Komunikaty PR

Jak przechowywane i przetwarzane są dane w otaczających nas urządzeniach?

2022-10-11  |  01:00
Biuro prasowe

Filmy, zdjęcia, streaming, gry na PC-ty i konsole wytwarzają potężne ilości danych. Tylko w tym roku ludzkość wygenerowała niemal 100 tryliardów bajtów cyfrowych informacji, a do 2025 ta wartość się podwoi*. Nośniki pamięci pozwalają nam korzystać z nowoczesnych technologii opartych o dane. Sprawdzamy, jakie jest ich zastosowanie na co dzień. 

Treści streamowane z sieci od lat rywalizują z tradycyjną telewizją. Jak wynika z badań Nielsen Media, wśród Polek i Polaków do 34. roku życia ponad jedna trzecia czasu poświęcanego na treści wideo przypada na streaming. Platformy streamingowe zapewniają dostęp do ogromnej bazy treści, wiąże się to też z konieczność przetwarzania potężnych ilości danych. Obecnie powszechnym standardem rejestrowania obrazu jest 4K, ale w przypadku produkcji netflixowych to już 8K. Oznacza to czterokrotny wzrost rejestrowanych danych. Zastosowanie technologii HDR i głębi kolorów to kolejne dodatkowe dane do przerobienia. Dlatego już na etapie produkcji, a w szczególności montażu tak ważna jest możliwość szybkiego przenoszenia zapisanego materiału między urządzeniami.

– W tym momencie swoje zalety pokazuje nowoczesna technologia flash. Dyski wewnętrzne SSD NVMe dzięki wysokiej prędkości transferu i mocy obliczeniowej pozwalają sprawniej pracować z dużymi plikami wideo. Bez konieczności długiego oczekiwania na zapisanie lub przeniesienie materiału. Równie istotne przy sprawnym transferowaniu danych są zewnętrze dyski SDD. Dzięki Kingston XS2000 z powodzeniem można przechowywać nawet do 4 TB danych, które przesyłane mogą być z prędkością do 2000 MB/s  – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

Przy pracowaniu z materiałem wideo, ale również na oprogramowaniu wymagającym przetwarzania dużej ilości danych kluczowa jest pamięć RAM. To ona pozwala na wczytanie większej ilości treści z pamięci masowej komputera. Wiedzą to również gracze na PC-tach i konsolach. Wysokowydajna pamięć RAM pomaga grom i aplikacjom działać w bardziej efektywny sposób, co przekłada się np. na zwiększenie liczby klatek na sekundę (FPS) i lepszą responsywność. Pamięci RAM 4. generacji, jak Kingston Fury, oferują pojemność modułów od 8 GB do 32 GB i szybkość do 5333 MT/s. Piątej generacji DDR pozwala podnieść szybkość nawet do 6400 MT/s. – Nie trzeba być zapalonym graczem, aby na co dzień korzystać z pamięci RAM. Spotkamy ją w każdym komputerze, a zastosowanie nowoczesnych modułów DDR4 lub najnowszych DDR5 sprawi, że nawet codzienne używanie przeglądarki będzie przyjemniejsze – dodaje Michał Bocheński.

Jakie jeszcze nośniki znajdziemy wokół nas? Dobrze znane flash USB, które podobnie jak SSD służą do przechowywania danych. Mały rozmiar pozwala mieć je zawsze przy sobie. Jednocześnie na nośniku wielkości kilku centymetrów możemy przechowywać nawet do 256 GB. Bardziej zaawansowane pendrive’y jak Kingston DataTraveler Max pozwalają przechowywać do 1 TB. Czasem pojemność i prędkość transferu to nie jedyne pożądane cechy. Duże firmy, np. z branży finansów, ale również te mniejsze i lokalne potrzebują przechowywać duże ilości danych. Gdy pojawia się potrzeba ich przenoszenia lub tworzenia backupów na wypadek ataków hackerskich, rozwiązaniem są szyfrowane sprzętowo nośniki – zarówno pendrive’y, jak i dyski SSD. Seria IronKey oferuje bezpieczeństwo klasy militarnej, certyfikaty FIPS, trwałe obudowy i możliwość korzystania z wirtualnych, a także fizycznych klawiatur wbudowanych w urządzenie.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.