Karol Antczak nowym vice CTO w TSS. Rozwinie technologie AI i blockchain

Karol Antczak od trzech lat współpracuje z Trusted Software Services, współtworząc rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Jest naukowcem ze stopniem doktora, a jego specjalizacja to praktyczne zastosowanie metod deep learningu. W Trusted Software Services niedawno awansował na stanowisko vice CTO (Chief Technology Officer).
Trusted Software Services to software house specjalizujący się w nowoczesnych rozwiązaniach bazujących na sztucznej inteligencji. O szybkim rozwoju firmy świadczy fakt, że jeszcze w 2021 roku liczyła ona jedynie 45 pracowników, dziś natomiast zatrudnia ich aż 80. Ubiegły rok zakończyła z przychodem netto 6 mln zł i zyskiem netto 650 tys. Awans Karola Antczaka znacząco wpłynie na rozwój projektów AI prowadzonych przez TSS.
– Karol odpowiadał za realizację pierwszych projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w naszym software house’ie. To zaowocowało kolejnymi zleceniami, a obszar AI stał się jednym z głównych filarów naszej działalności. Jestem przekonany, że dobrze odnajdzie się w nowej roli. Jest czynnym naukowcem i autorem wielu publikacji w dziedzinie deep learningu. Fakt, że ma on zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną oraz doskonale zna najnowsze osiągnięcia nauki w dziedzinie sztucznej inteligencji jest wartością dodaną dla naszych klientów – przyznaje Adam Paczuski, CEO Trusted Software Services.
Firmy, które wykorzystują AI, muszą być stale na bieżąco – to obszar rozwijający się bardzo dynamicznie, gdzie nowości pojawiają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Dobrym przykładem jest tutaj oprogramowanie Midjourney. To właśnie za jego pośrednictwem (a dokładnie: za pośrednictwem algorytmów AI) powstał obraz „Theatre d’Opera Spatial”, który zwyciężył w prestiżowym konkursie dla artystów. Tak bezprecedensowe wydarzenie otwiera nowy rozdział w historii, w którym sztuczna inteligencja staje na równi z ludzką kreatywnością i możliwościami. To tylko dowodzi, jak szybko doskonali się ta technologia.
– Na nowym stanowisku będę odpowiedzialny za planowanie, analizę i nadzór projektów prowadzonych wewnętrznie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii, takich jak AI, blockchain czy innowacyjne rozwiązania płatnicze. Czeka mnie czas pełen wyzwań. Obecnie pracujemy nad projektami związanymi nie tylko z przetwarzaniem obrazów za pomocą uczenia maszynowego, lecz także analizą sygnałów czy ścieżek audio. Wykorzystujemy przy tym najnowocześniejsze algorytmy i modele – komentuje Karol Antczak, vice CTO w Trusted Software Services.
W TSS przygotowywał m.in. modele AI dla systemu analizy tatuaży inksearch.co, wykrywania przejść na zdjęciach VR spotbrowser.com czy przewidywania stanu serwerów cloudscale.io. Doświadczenie w branży IT zdobywał, pracując dla marki Samsung. Aktywnie działa w środowisku naukowym, a obszarem jego zainteresowań badawczych są praktyczne zastosowania głębokich sieci neuronowych ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki medycznej. Awans na stanowisko vice CTO to kolejny krok w dynamicznej karierze specjalisty.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.