Kontrola rodzicielska: do kiedy monitorować dzieci w Internecie
Oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej jest bardzo pomocnym rozwiązaniem chroniącym bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Jednak wielu rodziców zastanawia się, kiedy otworzyć przed swoimi pociechami wirtualny świat, a także w jakim momencie przestać monitorować ich aktywność online. Według rodziców biorących udział w najnowszym badaniu PCMag Tech Parenting, najlepszym wiekiem do rozpoczęcia przygody z Internetem jest 10 lat. Ten wiek wskazało 17 proc. respondentów, na drugim miejscu znalazły się dzieci dwunastoletnie (12 proc.) oraz ośmioletnie (10 proc.).
Kontrola rodzicielska online nie jest łatwym procesem. Przyznanie dziecku dostępu do urządzenia oznacza otwarcie go na ogromny świat informacji, rozrywki i społeczności, ale także wiele innych problemów.
- Kontrola rodzicielska pomaga wypracować lepsze nawyki związane z użyciem smartfona czy komputera. Tego typu funkcjonalność jest oferowana przez niektóre programy antywirusowe. Jednak trzeba umiejętnie posługiwać się tym narzędziem. Nie powinno ono być wykorzystywane do obsesyjnego śledzenia każdego ruchu dziecka w Internecie lub naruszania jego prywatności – tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Wśród największych zagrożeń czyhających na najmłodszych internautów rodzicie uczestniczący w ankiecie PCMag Tech Parenting, wymienili: agresywnych internautów (42 proc), nieodpowiednie treści (39 proc.), uzależnienie od technologii (33 proc), obniżenie aktywności fizycznej (28 proc.), cyberprzemoc (26 proc.).
Autorzy badania zapytali też rodziców do jakiego wieku zamierzają kontrolować działania swoich dzieci w Internecie. Większość - 31 proc. twierdzi, że do 18 lat, a 17 proc. uważa, że do czasu, kiedy dziecko osiągnie wiek 16 lat.
Jednak w rzeczywistości nie ma idealnego wieku. W niektórych domach możesz zaufać nawet 8-latkowi, w innych możesz nadal chcieć lub potrzebować aktywnej kontroli rodzicielskiej przez znacznie dłuższy czas. To kwestia indywidualna.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.