Komunikaty PR

Kopie zapasowe nowej generacji – co wybrać i jak obniżyć koszty?

2020-05-08  |  09:44
Biuro prasowe

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak cenne są nasze dane - zarówno osobiste, jak i korporacyjne. Całkowita utrata danych i brak możliwości ich odzyskania w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia może mieć istotne konsekwencje. W przypadku utraty przechowywanych w telefonie zdjęć z wakacji straty będą miały charakter sentymentalny. Inaczej jest jednak, kiedy firma traci dane o zleceniach, rozliczeniach z klientami lub inne niezbędne dane, np. z systemów ERP. Chociaż wzrasta świadomość, że kopie zapasowe są krytyczne, nie każdy wie, jak to zrobić i że technologie tworzenia kopii zapasowych można dostosować do indywidualnych wymagań - nie musi to być takie samo podejście do wszystkich.

 

Backup nowej generacji

Nowoczesne rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa spełniają dziś przynajmniej dwie podstawowe funkcje – nie tylko chronią zgromadzone dane przed ich bezpowrotną utratą, ale również potrafią przywrócić do działania infrastrukturę IT kilka chwil po awarii. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą działać niemal bez zakłóceń. Aby jednak był to realistyczny i funkcjonalny scenariusz, kopie zapasowe muszą być wykonywane regularnie, w ciągłym zautomatyzowanym procesie. Pamiętajmy, że tworzenie kopii zapasowych danych sprzed tygodnia to zdecydowanie za mało!

- Wielokrotnie pytano mnie o najlepszą strategię tworzenia kopii zapasowych. W Veeam opracowaliśmy zasadę 3-2-1, która jest łatwa do zapamiętania. Chodzi o to, że tworzymy trzy kopie zapasowe najważniejszych plików, zapisujemy je na co najmniej dwóch różnych nośnikach i upewniamy się, że co najmniej jedna kopia jest przechowywana poza firmą. Dla niektórych osób taki system wydaje się być zbyt dużą ostrożnością, ale tak nie jest. Atak na firmową infrastrukturę informatyczną lub nawet fizyczna awaria może skutecznie zniszczyć lokalnie przechowywane kopie. Warto też pamiętać, że nośnik, na którym przechowujemy kopie danych, może po prostu odmówić posłuszeństwa – komentuje Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny w Veeam Software Poland, lidera w dziedzinie rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i rozwiązań Cloud Data Management.

Podczas gdy świadomość wartości i znaczenia danych wyraźnie wzrasta, nieco mniej uwagi poświęca się zachowaniu ciągłości działania. Nietrudno sobie wyobrazić, że bank lub pracownik domowy, na skutek awarii systemu, nie jest w stanie wykonywać operacji, klienci nie mogą korzystać z bankowości elektronicznej, wykonywać połączeń telefonicznych lub tracą dostępu do Internetu. To tylko zarysowanie szerszego wpływu, jak przestój może wpłynąć na długofalowe skutki finansowe i reputację marki. Łatwo wyobrazić sobie również dużą firmę kurierską, która nie jest w stanie przyjmować zamówień i monitorować przesyłek przez kilka godzin lub małą kwiaciarnię internetową, która nie jest w stanie przyjmować zamówień w szczytowych dniach jak np. Walentynki. Bez względu na skalę działalności, brak dostępności i ciągłości działania może powodować realne i znaczące straty finansowe.

- Rozwiązania w zakresie tworzenia kopii zapasowych są często traktowane jako jedynie dodatkowe miejsce do przechowywania danych. Niestety, jest to oczywiście błędne postrzeganie. Pakiet Veeam Availability Suite jest w stanie przywrócić infrastrukturę IT firmy w ciągu zaledwie kilku minut, gdy wystąpi awaria lub problem. Taka jest siła nowoczesnych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, ponieważ nie tylko chronią one dane przed utratą, ale także umożliwiają firmie niemal natychmiastowe „postawienie firmy na nogi” w przypadku ataku, awarii lub innych zdarzeń losowych - dodaje Niziołek.

