Kolejny rok wzrostów i rekordowe obroty – emagine przedstawia wyniki za 2022 rok
Konkurencyjny model biznesowy i udane przejęcia znajdują odzwierciedlenie w rekordowych wynikach finansowych opublikowanych przez firmę emagine. Kompleksowy dostawca usług IT, jedna z czołowych firm konsultingowych w Europie i druga w Polsce, wypracował na poziomie grupy w 2022 roku blisko 558 mln euro przychodów, co stanowi niemal podwojenie (93%) wyniku względem tego osiągniętego zaledwie rok wcześniej. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość i wyznacza sobie ambitny cel na 2023, jakim jest osiągnięcie obrotu na poziomie 671 mln euro.
Spółka emagine to duńska firma doradztwa biznesowego i informatycznego z biurami w 10 krajach Europy, w tym w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź).
W ciągu 2022 roku emagine - wcześniej znany jako ProData Consult - na poziomie grupy zwiększył przychody o rekordowe 93% z 289 mln euro w 2021 roku do 558 mln euro i osiągnął znaczący wzrost organiczny na wszystkich podstawowych rynkach. Skorygowana EBITDA wyniosła 37 mln Euro – co oznacza wzrost o 71 % w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Nasza ambicja pozostaje niezmienna – do 2025 roku chcemy stworzyć jedną z największych europejskich firm konsultingowych w ramach usług doradztwa biznesowego i IT. W 2022 roku stworzyliśmy ku temu silne podstawy, dzięki bliskim relacjom z klientami, konsultantami i partnerami. Cel krótkoterminowy na 2023 rok to obrót na poziomie 671 mln Euro, a chcemy go osiągnąć w sposób zrównoważony, dostarczając naszym klientom usługi na wysokim poziomie – mówi CEO Grupy emagine, Anders Gratte.
Polski oddział notuje 47 % wzrostu przychodów
Wyniki osiągnięte przez emagine na polskim rynku są równie imponujące, jak grupowe. W zaledwie 12 miesięcy przychody firmy ogółem wzrosły o 47% do 411 mln PLN z 280 mln PLN w 2021 roku. Z kolei wynik finansowy netto kształtuje się na poziomie 23,5 mln PLN (17,0 mln PLN w 2021 roku). Łącznie zapłacony podatek CIT za rok 2022 wyniósł aż 5,9 mln PLN, a to o 1,8 mln więcej niż w roku wcześniejszym.
- Rekordowy wynik, który wypracowaliśmy w 2022 roku, jest potwierdzeniem, że branża IT, w tym przede wszystkim usługi konsultingowe, w dalszym ciągu są na fali wzrostowej. Co prawda początek 2023 roku zaskoczył wszystkich kolejnymi informacjami o zwolnieniach u największych gigantów branży technologicznej, jednak nie przewidujemy, żeby długofalowo spowodowało to wstrząs na tym rynku. Będzie to raczej korekta i schłodzenie bezkrytycznego entuzjazmu. Firmy w dalszym ciągu inwestują w transformację cyfrową, potrzebują nowych, ulepszonych rozwiązań. Z drugiej strony technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, potrzeba coraz bardziej wykwalifikowanej kadry IT, dlatego dla naszych klientów outsourcing usług IT, czy nearshoring jest ekonomicznie dużo bardziej opłacalny niż rekrutacja i zatrudnianie specjalistów silami wewnętrznymi firmy. Nasz model biznesowy wydaje się idealnie skrojony na aktualne potrzeby klientów, a jednocześnie elastyczny na tyle, że ze spokojem możemy planować wzrost w kolejnych latach. Zauważają to nasi klienci i ufają nam, powierzając kolejne projekty – mówi Mariusz Grajewski, CEO emagine Polska.
