Karol Antczak nowym vice CTO w TSS. Rozwinie technologie AI i blockchain
Karol Antczak od trzech lat współpracuje z Trusted Software Services, współtworząc rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Jest naukowcem ze stopniem doktora, a jego specjalizacja to praktyczne zastosowanie metod deep learningu. W Trusted Software Services niedawno awansował na stanowisko vice CTO (Chief Technology Officer).
Trusted Software Services to software house specjalizujący się w nowoczesnych rozwiązaniach bazujących na sztucznej inteligencji. O szybkim rozwoju firmy świadczy fakt, że jeszcze w 2021 roku liczyła ona jedynie 45 pracowników, dziś natomiast zatrudnia ich aż 80. Ubiegły rok zakończyła z przychodem netto 6 mln zł i zyskiem netto 650 tys. Awans Karola Antczaka znacząco wpłynie na rozwój projektów AI prowadzonych przez TSS.
– Karol odpowiadał za realizację pierwszych projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w naszym software house’ie. To zaowocowało kolejnymi zleceniami, a obszar AI stał się jednym z głównych filarów naszej działalności. Jestem przekonany, że dobrze odnajdzie się w nowej roli. Jest czynnym naukowcem i autorem wielu publikacji w dziedzinie deep learningu. Fakt, że ma on zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną oraz doskonale zna najnowsze osiągnięcia nauki w dziedzinie sztucznej inteligencji jest wartością dodaną dla naszych klientów – przyznaje Adam Paczuski, CEO Trusted Software Services.
Firmy, które wykorzystują AI, muszą być stale na bieżąco – to obszar rozwijający się bardzo dynamicznie, gdzie nowości pojawiają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Dobrym przykładem jest tutaj oprogramowanie Midjourney. To właśnie za jego pośrednictwem (a dokładnie: za pośrednictwem algorytmów AI) powstał obraz „Theatre d’Opera Spatial”, który zwyciężył w prestiżowym konkursie dla artystów. Tak bezprecedensowe wydarzenie otwiera nowy rozdział w historii, w którym sztuczna inteligencja staje na równi z ludzką kreatywnością i możliwościami. To tylko dowodzi, jak szybko doskonali się ta technologia.
– Na nowym stanowisku będę odpowiedzialny za planowanie, analizę i nadzór projektów prowadzonych wewnętrznie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii, takich jak AI, blockchain czy innowacyjne rozwiązania płatnicze. Czeka mnie czas pełen wyzwań. Obecnie pracujemy nad projektami związanymi nie tylko z przetwarzaniem obrazów za pomocą uczenia maszynowego, lecz także analizą sygnałów czy ścieżek audio. Wykorzystujemy przy tym najnowocześniejsze algorytmy i modele – komentuje Karol Antczak, vice CTO w Trusted Software Services.
W TSS przygotowywał m.in. modele AI dla systemu analizy tatuaży inksearch.co, wykrywania przejść na zdjęciach VR spotbrowser.com czy przewidywania stanu serwerów cloudscale.io. Doświadczenie w branży IT zdobywał, pracując dla marki Samsung. Aktywnie działa w środowisku naukowym, a obszarem jego zainteresowań badawczych są praktyczne zastosowania głębokich sieci neuronowych ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki medycznej. Awans na stanowisko vice CTO to kolejny krok w dynamicznej karierze specjalisty.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.