Jak przygotować swoją firmę na wdrożenie AI Act?
Połowa 2024 roku przyniosła w Europie nieoczekiwaną zmianę kierunku rozwoju narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – od tego czasu przedsiębiorcy korzystający z jej dobrodziejstw muszą spełnić kilka rygorystycznych wymogów. Część z nich da się wdrożyć samodzielnie, inne natomiast wymagają mnóstwa przygotowań i zatrudnienia specjalistów. AI Act – co to jest? Czy będzie obowiązywać Twoją firmę? Chętnie udzielimy odpowiedzi na te pytania.
AI Act – co to jest?
Wprowadzenie AI Act przez Unię Europejską było działaniem długo wyczekiwanym przez nasycony sztuczną inteligencją rynek. Jest to także moment przełomowy, gdyż odgórne unijne prawo ma (przynajmniej w założeniu) uregulować sposób wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych sektorach gospodarki.
Nowe przepisy, które wprowadzono w połowie lipca 2024 roku, dotyczą przede wszystkim dostawców systemów AI, ale nie tylko. Mają także wpływ na działanie firm, które wykorzystują różnorodne rozwiązania AI do realizacji codziennych czynności firmowych. Na przykład automatyzacji procesów, marketingu czy obsługi klienta. Przedsiębiorstwa są prawnie zobligowane do przyjęcia działań zapewniających zgodność z regulacjami, które mają na celu przede wszystkim ochronę konsumentów przed manipulacjami, fałszerstwem i oszustwami.
Jakie sankcje grożą za brak zgodności z AI Act?
Niedostosowanie się do przepisów AI Act to bardzo kosztowny błąd, który może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Kary są wprost ogromne i mogą naruszyć sytuację finansową przedsiębiorstwa, a nawet wywołać ryzyko bankructwa. Rozporządzenie przewiduje system kar oparty na trzech poziomach naruszeń różniących się wysokością obciążenia finansowego.
1. Grzywna do 35 milionów euro lub 7% rocznego obrotu – wykorzystywanie systemów AI do manipulowania odbiorcami i wpływania na decyzje zakupowe konsumentów.
2. Grzywna do 15 milionów euro lub 3% rocznego obrotu – za korzystanie z systemów AI, lecz bez dopełnienia prawnych obowiązków względem AI Act.
3. Grzywna do 7,5 miliona euro lub 1% rocznego obrotu – za dostarczenie organom informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji na temat AI Act w danej firmie.
Czy Twoją firmę obowiązuje AI Act?
AI Act ma zastosowanie w przypadku niemal wszystkich współczesnych firm działających przede wszystkim w IT. W szczególności odnosi się do tych, które aktywnie wykorzystują rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Używasz narzędzi AI w marketingu, automatyzacji, analizie danych? A może oferujesz gotowe produkty lub usługi zawierające komponenty AI? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej będziesz prawnie zmuszony do zastosowania się do AI Act.
Niestety coraz trudniej będzie się od tego uchronić – coraz więcej firm wykorzystuje nawet najprostsze formy sztucznej inteligencji w swojej pracy, czasami nawet bezwiednie.
AI Compliance Check – przygotuj się!
Przygotowanie firmy do dyrektywy AI Act jest skomplikowanym procesem, a przez to także dość nieprzewidywalnym w skutkach. Cała procedura obejmuje bowiem ocenę systemów oraz bardzo dokładną analizę ich zgodności z przepisami. Niezbędne może też okazać się wdrożenie działań regulujących sposób użytkowania i zakres wykorzystania narzędzi AI. Samodzielne próby spełnienia rygorystycznych wymogów mogą spełznąć na niczym.
Tym samym warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej specjalizującej się w nowych technologiach. Eksperci przeszkolą pracowników w zakresie AI Act, przeprowadzą audyt prawny, a także dokonają precyzyjnej analizy tego, czy Twoja firma jest zobligowana do spełnienia wymagań AI Act.
Źródło informacji: JDP DRAPAŁA & PARTNERS Sp. j.
Materiał promocyjny
Motorola sypie prezentami. Kup smartfon i odbierz słuchawki lub voucher
Nowe partnerstwo DXC Technology i SAP dla szybszego wdrażania innowacji w Polsce
AI w służbie analityki danych: nowe rozwiązania dla firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.