Komunikaty PR

Interpol ostrzega: profesjonalna cyberbroń pojawi się w Darknecie

2022-05-31  |  01:00
Biuro prasowe

W obecnych czasach bardzo ciężko sobie wyobrazić życie bez poczty e-mail, bankowości internetowej czy przechowywania danych.  Doskonale zdają sobie z tego sprawę przestępcy, którzy coraz częściej biorą na cel systemy informatyczne należące do firm, organizacji rządowych czy jednostek wojskowych. Specjaliści od bezpieczeństwa zwracają szczególną uwagę na ataki Advanced Persistent Threat (APT), czyli złożone długotrwałe i wielostopniowe działania kierowane przeciwko konkretnym osobom, firmom lub organizacjom.

 

- Złośliwe oprogramowanie jest również stosowane do celów wojskowych, paramilitarnych lub wywiadowczych, pełniąc rolę cyberbroni. Jej działanie prawie zawsze powoduje bezpośrednie lub pośrednie szkody finansowe ofiary, aczkolwiek korzyści materialne nie są głównym celem napastnika. Państwa będą walczyć o dominację w sferze cyfrowej, a jedną z najczęściej używanych broni będzie „killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając wpływ na społeczności. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Państwa tworzą cyber ramię, czyli grupy żołnierzy z zaawansowanymi talentami cybernetycznymi. Są one wykorzystywane do utrzymania cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Według ekspertów od bezpieczeństwa najsilniejsze oddziały cyberobrony posiadają Chiny, a następnie Holandia i Francja, Stany Zjednoczone i Kanada. Natomiast jeśli uwzględnić możliwości ofensywne to prymat należy do Amerykanów.

Wyspecjalizowane oddziały mają zdolność infiltrowania całych sieci, a także infekowania pojedynczych komputerów. Doskonale radzą sobie również z blokowaniem systemów komunikacyjnych, zakłócaniem sygnałów wroga i powstrzymywaniem ataków wojskowych, zanim do nich dojdzie, a wszystko to dzieje się bez błysku i huku tradycyjnej broni wojennej.

 

- Pojawianiu się zagrożeń hybrydowych sprzyjał zmieniający się charakter klasycznych idei konfliktu zbrojnego. Obawiamy się, że opracowana przez państwa cyberbroń klasy wojskowej już wkrótce będzie dostępna w Darknecie - przyznaje Jurgen Stock, sekretarz generalny Interpol.

 

W przypadku klasycznej broni jest to już doskonale znany problem, najnowsze modele karabinów, pistoletów, których używa się na polu bitwy, w stosunkowo krótkim czasie trafiają do zorganizowanych grup przestępczych. Zdaniem Interpolu to samo dotyczy broni cyfrowej, która została stworzona przez wojsko i jest obecnie przez nie używana, a niedługo będzie dostępna dla przestępców”.

Według badania Global Cybersecurity Outlook przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne, liczba cyberataków na całym świecie wzrosła 2021 roku ponad dwukrotnie. Napastnicy najczęściej sięgają po ransomware, przeciętna firma jest atakowana za pośrednictwem tego złośliwego oprogramowania 270 razy w roku. Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, iż coraz bardziej zagrożone atakami są krytyczne infrastruktury energetyczne i linie dostaw.

 

Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.