reakcji i wyglądało na to, że są producentem bardzo poważnie podchodzącym do kwestii zabezpieczeń. - powiedział Bill Demirkapi
Ale rzeczywiste działania producenta odbiegały od deklaracji. Wraz z wprowadzeniem pierwszej łatki, pojawiła się usterka, zaś na obecnym etapie HP Support Assistant nadal posiada trzy luki w zabezpieczeniach.
Użytkownicy mogą wybrać jedną z kilku opcji. Jedną z nich jest całkowite usunięcie oprogramowania. Jednak gdyby okazało się to możliwe, powinni rozważyć jak najszybszą aktualizację aplikacji do najnowszej wersji – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.
źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.