Kilka słów o recyklingu baterii. Oto powody, dla których nie należy mieszać
Chyba w każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia zasilane popularnymi “paluszkami”, które raz na jakiś czas należy wymieniać. Sama czynność raczej nie stanowi dla nikogo problemu, jednak często rodzi się wtedy pytanie, co właściwie zrobić ze zużyty makumulatorem? Schować do szuflady? A może zmieszać z resztąodpadów? Cóż, oba te pomysły nie należą do najlepszych.
Przede wszystkim warto zacząć od listy najważniejszych pierwiastków znajdujących się w każdej baterii. Lit, nikiel, kadm, rtęć czy ołów to tylko niektóre z nich, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę - są niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla całego środowiska. Na co dzień pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z ich trującej natury, ale warto wiedzieć, że pojedyncza, niewielka bateria guzikowa może skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć nawet do 400 litrów wody. Te wartości muszą działać na wyobraźnię.
Wiele osób nie zwraca uwagi na szkodliwość baterii. Inna część społeczeństwa może nawet nie zdawać sobie sprawy z ich składu i miesza je z codziennymi odpadami. Niestety, skutki tego mogą być opłakane. Bateria jest w stanie “wylać” nawet w domowych warunkach, co oznacza, że po wyrzuceniu, pod wpływem nacisku innych przedmiotów, dużej wilgoci czy zmian temperatur jest znacznie większe prawdopodobieństwo wycieku zawartości. Środki chemiczne wewnątrz akumulatorów mają właściwości żrące i korozyjne. Co więcej, mogą nawet upośledzać procesy zachodzące w organizmach żywych i powodować np. uszkodzenia mózgu, zaburzenia koncentracji czy choroby nerek.
Dziś dostępnych jest mnóstwo specjalnych punktów zbiórki zużytych baterii, które powstały np. w wielu sklepach, centrach handlowych czy szkołach. Właściwa segregacja tych odpadów nie należy więc do trudnych czy czasochłonnych zadań. Dodatkową motywacją do zmiany nawyków może być również fakt, że nieprzydatne akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych, które mogą posłużyć m.in. do produkcji nowych baterii. Warto zatem utrwalić tę wiedzę i przekazać znajomym oraz rodzinie. Już teraz Polacy zużywają ponad 300 milionów baterii rocznie i wydaje się, że liczba ta będzie tylko rosła. Bądźmy świadomi tych zagrożeń i wspólnie je zwalczajmy.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.