Jak przechowywane i przetwarzane są dane w otaczających nas urządzeniach?
Filmy, zdjęcia, streaming, gry na PC-ty i konsole wytwarzają potężne ilości danych. Tylko w tym roku ludzkość wygenerowała niemal 100 tryliardów bajtów cyfrowych informacji, a do 2025 ta wartość się podwoi*. Nośniki pamięci pozwalają nam korzystać z nowoczesnych technologii opartych o dane. Sprawdzamy, jakie jest ich zastosowanie na co dzień.
Treści streamowane z sieci od lat rywalizują z tradycyjną telewizją. Jak wynika z badań Nielsen Media, wśród Polek i Polaków do 34. roku życia ponad jedna trzecia czasu poświęcanego na treści wideo przypada na streaming. Platformy streamingowe zapewniają dostęp do ogromnej bazy treści, wiąże się to też z konieczność przetwarzania potężnych ilości danych. Obecnie powszechnym standardem rejestrowania obrazu jest 4K, ale w przypadku produkcji netflixowych to już 8K. Oznacza to czterokrotny wzrost rejestrowanych danych. Zastosowanie technologii HDR i głębi kolorów to kolejne dodatkowe dane do przerobienia. Dlatego już na etapie produkcji, a w szczególności montażu tak ważna jest możliwość szybkiego przenoszenia zapisanego materiału między urządzeniami.
– W tym momencie swoje zalety pokazuje nowoczesna technologia flash. Dyski wewnętrzne SSD NVMe dzięki wysokiej prędkości transferu i mocy obliczeniowej pozwalają sprawniej pracować z dużymi plikami wideo. Bez konieczności długiego oczekiwania na zapisanie lub przeniesienie materiału. Równie istotne przy sprawnym transferowaniu danych są zewnętrze dyski SDD. Dzięki Kingston XS2000 z powodzeniem można przechowywać nawet do 4 TB danych, które przesyłane mogą być z prędkością do 2000 MB/s – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.
Przy pracowaniu z materiałem wideo, ale również na oprogramowaniu wymagającym przetwarzania dużej ilości danych kluczowa jest pamięć RAM. To ona pozwala na wczytanie większej ilości treści z pamięci masowej komputera. Wiedzą to również gracze na PC-tach i konsolach. Wysokowydajna pamięć RAM pomaga grom i aplikacjom działać w bardziej efektywny sposób, co przekłada się np. na zwiększenie liczby klatek na sekundę (FPS) i lepszą responsywność. Pamięci RAM 4. generacji, jak Kingston Fury, oferują pojemność modułów od 8 GB do 32 GB i szybkość do 5333 MT/s. Piątej generacji DDR pozwala podnieść szybkość nawet do 6400 MT/s. – Nie trzeba być zapalonym graczem, aby na co dzień korzystać z pamięci RAM. Spotkamy ją w każdym komputerze, a zastosowanie nowoczesnych modułów DDR4 lub najnowszych DDR5 sprawi, że nawet codzienne używanie przeglądarki będzie przyjemniejsze – dodaje Michał Bocheński.
Jakie jeszcze nośniki znajdziemy wokół nas? Dobrze znane flash USB, które podobnie jak SSD służą do przechowywania danych. Mały rozmiar pozwala mieć je zawsze przy sobie. Jednocześnie na nośniku wielkości kilku centymetrów możemy przechowywać nawet do 256 GB. Bardziej zaawansowane pendrive’y jak Kingston DataTraveler Max pozwalają przechowywać do 1 TB. Czasem pojemność i prędkość transferu to nie jedyne pożądane cechy. Duże firmy, np. z branży finansów, ale również te mniejsze i lokalne potrzebują przechowywać duże ilości danych. Gdy pojawia się potrzeba ich przenoszenia lub tworzenia backupów na wypadek ataków hackerskich, rozwiązaniem są szyfrowane sprzętowo nośniki – zarówno pendrive’y, jak i dyski SSD. Seria IronKey oferuje bezpieczeństwo klasy militarnej, certyfikaty FIPS, trwałe obudowy i możliwość korzystania z wirtualnych, a także fizycznych klawiatur wbudowanych w urządzenie.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.