Komunikaty PR

Kolejny rok wzrostów i rekordowe obroty – emagine przedstawia wyniki za 2022 rok

2023-04-25  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania 04 ( 0.21 MB )

Konkurencyjny model biznesowy i udane przejęcia znajdują odzwierciedlenie w rekordowych wynikach finansowych opublikowanych przez firmę emagine. Kompleksowy dostawca usług IT, jedna z czołowych firm konsultingowych w Europie i druga w Polsce, wypracował na poziomie grupy w 2022 roku blisko 558 mln euro przychodów, co stanowi niemal podwojenie (93%) wyniku względem tego osiągniętego zaledwie rok wcześniej. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość i wyznacza sobie ambitny cel na 2023, jakim jest osiągnięcie obrotu na poziomie 671 mln euro.  

Spółka emagine to duńska firma doradztwa biznesowego i informatycznego z biurami w 10 krajach Europy, w tym w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź).

W ciągu 2022 roku emagine - wcześniej znany jako ProData Consult - na poziomie grupy zwiększył przychody o rekordowe 93% z 289 mln euro w 2021 roku do 558 mln euro i osiągnął znaczący wzrost organiczny na wszystkich podstawowych rynkach. Skorygowana EBITDA wyniosła 37 mln Euro – co oznacza wzrost o 71 % w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Nasza ambicja pozostaje niezmienna – do 2025 roku chcemy stworzyć jedną z największych europejskich firm konsultingowych w ramach usług doradztwa biznesowego i IT. W 2022 roku stworzyliśmy ku temu silne podstawy, dzięki bliskim relacjom z klientami, konsultantami i partnerami. Cel krótkoterminowy na 2023 rok to obrót na poziomie 671 mln Euro, a chcemy go osiągnąć w sposób zrównoważony, dostarczając naszym klientom usługi na wysokim poziomie – mówi CEO Grupy emagine, Anders Gratte.

Polski oddział notuje 47 % wzrostu przychodów

Wyniki osiągnięte przez emagine na polskim rynku są równie imponujące, jak grupowe. W zaledwie 12 miesięcy przychody firmy ogółem wzrosły o 47% do 411 mln PLN z 280 mln PLN w 2021 roku. Z kolei wynik finansowy netto kształtuje się na poziomie 23,5 mln PLN (17,0 mln PLN w 2021 roku). Łącznie zapłacony podatek CIT za rok 2022 wyniósł aż 5,9 mln PLN, a to o 1,8 mln więcej niż w roku wcześniejszym.

- Rekordowy wynik, który wypracowaliśmy w 2022 roku, jest potwierdzeniem, że branża IT, w tym przede wszystkim usługi konsultingowe, w dalszym ciągu są na fali wzrostowej. Co prawda początek 2023 roku zaskoczył wszystkich kolejnymi informacjami o zwolnieniach u największych gigantów branży technologicznej, jednak nie przewidujemy, żeby długofalowo spowodowało to wstrząs na tym rynku. Będzie to raczej korekta i schłodzenie bezkrytycznego entuzjazmu. Firmy w dalszym ciągu inwestują w transformację cyfrową, potrzebują nowych, ulepszonych rozwiązań. Z drugiej strony technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, potrzeba coraz bardziej wykwalifikowanej kadry IT, dlatego dla naszych klientów outsourcing usług IT, czy nearshoring jest ekonomicznie dużo bardziej opłacalny niż rekrutacja i zatrudnianie specjalistów silami wewnętrznymi firmy. Nasz model biznesowy wydaje się idealnie skrojony na aktualne potrzeby klientów, a jednocześnie elastyczny na tyle, że ze spokojem możemy planować wzrost w kolejnych latach. Zauważają to nasi klienci i ufają nam, powierzając kolejne projekty – mówi Mariusz Grajewski, CEO emagine Polska.

