Komunikaty PR

Jak technologia monitoringu może zwiększyć efektywność operacyjną na lotniskach

2022-07-26  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Sezon letni to moment największego obłożenia w portach lotniczych. Decydując się wylecieć na wakacje samolotem, oczekujemy szybkiej i bezproblemowej podróży, a także sprawnego przejścia przez wszystkie punkty na lotnisku. Aby sprostać temu wyzwaniu, warto wdrożyć na terenie portów lotniczych najnowsze technologie monitoringu wizyjnego oparte na analityce, które nie tylko poprawią wydajność operacyjną, ale także wpłyną pozytywnie na doświadczenia klientów.

 

W sezonie letnim wielu pasażerów decyduje się na skorzystanie z transportu lotniczego, by dotrzeć do wymarzonej, wakacyjnej destynacji. Jednakże, lotniska na całym świecie, po dwuletnim czasie obostrzeń pandemicznych, borykają się z problemem zmniejszonej przepustowości oraz braków kadrowych. Wiele portów lotniczych ma problem z zaspokojeniem zwiększonego popytu na loty, co bezpośrednio przekłada się na doświadczenie pasażerów.

 

Presja na to, aby lotniska działały szybko i skutecznie jest ogromna. Poszukując rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie efektywności operacyjnej w portach lotniczych, warto przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom z zakresu dozoru wizyjnego. Kamery monitoringu mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności i rentowności portu, a także wpłynąć na poprawę zadowolenia pasażerów, co jest istotnym krokiem w planowaniu długoterminowego obłożenia obiektu.

 

Zaawansowana analityka dla poprawy ciągłości działania

Kamery monitoringu stoją na progu rewolucji – z biernych odbiorców otaczającego ich świata, stają się urządzeniami, które mogą gromadzić i analizować pozyskane dane, stanowiące podstawę usprawnień działania każdego obiektu. Począwszy od natychmiastowych rezultatów, takich jak generowanie alertów dźwiękowych i wizualnych w czasie rzeczywistym, kończąc na wprowadzeniu długofalowej strategii stworzonej na podstawie pozyskanych danych, zwiększającej wydajność operacyjną lotniska.

 

„Technologia dozoru może, na przykład, zredukować opóźnienia samolotów poprzez poprawę efektywności personelu i dostarczanie danych, w celu optymalizacji istniejących już systemów operacyjnych. Zmniejszenie czasu oczekiwania i złagodzenie stresu związanego z wąskimi gardłami poprawi doświadczenia klientów, a dane z kamer mogą znacząco poprawić marketing w punktach sprzedaży detalicznej i hotelarskiej, pomagając w zwiększeniu sprzedaży i rentowności. Ponadto dzięki monitoringowi opartemu na analityce, możliwe jest wprowadzenie bardziej zrównoważonych działań, co pozwoli na obniżenie poziomu zużycia paliwa i zmniejszenie śladu węglowego” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na parkingach oraz w punktach wejść i wyjść do obiektu

Wykorzystanie analizy kamer w celu zrozumienia przepływu ruchu pojazdów w obrębie lotniska, w tym w okresach dużego natężenia ruchu, pozwoli zmniejszyć zatory i usprawnić obsługę pasażerów. Na bezpieczeństwo znacząco wpływa też technologia rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów w połączeniu z nadzorem pozwalającym na szybką identyfikację i reagowanie na wszelkie incydenty w strefach drop-off, które mogłyby utrudnić ruch. Ponadto integracja kamer z komunikatami dźwiękowymi i wizualnymi może pomóc kierowcom w zlokalizowaniu dostępnych miejsc parkingowych, a także w agregacji danych w celu poprawy płynności ruchu na parkingu. Pasażerowie przykładają szczególną uwagę do tego, czy ich pojazd będzie bezpieczny podczas ich nieobecności – nagrane lub przekazywane na żywo komunikaty mogą zdecydowanie zwiększyć ich komfort i zaufanie.

 

Optymalizacja planowania dzięki monitorowaniu kolejek

Największa koncentracja ludzi na lotniskach znajduje się na obszarze przed przekroczeniem bramek kontroli bezpieczeństwa – pasażerowie oczekują wtedy na rozpoczęcie odprawy lub nadanie bagażu rejestrowanego. W celu zwiększenia wydajności w tym obszarze można wykorzystać technologię liczenia osób i monitorowania kolejek. Dzięki niej możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania w kolejce, poprzez zapewnienie odpowiedniego zaplecza personelu w najbardziej zatłoczonych miejscach.

 

„Technologia monitoringu kolejek zapewnia integracje z istniejącymi już systemami alarmowymi, co umożliwia reakcję w czasie rzeczywistym, np. otwarcie nowych stanowisk odprawy lub bramek kontroli bezpieczeństwa. Połączenie tego rozwiązania z wizualnymi i dźwiękowymi komunikatami dla pasażerów może ułatwić przepływ osób i pozytywnie wpłynąć na ich odczucia podczas pobytu na terminalu. W celu długoterminowego rozwiązania problemu wąskich gardeł dane analityczne mogą być wykorzystane do lepszego planowania zasobów ludzkich” – podkreśla Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Poprawa doświadczenia klientów w strefie airside

Po odprawie pasażerowie udają się do strefy dostępnej tylko za ukazaniem ważnej karty pokładowej – często spędzając tam większość swojego czasu podczas pobytu na lotnisku, oczekując na samolot. Na tym obszarze technologie dozoru wizyjnego mogą sprawdzić się w kontekście poprawy rentowności obiektów handlowych na lotnisku. Dzięki wykorzystaniu danych analizujących drogę pasażera przez lotnisko, w tym poprzez placówki handlowe, podejmowane decyzje w sprawie rozlokowania sklepów i punktów usługowych, mogą stać się bardziej trafne. Dozór wizyjny nadal pełni tradycyjną rolę dbania o bezpieczeństwo pasażerów. Niemniej jednak może być również wykorzystywany do utrzymywania odpowiednich standardów obszarów usługowych lub toalet, poprzez optymalizację jakości i czystości tychże obiektów, a także zapobieganie kolejkom. Kamery analizują również trendy – takie jak liczba pasażerów z bagażem podręcznym, zbierając dane, które mogą poprawić efektywność operacyjną i standardy obsługi pasażerskiej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.