Komunikaty PR

Interpol ostrzega: profesjonalna cyberbroń pojawi się w Darknecie

2022-05-31  |  01:00
Biuro prasowe

W obecnych czasach bardzo ciężko sobie wyobrazić życie bez poczty e-mail, bankowości internetowej czy przechowywania danych.  Doskonale zdają sobie z tego sprawę przestępcy, którzy coraz częściej biorą na cel systemy informatyczne należące do firm, organizacji rządowych czy jednostek wojskowych. Specjaliści od bezpieczeństwa zwracają szczególną uwagę na ataki Advanced Persistent Threat (APT), czyli złożone długotrwałe i wielostopniowe działania kierowane przeciwko konkretnym osobom, firmom lub organizacjom.

 

- Złośliwe oprogramowanie jest również stosowane do celów wojskowych, paramilitarnych lub wywiadowczych, pełniąc rolę cyberbroni. Jej działanie prawie zawsze powoduje bezpośrednie lub pośrednie szkody finansowe ofiary, aczkolwiek korzyści materialne nie są głównym celem napastnika. Państwa będą walczyć o dominację w sferze cyfrowej, a jedną z najczęściej używanych broni będzie „killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając wpływ na społeczności. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Państwa tworzą cyber ramię, czyli grupy żołnierzy z zaawansowanymi talentami cybernetycznymi. Są one wykorzystywane do utrzymania cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Według ekspertów od bezpieczeństwa najsilniejsze oddziały cyberobrony posiadają Chiny, a następnie Holandia i Francja, Stany Zjednoczone i Kanada. Natomiast jeśli uwzględnić możliwości ofensywne to prymat należy do Amerykanów.

Wyspecjalizowane oddziały mają zdolność infiltrowania całych sieci, a także infekowania pojedynczych komputerów. Doskonale radzą sobie również z blokowaniem systemów komunikacyjnych, zakłócaniem sygnałów wroga i powstrzymywaniem ataków wojskowych, zanim do nich dojdzie, a wszystko to dzieje się bez błysku i huku tradycyjnej broni wojennej.

 

- Pojawianiu się zagrożeń hybrydowych sprzyjał zmieniający się charakter klasycznych idei konfliktu zbrojnego. Obawiamy się, że opracowana przez państwa cyberbroń klasy wojskowej już wkrótce będzie dostępna w Darknecie - przyznaje Jurgen Stock, sekretarz generalny Interpol.

 

W przypadku klasycznej broni jest to już doskonale znany problem, najnowsze modele karabinów, pistoletów, których używa się na polu bitwy, w stosunkowo krótkim czasie trafiają do zorganizowanych grup przestępczych. Zdaniem Interpolu to samo dotyczy broni cyfrowej, która została stworzona przez wojsko i jest obecnie przez nie używana, a niedługo będzie dostępna dla przestępców”.

Według badania Global Cybersecurity Outlook przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne, liczba cyberataków na całym świecie wzrosła 2021 roku ponad dwukrotnie. Napastnicy najczęściej sięgają po ransomware, przeciętna firma jest atakowana za pośrednictwem tego złośliwego oprogramowania 270 razy w roku. Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, iż coraz bardziej zagrożone atakami są krytyczne infrastruktury energetyczne i linie dostaw.

 

Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie EZVIZ z tytułem najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej Biuro prasowe
2022-08-18 | 11:00

EZVIZ z tytułem najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej

EZVIZ zdobywa tytuł najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej w konkursie Stevie International Business Awards 2022 Otrzymując najwyższe wyróżnienie, firma wyróżnia się
IT i technologie IRIScan Desk 6 - nietypowy przenośny skaner nadal dostępny w bezkonkurencyjnej c
2022-08-17 | 13:00

IRIScan Desk 6 - nietypowy przenośny skaner nadal dostępny w bezkonkurencyjnej c

IRIScan Desk 6 to oryginalny, podręczny skaner oferujący możliwość skanowania stron oraz nagrywania wideo i dźwięku. Urządzenie nie tylko oferuje świetną jakość rejestrowanych
IT i technologie MasterMatch.Online – platforma networkingowa wymiany wiedzy w biznesie
2022-08-17 | 09:00

MasterMatch.Online – platforma networkingowa wymiany wiedzy w biznesie

Już 1 września startuje MasterMatch.Online - pierwsza w Polsce platforma Premium dla przedsiębiorców, kadry decyzyjnej oraz profesjonalnych usługodawców B2B, która

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2022

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Transport

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na statkach dotyczą jednak nie tylko napędów.

Ochrona środowiska

Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru

Coraz częstsze w ostatnich latach huragany, susze, upały czy gwałtowne burze destabilizują działalność biznesową i powodują dotkliwe straty finansowe. Firmy są zmuszone uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach, co sprawia, że częściej sięgają po ubezpieczania z tego obszaru. Wybór takich polis na rynku jest coraz większy. Pojawiają się wśród nich także nietypowe ubezpieczenia pogodowe, niekoniecznie związane z ekstremalnymi zjawiskami. Przykładem jest polisa od złej pogody dla biur podróży, od ciepłej zimy dla elektrociepłowni albo od zbyt małej liczby godzin słonecznych dla farm fotowoltaicznych.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.