JavaScript nadal jest najpopularniejszym językiem programowania
JavaScript jest najczęściej używanym językiem wśród programistów już dziesiąty rok z rzędu. Jak podaje coroczna ankieta [1]Stack Overflow cieszy się popularnością zarówno u doświadczonych programistów, jak i u tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tworzeniu kodu. Raimo Seero, dyrektor ds. technologii w Uptime, zauważył, że inne języki – C++, Java i PHP – nie zniknęły z pierwszej dziesiątki listy.
Z odpowiedzi ponad 71 tys. Programistów z całego świata wynika, że JavaScript jest wykorzystywany
w codziennej pracy przez ponad 65% respondentów, na drugim miejscu jest HTML/CSS z 55%, a na trzecim SQL z blisko 50%. W pierwszej dziesiątce używanych języków znalazły się również TypeScript (34%), Java (33%), C++ (28%) i PHP (21%).
Jeśli chodzi o bazy danych, MySQL nadal jest najpopularniejszym wyborem w 2022 r., z którego korzysta prawie połowa respondentów, podczas gdy PostgeSQL jest najbardziej preferowanym wyborem wśród osób, które faktycznie pracują jako programiści, zajmując drugie miejsce. Inne często wybierane opcje to SQLite, MongoDB i Microsoft SQL Server.
Node.js i React.js zajmują pierwsze i drugie miejsce na liście frameworków internetowych, z których oba są wykorzystywane przez prawie połowę respondentów w swojej codziennej pracy. Jednocześnie widać, że popularność Node jest szczególnie wysoka wśród osób dopiero uczących się programowania. U tych bardziej zaawansowanych odsetek wykorzystania Node i React się wyrównuje. Inne opcje to Express i Angular.
W przeglądzie wszystkich pozostałych frameworków zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje .NET, z którego w codziennej pracy korzysta blisko 35% zapytanych. Popularność .NET jest szczególnie wysoka wśród już pracujących programistów.
„W ciągu ostatnich kilku lat portfolio technologii przeciętnego programisty pozostało dość podobne – JavaScript, Node i React są trudne do pokonania, podczas gdy inne ugruntowane frameworki, takie jak .NET, nadal są jednym z preferowanych wyborów do tworzenia większych i bardziej złożonych systemów informatycznych” – skomentował Raimo Seero. „Python pozostaje popularny wśród młodszych programistów, ale zdecydowanie warto zauważyć, że jest on w rzeczywistości używany w przepływach pracy tylko w wybranych krajach”.
W ankiecie zapytano również, jakie technologie są faworyzowane przez profesjonalistów. Siódmy rok z rzędu Rust był najpopularniejszym wyborem dla języków programowania – 87% korzystających z niego programistów uznało go za wiodący w swojej pracy. Zaskakująco JavaScript, który jest na szczycie listy popularności, znalazł się dopiero w drugiej dziesiątce preferowanych wyborów.
„Wyniki wyraźnie pokazują, że programiści lubią języki i frameworki, które mają sens i kreują wokół siebie silną społeczność, a także stale oferują coś nowego” – powiedział CTO Uptime. „Na końcu listy można znaleźć przestarzałe technologie i opcje, które mają na celu rozwiązywanie problemów niszowych, a korzystanie, z których często może okazać się prawdziwym bólem”.
Raimo Seero dodał, że coroczna ankieta Stack Overflow działa jak dobry barometr, który pozwala zrozumieć, co naprawdę dzieje się w świecie deweloperskim. „Chociaż nie wszystkie wyniki można traktować uniwersalnie i odnosić do każdego rynku, to wiedza zasady płynące z wyników ankiet pozwalają programistom z całego świata na wybranie właściwego kierunku rozwoju”.
[1] https://survey.stackoverflow.co/2022/

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.