Jak przygotować swoją firmę na wdrożenie AI Act?
Połowa 2024 roku przyniosła w Europie nieoczekiwaną zmianę kierunku rozwoju narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – od tego czasu przedsiębiorcy korzystający z jej dobrodziejstw muszą spełnić kilka rygorystycznych wymogów. Część z nich da się wdrożyć samodzielnie, inne natomiast wymagają mnóstwa przygotowań i zatrudnienia specjalistów. AI Act – co to jest? Czy będzie obowiązywać Twoją firmę? Chętnie udzielimy odpowiedzi na te pytania.
AI Act – co to jest?
Wprowadzenie AI Act przez Unię Europejską było działaniem długo wyczekiwanym przez nasycony sztuczną inteligencją rynek. Jest to także moment przełomowy, gdyż odgórne unijne prawo ma (przynajmniej w założeniu) uregulować sposób wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych sektorach gospodarki.
Nowe przepisy, które wprowadzono w połowie lipca 2024 roku, dotyczą przede wszystkim dostawców systemów AI, ale nie tylko. Mają także wpływ na działanie firm, które wykorzystują różnorodne rozwiązania AI do realizacji codziennych czynności firmowych. Na przykład automatyzacji procesów, marketingu czy obsługi klienta. Przedsiębiorstwa są prawnie zobligowane do przyjęcia działań zapewniających zgodność z regulacjami, które mają na celu przede wszystkim ochronę konsumentów przed manipulacjami, fałszerstwem i oszustwami.
Jakie sankcje grożą za brak zgodności z AI Act?
Niedostosowanie się do przepisów AI Act to bardzo kosztowny błąd, który może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Kary są wprost ogromne i mogą naruszyć sytuację finansową przedsiębiorstwa, a nawet wywołać ryzyko bankructwa. Rozporządzenie przewiduje system kar oparty na trzech poziomach naruszeń różniących się wysokością obciążenia finansowego.
1. Grzywna do 35 milionów euro lub 7% rocznego obrotu – wykorzystywanie systemów AI do manipulowania odbiorcami i wpływania na decyzje zakupowe konsumentów.
2. Grzywna do 15 milionów euro lub 3% rocznego obrotu – za korzystanie z systemów AI, lecz bez dopełnienia prawnych obowiązków względem AI Act.
3. Grzywna do 7,5 miliona euro lub 1% rocznego obrotu – za dostarczenie organom informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji na temat AI Act w danej firmie.
Czy Twoją firmę obowiązuje AI Act?
AI Act ma zastosowanie w przypadku niemal wszystkich współczesnych firm działających przede wszystkim w IT. W szczególności odnosi się do tych, które aktywnie wykorzystują rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Używasz narzędzi AI w marketingu, automatyzacji, analizie danych? A może oferujesz gotowe produkty lub usługi zawierające komponenty AI? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej będziesz prawnie zmuszony do zastosowania się do AI Act.
Niestety coraz trudniej będzie się od tego uchronić – coraz więcej firm wykorzystuje nawet najprostsze formy sztucznej inteligencji w swojej pracy, czasami nawet bezwiednie.
AI Compliance Check – przygotuj się!
Przygotowanie firmy do dyrektywy AI Act jest skomplikowanym procesem, a przez to także dość nieprzewidywalnym w skutkach. Cała procedura obejmuje bowiem ocenę systemów oraz bardzo dokładną analizę ich zgodności z przepisami. Niezbędne może też okazać się wdrożenie działań regulujących sposób użytkowania i zakres wykorzystania narzędzi AI. Samodzielne próby spełnienia rygorystycznych wymogów mogą spełznąć na niczym.
Tym samym warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej specjalizującej się w nowych technologiach. Eksperci przeszkolą pracowników w zakresie AI Act, przeprowadzą audyt prawny, a także dokonają precyzyjnej analizy tego, czy Twoja firma jest zobligowana do spełnienia wymagań AI Act.
Źródło informacji: JDP DRAPAŁA & PARTNERS Sp. j.
Materiał promocyjny
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.