Konkurencyjny model biznesowy, który wspierają strategiczne akwizycje
Pośród wielu czynników, które budują sukces firmy, emagine wskazuje na 2 podstawowe, które są jej wyróżnikami na rynku. Pierwszy to dający przewagę nad konkurencją model biznesowy. emagine obsługuje szerokie grono największych europejskich firm, zwiększając ich siłę wykonawczą i nadając rozpęd w krytycznych dla biznesu projektach IT. Odbywa się to w oparciu o sprawdzony model biznesowy, w którym eksperci zatrudnieni na stałe w emagine łączą siły z tysiącami specjalnie wyselekcjonowanych konsultantów i sprawiają, że możliwe jest oferowanie unikalnego zakresu szytych na miarę usług konsultingowych wysokiej klasy. W ten sposób emagine może dostarczyć dokładnie taką wiedzę i skalowalność, jakiej wymaga coraz więcej prywatnych i publicznych firm.
- Firmy, chcąc pozostać konkurencyjnymi, nieustannie inwestują w technologie i transformację cyfrową. Jeśli chcesz tworzyć zmiany i wyniki, musisz mieć dostęp do odpowiedniej wiedzy w odpowiednim czasie i w odpowiedniej konfiguracji. Pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów staje się coraz trudniejsze w szybko zmieniającym się krajobrazie cyfrowym, tym bardziej że wysoce doświadczeni pracownicy coraz częściej patrzą raczej na projekty niż na pracodawców. Specjaliści chcą pracować przy projektach, które odpowiadają ich upodobaniom, a klienci potrzebują doradców o zróżnicowanych kompetencjach. Nasz model biznesowy jest bezpośrednią odpowiedzią na te trendy – dodaje Mariusz Grajewski.
Drugim czynnikiem sukcesu, zapewniającym skokowy wzrost i szybkie przejęcie dużego rynku, są strategiczne akwizycje nowych spółek. W 2022 roku emagine kontynuowało zakupy z piątym i szóstym przejęciem w ciągu zaledwie trzech lat. W sierpniu do portfolio grupy dołączyła dobrze zapowiadająca się firma konsultingową IT Aspira, która ma siedzibę w Irlandii i biura w Holandii. W październiku nastąpiło przejęcie skandynawskiej firmy doradczej Peak Consulting Group, co miało na celu wzmocnienie profilu w zakresie usług doradczych w dziedzinie IT i zarządzania oraz dodania jeszcze szerszego wachlarza kompetencji dotyczących strategii, doradztwa, zarządzania i rozwoju kompetencji.
Rozwój – tak, ale zrównoważony
Szybki wzrost firmy, a także kolejne akwizycje, skłoniły emagine do zrewidowania swojej oceny wpływu dla wszystkich krajów, aby upewnić się, że wpływy, ryzyka i możliwości ESG zostały określone, opisane i uszeregowane. Przeprowadzona została podwójna ocena istotności. W coraz bardziej międzynarodowej firmie, jaką staje się emagine, konieczne było skupienie się na ESG i doprecyzowanie jednolitych celów dla całej grupy. Wszystkie podjęte działania mają dać pewność, że emagine będzie gotowe do wdrożenia dyrektywy CSRD w 2025 roku.
emagine to firma świadoma, która wie, jaki wpływ ma na społeczeństwo i środowisko, więc ważny jest dla niej zrównoważony rozwój. W 2022 roku spółka dołączyła do prestiżowej inicjatywy SBTI (Science Based Targets Initiative), przez co monitorowany będzie jej ślad węglowy.
Ponadto firma, za pomocą własnego narzędzia, stale monitoruje postęp w osiąganiu wybranych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, którymi są: różnorodność, równość i integracja, troska o dobrobyt pracowników i konsultantów, zarządzanie i etyka w biznesie, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych, zmiana klimatu i zarządzanie środowiskiem, dbałość o relacje z klientami.
Więcej informacji o emagine można znaleźć na stronie: https://emagine.pl/, a pełny raport finansowy (w jęz. angielskim) dostępny jest tutaj: https://bit.ly/41kwxnN

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.