JavaScript nadal jest najpopularniejszym językiem programowania
JavaScript jest najczęściej używanym językiem wśród programistów już dziesiąty rok z rzędu. Jak podaje coroczna ankieta [1]Stack Overflow cieszy się popularnością zarówno u doświadczonych programistów, jak i u tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tworzeniu kodu. Raimo Seero, dyrektor ds. technologii w Uptime, zauważył, że inne języki – C++, Java i PHP – nie zniknęły z pierwszej dziesiątki listy.
Z odpowiedzi ponad 71 tys. Programistów z całego świata wynika, że JavaScript jest wykorzystywany
w codziennej pracy przez ponad 65% respondentów, na drugim miejscu jest HTML/CSS z 55%, a na trzecim SQL z blisko 50%. W pierwszej dziesiątce używanych języków znalazły się również TypeScript (34%), Java (33%), C++ (28%) i PHP (21%).
Jeśli chodzi o bazy danych, MySQL nadal jest najpopularniejszym wyborem w 2022 r., z którego korzysta prawie połowa respondentów, podczas gdy PostgeSQL jest najbardziej preferowanym wyborem wśród osób, które faktycznie pracują jako programiści, zajmując drugie miejsce. Inne często wybierane opcje to SQLite, MongoDB i Microsoft SQL Server.
Node.js i React.js zajmują pierwsze i drugie miejsce na liście frameworków internetowych, z których oba są wykorzystywane przez prawie połowę respondentów w swojej codziennej pracy. Jednocześnie widać, że popularność Node jest szczególnie wysoka wśród osób dopiero uczących się programowania. U tych bardziej zaawansowanych odsetek wykorzystania Node i React się wyrównuje. Inne opcje to Express i Angular.
W przeglądzie wszystkich pozostałych frameworków zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje .NET, z którego w codziennej pracy korzysta blisko 35% zapytanych. Popularność .NET jest szczególnie wysoka wśród już pracujących programistów.
„W ciągu ostatnich kilku lat portfolio technologii przeciętnego programisty pozostało dość podobne – JavaScript, Node i React są trudne do pokonania, podczas gdy inne ugruntowane frameworki, takie jak .NET, nadal są jednym z preferowanych wyborów do tworzenia większych i bardziej złożonych systemów informatycznych” – skomentował Raimo Seero. „Python pozostaje popularny wśród młodszych programistów, ale zdecydowanie warto zauważyć, że jest on w rzeczywistości używany w przepływach pracy tylko w wybranych krajach”.
W ankiecie zapytano również, jakie technologie są faworyzowane przez profesjonalistów. Siódmy rok z rzędu Rust był najpopularniejszym wyborem dla języków programowania – 87% korzystających z niego programistów uznało go za wiodący w swojej pracy. Zaskakująco JavaScript, który jest na szczycie listy popularności, znalazł się dopiero w drugiej dziesiątce preferowanych wyborów.
„Wyniki wyraźnie pokazują, że programiści lubią języki i frameworki, które mają sens i kreują wokół siebie silną społeczność, a także stale oferują coś nowego” – powiedział CTO Uptime. „Na końcu listy można znaleźć przestarzałe technologie i opcje, które mają na celu rozwiązywanie problemów niszowych, a korzystanie, z których często może okazać się prawdziwym bólem”.
Raimo Seero dodał, że coroczna ankieta Stack Overflow działa jak dobry barometr, który pozwala zrozumieć, co naprawdę dzieje się w świecie deweloperskim. „Chociaż nie wszystkie wyniki można traktować uniwersalnie i odnosić do każdego rynku, to wiedza zasady płynące z wyników ankiet pozwalają programistom z całego świata na wybranie właściwego kierunku rozwoju”.
[1] https://survey.stackoverflow.co/2022/
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.