INNO3D GeForce RTX 4070 Ti iCHILL X3 - niereferencyjna karta graficzna z efektow
GeForce RTX 4070 Ti to ostatnia karta graficzna NVIDII oparta na architekturze Ada Lovelace. Firma INNO3D przygotowała już kilka autorskich wariantów tego układu, jednak zdecydowanie najciekawszym z nich jest model iCHILL X3 wyróżniający się efektywnym chłodzeniem i firmowo podkręconymi zegarami.
Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4070 Ti iCHILL X3 opiera się na rdzeniu AD104 wykonanym przy użyciu litografii 5 nm (TSMC 4N). Układ ten dysponuje 7680 jednostkami CUDA, a jego domyślna częstotliwość pracy w trybie Boost to 2670 MHz. To oznacza, że całość pracuje do 60 MHz szybciej względem standardowej wersji. Na pokładzie znalazły się także dodatkowe rdzenie Ray Tracing 3. generacji oraz rdzenie Tensor 4. generacji. Resztę specyfikacji omawianej jednostki uzupełnia 12 GB pamięci VRAM typu GDDR6X (21 Gbps) opartej na magistrali 192-bit.
Producent zastosował tu masywny układ z trzema wentylatorami o średnicy 98 mm oraz programowalnym podświetleniem RGB z obsługą systemów Aura Sync, Mystic Light, Polychrome i RGB Fusion. Pod elegancką, czarną obudową znalazł się duży radiator pokrywający także pamięci VRAM oraz osiem rurek cieplnych o łącznej długości 2682 mm i powierzchni 1 039 293 mm². Całość uzupełnia gustowny backplate usztywniający laminat. Ponadto na śledziu znaleźć można standardowy zestaw złączy wideo w postaci jednego złącza HDMI 2.1 oraz trzech gniazd DisplayPort 1.4a. Wymiary omawianej karty to 334 x 148 x 62 mm.
Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 4070 Ti iCHILL X3 dostępna jest w wielu polskich sklepach w cenie 4669 zł. W zestawie z jednostką znajduje się specjalny wspornik, który ustabilizuje jej pozycję w obudowie.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.