Kilka słów o recyklingu baterii. Oto powody, dla których nie należy mieszać
Chyba w każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia zasilane popularnymi “paluszkami”, które raz na jakiś czas należy wymieniać. Sama czynność raczej nie stanowi dla nikogo problemu, jednak często rodzi się wtedy pytanie, co właściwie zrobić ze zużyty makumulatorem? Schować do szuflady? A może zmieszać z resztąodpadów? Cóż, oba te pomysły nie należą do najlepszych.
Przede wszystkim warto zacząć od listy najważniejszych pierwiastków znajdujących się w każdej baterii. Lit, nikiel, kadm, rtęć czy ołów to tylko niektóre z nich, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę - są niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla całego środowiska. Na co dzień pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z ich trującej natury, ale warto wiedzieć, że pojedyncza, niewielka bateria guzikowa może skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć nawet do 400 litrów wody. Te wartości muszą działać na wyobraźnię.
Wiele osób nie zwraca uwagi na szkodliwość baterii. Inna część społeczeństwa może nawet nie zdawać sobie sprawy z ich składu i miesza je z codziennymi odpadami. Niestety, skutki tego mogą być opłakane. Bateria jest w stanie “wylać” nawet w domowych warunkach, co oznacza, że po wyrzuceniu, pod wpływem nacisku innych przedmiotów, dużej wilgoci czy zmian temperatur jest znacznie większe prawdopodobieństwo wycieku zawartości. Środki chemiczne wewnątrz akumulatorów mają właściwości żrące i korozyjne. Co więcej, mogą nawet upośledzać procesy zachodzące w organizmach żywych i powodować np. uszkodzenia mózgu, zaburzenia koncentracji czy choroby nerek.
Dziś dostępnych jest mnóstwo specjalnych punktów zbiórki zużytych baterii, które powstały np. w wielu sklepach, centrach handlowych czy szkołach. Właściwa segregacja tych odpadów nie należy więc do trudnych czy czasochłonnych zadań. Dodatkową motywacją do zmiany nawyków może być również fakt, że nieprzydatne akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych, które mogą posłużyć m.in. do produkcji nowych baterii. Warto zatem utrwalić tę wiedzę i przekazać znajomym oraz rodzinie. Już teraz Polacy zużywają ponad 300 milionów baterii rocznie i wydaje się, że liczba ta będzie tylko rosła. Bądźmy świadomi tych zagrożeń i wspólnie je zwalczajmy.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.