Komunikaty PR

Jak technologia monitoringu może zwiększyć efektywność operacyjną na lotniskach

2022-07-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Sezon letni to moment największego obłożenia w portach lotniczych. Decydując się wylecieć na wakacje samolotem, oczekujemy szybkiej i bezproblemowej podróży, a także sprawnego przejścia przez wszystkie punkty na lotnisku. Aby sprostać temu wyzwaniu, warto wdrożyć na terenie portów lotniczych najnowsze technologie monitoringu wizyjnego oparte na analityce, które nie tylko poprawią wydajność operacyjną, ale także wpłyną pozytywnie na doświadczenia klientów.

 

W sezonie letnim wielu pasażerów decyduje się na skorzystanie z transportu lotniczego, by dotrzeć do wymarzonej, wakacyjnej destynacji. Jednakże, lotniska na całym świecie, po dwuletnim czasie obostrzeń pandemicznych, borykają się z problemem zmniejszonej przepustowości oraz braków kadrowych. Wiele portów lotniczych ma problem z zaspokojeniem zwiększonego popytu na loty, co bezpośrednio przekłada się na doświadczenie pasażerów.

 

Presja na to, aby lotniska działały szybko i skutecznie jest ogromna. Poszukując rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie efektywności operacyjnej w portach lotniczych, warto przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom z zakresu dozoru wizyjnego. Kamery monitoringu mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności i rentowności portu, a także wpłynąć na poprawę zadowolenia pasażerów, co jest istotnym krokiem w planowaniu długoterminowego obłożenia obiektu.

 

Zaawansowana analityka dla poprawy ciągłości działania

Kamery monitoringu stoją na progu rewolucji – z biernych odbiorców otaczającego ich świata, stają się urządzeniami, które mogą gromadzić i analizować pozyskane dane, stanowiące podstawę usprawnień działania każdego obiektu. Począwszy od natychmiastowych rezultatów, takich jak generowanie alertów dźwiękowych i wizualnych w czasie rzeczywistym, kończąc na wprowadzeniu długofalowej strategii stworzonej na podstawie pozyskanych danych, zwiększającej wydajność operacyjną lotniska.

 

„Technologia dozoru może, na przykład, zredukować opóźnienia samolotów poprzez poprawę efektywności personelu i dostarczanie danych, w celu optymalizacji istniejących już systemów operacyjnych. Zmniejszenie czasu oczekiwania i złagodzenie stresu związanego z wąskimi gardłami poprawi doświadczenia klientów, a dane z kamer mogą znacząco poprawić marketing w punktach sprzedaży detalicznej i hotelarskiej, pomagając w zwiększeniu sprzedaży i rentowności. Ponadto dzięki monitoringowi opartemu na analityce, możliwe jest wprowadzenie bardziej zrównoważonych działań, co pozwoli na obniżenie poziomu zużycia paliwa i zmniejszenie śladu węglowego” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na parkingach oraz w punktach wejść i wyjść do obiektu

Wykorzystanie analizy kamer w celu zrozumienia przepływu ruchu pojazdów w obrębie lotniska, w tym w okresach dużego natężenia ruchu, pozwoli zmniejszyć zatory i usprawnić obsługę pasażerów. Na bezpieczeństwo znacząco wpływa też technologia rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów w połączeniu z nadzorem pozwalającym na szybką identyfikację i reagowanie na wszelkie incydenty w strefach drop-off, które mogłyby utrudnić ruch. Ponadto integracja kamer z komunikatami dźwiękowymi i wizualnymi może pomóc kierowcom w zlokalizowaniu dostępnych miejsc parkingowych, a także w agregacji danych w celu poprawy płynności ruchu na parkingu. Pasażerowie przykładają szczególną uwagę do tego, czy ich pojazd będzie bezpieczny podczas ich nieobecności – nagrane lub przekazywane na żywo komunikaty mogą zdecydowanie zwiększyć ich komfort i zaufanie.

 

Optymalizacja planowania dzięki monitorowaniu kolejek

Największa koncentracja ludzi na lotniskach znajduje się na obszarze przed przekroczeniem bramek kontroli bezpieczeństwa – pasażerowie oczekują wtedy na rozpoczęcie odprawy lub nadanie bagażu rejestrowanego. W celu zwiększenia wydajności w tym obszarze można wykorzystać technologię liczenia osób i monitorowania kolejek. Dzięki niej możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania w kolejce, poprzez zapewnienie odpowiedniego zaplecza personelu w najbardziej zatłoczonych miejscach.

 

„Technologia monitoringu kolejek zapewnia integracje z istniejącymi już systemami alarmowymi, co umożliwia reakcję w czasie rzeczywistym, np. otwarcie nowych stanowisk odprawy lub bramek kontroli bezpieczeństwa. Połączenie tego rozwiązania z wizualnymi i dźwiękowymi komunikatami dla pasażerów może ułatwić przepływ osób i pozytywnie wpłynąć na ich odczucia podczas pobytu na terminalu. W celu długoterminowego rozwiązania problemu wąskich gardeł dane analityczne mogą być wykorzystane do lepszego planowania zasobów ludzkich” – podkreśla Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Poprawa doświadczenia klientów w strefie airside

Po odprawie pasażerowie udają się do strefy dostępnej tylko za ukazaniem ważnej karty pokładowej – często spędzając tam większość swojego czasu podczas pobytu na lotnisku, oczekując na samolot. Na tym obszarze technologie dozoru wizyjnego mogą sprawdzić się w kontekście poprawy rentowności obiektów handlowych na lotnisku. Dzięki wykorzystaniu danych analizujących drogę pasażera przez lotnisko, w tym poprzez placówki handlowe, podejmowane decyzje w sprawie rozlokowania sklepów i punktów usługowych, mogą stać się bardziej trafne. Dozór wizyjny nadal pełni tradycyjną rolę dbania o bezpieczeństwo pasażerów. Niemniej jednak może być również wykorzystywany do utrzymywania odpowiednich standardów obszarów usługowych lub toalet, poprzez optymalizację jakości i czystości tychże obiektów, a także zapobieganie kolejkom. Kamery analizują również trendy – takie jak liczba pasażerów z bagażem podręcznym, zbierając dane, które mogą poprawić efektywność operacyjną i standardy obsługi pasażerskiej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.