Kaspersky Lab żegna się z Polską
Zarząd polskiej spółki zgodnie z wpisem na swoim profilu deklaruje, że nie będzie się zaopatrywać w produkty Kaspersky Lab. Jednakże zamierza wywiązać się z zobowiązań wobec istniejących klientów, m.in. nadal będzie dostępny polskojęzyczny dział pomocy technicznej. Co bardziej wnikliwi obserwatorzy zauważyli, iż z Internetu zniknęły już polskojęzyczne wersje serwisu z domeną kaspersky.pl oraz sklepu internetowego z oprogramowaniem rosyjskiego producenta.
Wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie w Internecie pojawiły się głosy wzywające do bojkotu produktów Kaspersky Lab. Natomiast dużo większe reperkusje wywołały komunikaty wydane przez instytucje w kilku krajach Unii Europejskiej. Na początku marca Polskie Towarzystwo Informatyczne zaapelowało do obywateli, przedsiębiorstw i jednostek publicznych o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania programów komputerowych oraz innych produktów pochodzących z Rosji.
Z kolei Federalny Urząd Bezpieczeństwa Technik Informacyjnych (BSI) zalecił Niemcom, aby nie używali oprogramowania Kaspersky Lab, ponieważ jego producent może być zaangażowany, dobrowolnie lub siłą w możliwe cyberataki komputerowe.
Również francuska agencja cyberbezpieczeństwa ANSSI odradza korzystanie z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab.
Co ciekawe, na łamach Computer Bild ukazał się artykuł, w którym autorzy rekomendują alternatywne rozwiązania dla rosyjskiego antywirusa. Na krótkiej liście znalazły się takie marki jak Bitdefender, Norton, Avast i G Data. Zdaniem niemieckich dziennikarzy najlepszą opcją jest wybór pakietu Bitdefender, który w testach przeprowadzonych przez Computer Bild wyróżnił się bardzo dobrą ochroną antywirusową i licznymi funkcjami dodatkowymi.
Mateusz Bergolc z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce, przyznaje, że otrzymuje wiele zgłoszeń od zaskoczonych resellerów wcześniej związanych z Kaspersky Lab, którzy potwierdzają, iż sprzedaż rosyjskiego antywirusa w Polsce nie będzie kontynuowana. Bitdefender zachęca do współpracy polskich partnerów, oferując specjalne warunki.
Resellerzy związani z Kaspersky Lab znaleźli się w dość trudnym położeniu, bowiem praktycznie z dnia na dzień dowiedzieli się, że producent wycofuje się z Polski. Razem z Bitdefender planujemy w Polsce podjęcie szeregu działań techniczno-handlowych dla byłych partnerów Kaspersky Lab. Wśród nich znajdzie się nieodpłatna pomoc przy wdrożeniach produktów i darmowa asysta. Planujemy też powiększyć swój skład osobowy w Polsce, aby zapewnić jak najwyższy poziom wsparcia technicznego. Ponadto wzrośnie liczba szkoleń, które pozwolą klientom i partnerom lepiej poznać nowy system. Nowi partnerzy zyskają również dostęp do specjalnego portalu oraz materiałów marketingowych. Mogą też liczyć na specjalne niższe ceny projektowe oraz ochronę kontynuacji, co oznacza, że klient przedłużający po roku czy dwóch latach umowę licencyjną jest zobligowany do kontaktu z tym samym resellerem. - mówi Mateusz Bergolc z firmy Marken.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.