Konkurencyjny model biznesowy, który wspierają strategiczne akwizycje

Pośród wielu czynników, które budują sukces firmy, emagine wskazuje na 2 podstawowe, które są jej wyróżnikami na rynku. Pierwszy to dający przewagę nad konkurencją model biznesowy. emagine obsługuje szerokie grono największych europejskich firm, zwiększając ich siłę wykonawczą i nadając rozpęd w krytycznych dla biznesu projektach IT. Odbywa się to w oparciu o sprawdzony model biznesowy, w którym eksperci zatrudnieni na stałe w emagine łączą siły z tysiącami specjalnie wyselekcjonowanych konsultantów i sprawiają, że możliwe jest oferowanie unikalnego zakresu szytych na miarę usług konsultingowych wysokiej klasy. W ten sposób emagine może dostarczyć dokładnie taką wiedzę i skalowalność, jakiej wymaga coraz więcej prywatnych i publicznych firm.

- Firmy, chcąc pozostać konkurencyjnymi, nieustannie inwestują w technologie i transformację cyfrową.  Jeśli chcesz tworzyć zmiany i wyniki, musisz mieć dostęp do odpowiedniej wiedzy w odpowiednim czasie i w odpowiedniej konfiguracji. Pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów staje się coraz trudniejsze w szybko zmieniającym się krajobrazie cyfrowym, tym bardziej że wysoce doświadczeni pracownicy coraz częściej patrzą raczej na projekty niż na pracodawców. Specjaliści chcą pracować przy projektach, które odpowiadają ich upodobaniom, a klienci potrzebują doradców o zróżnicowanych kompetencjach. Nasz model biznesowy jest bezpośrednią odpowiedzią na te trendy – dodaje Mariusz Grajewski.

Drugim czynnikiem sukcesu, zapewniającym skokowy wzrost i szybkie przejęcie dużego rynku, są strategiczne akwizycje nowych spółek. W 2022 roku emagine kontynuowało zakupy z piątym i szóstym przejęciem w ciągu zaledwie trzech lat. W sierpniu do portfolio grupy dołączyła dobrze zapowiadająca się firma konsultingową IT Aspira, która ma siedzibę w Irlandii i biura w Holandii. W październiku nastąpiło przejęcie skandynawskiej firmy doradczej Peak Consulting Group, co miało na celu wzmocnienie profilu w zakresie usług doradczych w dziedzinie IT i zarządzania oraz dodania jeszcze szerszego wachlarza kompetencji dotyczących strategii, doradztwa, zarządzania i rozwoju kompetencji.

Rozwój – tak, ale zrównoważony

Szybki wzrost firmy, a także kolejne akwizycje, skłoniły emagine do zrewidowania swojej oceny wpływu dla wszystkich krajów, aby upewnić się, że wpływy, ryzyka i możliwości ESG zostały określone, opisane i uszeregowane. Przeprowadzona została podwójna ocena istotności. W coraz bardziej międzynarodowej firmie, jaką staje się emagine, konieczne było skupienie się na ESG i doprecyzowanie jednolitych celów dla całej grupy. Wszystkie podjęte działania mają dać pewność, że emagine będzie gotowe do wdrożenia dyrektywy CSRD w 2025 roku.

emagine to firma świadoma, która wie, jaki wpływ ma na społeczeństwo i środowisko, więc ważny jest dla niej zrównoważony rozwój. W 2022 roku spółka dołączyła do prestiżowej inicjatywy SBTI (Science Based Targets Initiative), przez co monitorowany będzie jej ślad węglowy.

Ponadto firma, za pomocą własnego narzędzia, stale monitoruje postęp w osiąganiu wybranych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, którymi są: różnorodność, równość i integracja, troska o dobrobyt pracowników i konsultantów, zarządzanie i etyka w biznesie, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych, zmiana klimatu i zarządzanie środowiskiem, dbałość o relacje z klientami.

Więcej informacji o emagine można znaleźć na stronie: https://emagine.pl/, a pełny raport finansowy (w jęz. angielskim) dostępny jest tutaj: https://bit.ly/41kwxnN

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH Biuro prasowe
2024-07-24 | 12:30

PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH

Projektory laserowe DLP Panasonic zostały wybrane przez tureckie muzeum ze względu na swoją rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które są niezbędne do projekcji na dużą skalę w
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.