Komunikaty PR

Jak technologia zmienia oblicze ratownictwa?

2023-11-28  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.4 MB )

Autor: Rachael Pugh, Partner Marketing & Enablement Panasonic TOUGHBOOK

 

Wraz z postępem cyfrowym organizacje poszukiwawcze nadal są często wzywane przez policję do wspierania służb ratunkowych w poszukiwaniu zaginionych i często bezbronnych osób. Dlatego też nigdy nie można bagatelizować znaczenia wykorzystywania odpowiedniej technologii do koordynowania takich wysiłków.

 

Wszyscy widzieliśmy dramatyczne sceny ratowników górskich opuszczających helikoptery, aby wyciągnąć rannego turystę z przepaści. Podobne, pełne napięcia obrazy można zobaczyć w filmach przedstawiających zespoły ratownictwa morskiego, wypływających w odpowiedzi na wezwanie SOS. Jednak w Wielkiej Brytanii większość akcji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) odbywa się w różnych przestrzeniach, nie tylko na lądzie. Są one prowadzone przez jedną z 35 drużyn Lowland Rescue – organizacji ochotniczej, która działa na terenie całego kraju.

Od powodzi, po poszukiwania zaginionych seniorów, zespoły  poszukiwawcze z Lowland Rescue są nieocenionym wsparciem dla policji w odnajdywaniu i opiece nad odnalezionymi. Ich działania są finansowane w całości z hojnych darowizn i wpłat wolontariuszy. 

Często obejmując bardzo duże obszary poszukiwań, zespoły te stają przed “delikatnym” wyzwaniem: wiele osób, których szukają, to osoby w kryzysie, które mogą nie chcieć zostać znalezione albo nie wiedzą, że zostało zgłoszone ich zaginięcie. 

Równie efektywne akcje ratunkowe mają miejsce w Polsce, gdzie swoją rolę odgrywa niezłomna determinacja i solidarność ludzi gotowych do poświęceń. Dramatyczna akcja ratowania górników w kopalni KWK "Wujek" jest przykładem nie tylko heroizmu ratowników, ale również jedności społecznej. Równie trudna misja ratunkowa w kopalni "Halemba" pokazała, że w Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, istnieje nieustępliwa determinacja w dążeniu do ratowania życia i wsparcia tych, którzy potrzebują pomocy. 

 

Cyfrowa rewolucja w ratownictwie

Postęp technologiczny umożliwia efektywną komunikację, szybkie udostępnianie informacji oraz usprawnia działania operacyjne wielu służb, co ma ogromne znaczenie podczas trudnych misji i zadań, szczególnie kiedy musimy pomóc lub zaopiekować się osobami wymagającymi szczególnej troski, które na co dzień potrzebują wsparcia. 

Wraz z postępem cyfrowym, organizacje zajmujące się poszukiwaniami zaginionych muszą ściśle współpracować z policją i innymi zespołami ratowniczymi, aby osiągnąć zamierzony cel. Podczas poszukiwań  pojazdy szybkiego reagowania należące do służb stacjonują w wybranych  punktach zbiórki dedykowanych konkretnej operacji. Wyposażone są one w ekrany i komputery, których oprogramowanie stale monitoruje sytuację dzięki funkcji mapowania terenu, która pozwala na bieżąco śledzić postępy zespołów ratowniczych. Rozwój tego typu technologii ma ogromny wpływ na powodzenie misji poszukiwawczych, wspomagając i skracając czas reakcji wolontariuszy. 

W zbadaniu rozległego terenu podczas poszukiwań zespoły ratownicze korzystają z wielu  narzędzi, takich jak rowery górskie, kajaki, a nawet drony, które świetnie wspomagają pracę ratowników dzięki możliwości wydłużenia zasięgu obserwacji i szybszego przeczesywania terenu.  Niestety, większość tego typu organizacji musi polegać na własnych funduszach, przez co dostęp do nowości technologicznych lub niezbędnych kursów (między innymi, aby uzyskać certyfikat uprawniający do sterowania dronem) jest bardzo ograniczony. Z tego względu wciąż wykorzystuje się sprawdzone i tradycyjne metody, takie jak psy tropiące, których węch jest nieoceniony i czyni je idealnym partnerem do poszukiwań. 