Warto dodać, że utrata danych może nastąpić nie tylko w wyniku awarii. W badaniu przeprowadzonym przez Veeam wśród swoich klientów, aż 53% respondentów[1] wskazało błąd użytkownika lub przypadkowe usunięcie jako główną przyczynę utraty danych. Dość często największym zagrożeniem dla danych są więc ludzie, a nie czynniki zewnętrzne. Więcej informacji można znaleźć w raporcie Veeam's 2019 Cloud Data Management[2].

 

Lokalna kopia, chmura, a może chmura hybrydowa?

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych, obawia się konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę informatyczną, niezbędną do prawidłowego wykonania i bezpiecznego przechowywania kopii zapasowych. Jednak rosnąca liczba publicznych dostawców usług w chmurze sprawia, że chętniej korzystamy z ich oferty, ponieważ jest ona efektywna kosztowo i bardziej dostępna. Zamiast inwestować we własną infrastrukturę, przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp do usług w chmurze za niewielką część ceny zakupu swoich własnych rozwiązań. Co więcej, skalowalność chmury jest niezwykle prosta i wygodna - jest to kwestia dokonywania zmian w pakiecie usług, który jest skalowalny w zależności od bieżących potrzeb. Dla małych i średnich przedsiębiorstw najlepszym wyborem będzie połączenie lokalnych kopii zapasowych z usługą chmury. Zapewnia to odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych, a także możliwość szybkiego przywrócenia usług w przypadku awarii lub np. cyberataku. Większe podmioty powinny rozważyć rozwiązania hybrydowe i wielochmurowe, które łączą w sobie zalety pełnej kontroli np. nad wrażliwymi danymi osobowymi lub bankowymi, z jednoczesnym bezpieczeństwem danych przechowywanych w chmurze publicznej.

- W naszym modelu usług dane (np. kopie zapasowe) są przechowywane przez zewnętrznego dostawcę. Dostawcy usług w chmurze zazwyczaj gwarantują ciągłość usługi, ale my dbamy o bezpieczeństwo danych i automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Zauważamy, że łączenie lokalnych kopii zapasowych z usługą chmury wydaje się być najbardziej efektywnym i praktycznym podejściem - dodaje Niziołek.

 

Ograniczaj koszty

Nowoczesna kopia zapasowa może być nazywana "inteligentną kopią zapasową".  Przechowywanie danych w chmurze wiąże się z opłatami. Im więcej danych, tym wyższe są oczywiście koszty. Jednak rozwiązania najnowszej generacji mogą znacznie je obniżyć  Zamiast kopiować za każdym razem wszystkie dane, kopiują one tylko te, które uległy zmianie. Roczny zysk z takiego rozwiązania jest już znaczący.

– Firma Veeam oferuje unikalny kalkulator kosztów tworzenia kopii zapasowych w chmurze, który przewiduje wydatki związane z wykonywaniem kopii zapasowych przed ich utworzeniem. Każda firma może z wyprzedzeniem oszacować koszty i opracować na ich podstawie korporacyjną strategię zarządzania kopiami zapasowymi. Godny uwagi jest również fakt, że oprogramowanie Veeam pozwala na odtworzenie nawet pojedynczych plików z pełnego obrazu kopii zapasowej, co pozwala na kontrolę kosztów – komentuje Andrzej Niziołek.

Oznacza to również, że nowoczesne rozwiązania backupowe korelują z potrzebami przedsiębiorcy i dostosowują się do nich. Nie chodzi tu tylko o funkcjonalność samego oprogramowania, ale także o kwestie opłat i licencji. Elastyczność w licencjonowaniu i możliwość dostosowania go do wymagań biznesowych jest tak samo istotna, jak pewność skutecznego przywrócenia kopii zapasowej oraz wszelkich związanych z nią procesów i usług.

 


[1] Veeam customer survey, April 2019

[2] Veeam 2019 Cloud Data Management Report

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.