Komunikaty PR

Jak przyspieszyć transformację cyfrową w Europie?

2020-03-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
  • W Europie tylko ok. 5 proc. producentów z sukcesem wdraża cyfrowe rozwiązania.
  • W Azji i Pacyfiku aż 19 proc.[1]
  • Europa potrzebuje silnej i proaktywnej polityki gospodarczej.
  • Transformacja cyfrowa może być szybsza.
  • O przyszłości europejskiego przemysłu i energetyki dyskutowali eksperci z całej Europy podczas 12. Forum Gospodarczego Time w Warszawie.

 

12. Forum Gospodarcze Time zgromadziło najważniejszych ekspertów z branży. Reprezentanci instytucji publicznych z Polski i Unii Europejskiej oraz przedstawiciele świata biznesu spotkali się w Warszawie. Jednym z kluczowych obszarów tematycznych była kwestia cyfrowego rozwoju Europy. Szczególnie ważne okazały się zagadnienia regulacji prawnych i sposobów wsparcia konkurencyjności europejskiego przemysłu.

– Cyfrowa transformacja powinna stać się siłą napędową Europy. Silna i proaktywna polityka w takich sektorach, jak przemysł pomoże Unii Europejskiej i firmom z naszego kontynentu stać się realnymi liderami cyfrowej transformacji – powiedział Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric na Klaster Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Zdaniem ekspertów Unia Europejska z jednej strony powinna pozostać otwarta, ale z drugiej nie może być naiwna w obszarze konkurencji.

– Mamy szansę przeciwstawić się polityce protekcjonizmu, która rozwija się w niektórych częściach świata. Powinniśmy wciąż wspierać otwarty rynek, ale oczekiwać także sprawiedliwych zasad od innych graczy. Potrzebujemy struktury, która pomoże nam chronić się przed nieuczciwą konkurencją, a z drugiej strony nie ograniczy otwartego rynku ze wszystkimi jego korzyściami – dodał Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.

Różnice legislacyjne między różnymi europejskimi rynkami istnieją i są dla firm wyzwaniem. Eksperci podkreślili, że sektor energetyczny ma szansę na dynamiczny rozwój. Warunkiem jest stworzenie jednolitych ram prawnych w całej Unii Europejskiej.

 

– Przemysł 4.0 I Internet Rzeczy (ang. IoT) to początek tzw. networked economy, czyli gospodarki sieciowej. – powiedział Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric. – W 2020 roku organizacje w Europie wydadzą ponad 271 miliardów dolarów na cyfrową transformację[2]. Aby ten proces przebiegał skutecznie potrzeba nie tylko inwestycji, ale także odpowiednich przepisów prawnych – szczególnie w sektorze energetycznym.

 

Energetyka w większości europejskich krajów już przechodzi albo za chwilę będzie doświadczać potężnej transformacji cyfrowej.

Scentralizowane, oparte na węglu sieci energetyczne, będą stopniowo przekształcać się w systemy zdecentralizowane, oparte na energii odnawialnej. Taka zmiana będzie wymagać inwestycji oraz właściwej legislacji. Kluczowym jest też przebudowanie i zmiana kompetencji pracowników w tym obszarze.

 


[1] PwC, How industry leaders build integrated operations ecosystems to deliver end-to-end customer solutions, 2018

[2] IDC, Future Scope 2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Sony na ISE 2025 – zrównoważony rozwój i najnowsze technologie Biuro prasowe
2024-12-04 | 16:00

Sony na ISE 2025 – zrównoważony rozwój i najnowsze technologie

Sony na targach ISE w 2025 r. podkreśli jak ważny dla firmy jest zrównoważony rozwój i zaprezentuje rozwiązania dla branży retail, sektora korporacyjnego, edukacyjnego, oraz
IT i technologie Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu (HFF) zamówiła Sony Crystal VERONA
2024-12-04 | 15:50

Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu (HFF) zamówiła Sony Crystal VERONA

Pierwszy w Niemczech ekran Crystal LED VERONA do wirtualnych produkcji jest już w Monachium. CreatiF Center, centrum innowacji i transferu Wyższej Szkoły Telewizji i Filmu w Monachium (HFF),
IT i technologie Bruce Owen zostaje nowym prezesem regionu EMEA w Equinix
2024-12-04 | 11:10

Bruce Owen zostaje nowym prezesem regionu EMEA w Equinix

Equinix, globalna firma zajmująca się infrastrukturą cyfrową, mianowała Bruce'a Owena, eksperta z ponad czternastoletnim stażem w firmie, na stanowisko prezesa regionu EMEA obejmującego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.