Komputery Mac narażone na trojany
Udział komputerów z nadgryzionym jabłuszkiem w segmencie desktopów wynosi około 15 proc. To wystarczająco dużo, aby przyciągnąć uwagę hakerów. Jednak w przeciwieństwie do systemu Windows, który boryka się z mnóstwem zagrożeń, środowisko macOS charakteryzuje się mniejszą różnorodnością pod względem złośliwego oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że komputery Mac są mniej podatne na ataki. Według autorów raportu przepaść występująca pomiędzy tymi dwoma systemami operacyjnymi, sprawia, że malware przeznaczony do infekowania komputerów Apple’a jest bardzo dobrze dostosowany do realizacji zadań, które ma wykonać.
Wyłączając zagrożenia niezależne od platformy, takie jak socjotechnika, system macOS zazwyczaj napotyka cztery kluczowe zagrożenia: trojany, potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), adware (oprogramowanie reklamowe) i tzw. koparki kryptowalut. Trojany, podszywające się pod legalne programy, których celem jest umożliwienie atakującym dostępu do systemu docelowego, są największym zagrożeniem dla systemu macOS z udziałem 48 proc. PUA stanowią prawie jedną trzecią zagrożeń, adware to 14 proc, zaś koparki kryptowalut 7 proc.
Trojany najczęściej dostarczane są przy wykorzystaniu technik socjotechniki, takich jak spam i phishing, zainfekowane strony internetowe lub oszustwa wykorzystujące ulubione sieci społecznościowe ofiary. Bitdefender zwraca uwagę na fakt, iż spora liczba infekcji na komputerach Mac następuje za pośrednictwem stron warez, czyli miejsc nielegalnej dystrybucji programów, filmów, muzyki czy ebooków.
Niezależnie od wektora, trojany są największym pojedynczym zagrożeniem dla komputerów Mac, a większość prób ataków miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2021 r. zarejestrowano 36 proc. aktywności trojanów wymierzonych w macOS na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem USA jest państwem, w którym komputery Mac cieszą się największą popularnością.
Z danych telemetrycznych Bitdefendera wynika, że cyberataki wykorzystujące trojany były rozłożone dość równomiernie przez cały rok, z zaledwie kilkoma skokami w marcu, sierpniu i grudniu. Poza tym na początku 2021 roku aktywność trojanów była znacznie mniejsza niż w kolejnych miesiącach.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.