Szacuje się, że jeden pies poszukiwawczy jest odpowiednikiem dwudziestu pieszych poszukiwaczy. Wszyscy członkowie zespołu, włączając w to czworonogi, regularnie przechodzą intensywne szkolenia, które trzeba odbywać co dwa lata. W miarę jak transformacja cyfrowa nabiera tempa, najskuteczniejsze podejścia do misji SAR łączą w sobie to, co najlepsze w technologii i tradycyjnych metodach.

 

Siła sojuszu

W ostatnim czasie Panasonic przekazał trzy urządzenia TOUGHBOOK 33 na rzecz Search Dogs Sussex, zespołowi oddanych psów i przewodników, którzy od 2003 roku poświęcają swój czas na wspieranie służb policyjnych. Jest to jedna z największych drużyn psów poszukiwawczych w Wielkiej Brytanii, a jego działania obejmują prawie akr ziemi, która liczy 1,5 miliona mieszkańców. Będąc częścią sieci Lowland Rescue, Search Dogs Sussex są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Zespół średnio jest mobilizowany około 35 razy w roku, często działając także na terenie sąsiednich hrabstw.  

Po otrzymaniu zgłoszenia grupa natychmiast wyrusza na miejsce zdarzenia, otrzymując wiadomość tekstową na swoje telefony, przedstawiającą niezbędne informacje: kogo szukają, obszar poszukiwań i wszelkie podstawowe informacje o osobie. Po dotarciu na miejsce ważne jest jednak, aby każdy członek ekipy poszukiwawczej mógł zgłosić się z powrotem do pojazdu reagowania na incydent, dzieląc się istotnymi informacjami na temat poszukiwań. 

Wszystkie operacje poszukiwawcze podlegają wymogom prawnym, co oznacza konieczność przygotowania wielu dokumentów. Każdy raport  musi być wypełniony przez wszystkich członków ekipy zgodnie z ustalonym formatem, zawierając wszystkie niezbędne pytania i odpowiedzi. Wcześniej wszelka dokumentacja związana z działalnością  ratowniczego Search Dogs Sussex była tworzona na papierze, co wymagało dodatkowego ręcznego wprowadzania danych przez operatorów poszukiwań. Dzięki cyfrowym narzędziom ekipa jest w stanie szybko i skutecznie wypełnić dokumentację, zachowując jednocześnie wymaganą przejrzystość w raportach dotyczących działań ratunkowych oraz sprawozdań koronera odnośnie zgonu.

Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane z myślą o działaniu w ekstremalnych warunkach, takich jak silne słońce, ulewne deszcze, surowe mrozy i zakurzone  otoczenia. Każdy TOUGHBOOK jest wyposażony  w kartę SIM, wewnętrzny modem oraz anteny, co gwarantuje niezawodną jakość połączenia nawet w najbardziej odległych obszarach poszukiwań, a także umożliwia zespołowi bezpośrednią integrację swoich procesów z głównym systemem. To pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu w trakcie akcji poszukiwawczych.

Efektywność działań zespołów Search Dogs Sussex i innych służb ratunkowych w Wielkiej Brytanii zależy od sprawdzonych metod połączonych z nowoczesnym podejściem. Zastosowanie wzmocnionych laptopów i tabletów TOUGHBOOK podczas pracy w terenie pozwala na zwiększenie efektywności w zarządzaniu i komunikacji z zespołem, co jest niezwykle ważne podczas ratowania ludzkiego życia.

 

Wprowadzenie nowoczesnej technologii Panasonic do ratownictwa w Polsce mogłoby znacząco poprawiłby skuteczność akcji. Przy pomocy mobilnych urządzeń, takich jak TOUGHBOOK, przekazywanie informacji między zespołami ratunkowymi byłoby szybsze i niezawodne, co jest kluczowe w krytycznych sytuacjach. Wykorzystanie dronów oraz zaawansowanych narzędzi do mapowania terenu usprawniłoby poszukiwania, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, takich jak choćby wspomniane już wcześniej kopalnie. Połączenie tych innowacyjnych rozwiązań z zapałem i determinacją polskich służb i społeczeństwa może znacząco rozwinąć nasze możliwości w dziedzinie ratownictwa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.