Księgowość w kryzysie. Jak zmieni się branża?
Symetria PR
Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr
W trakcie pandemii obserwujemy zmiany zachodzące na całym świecie. Nie omijają one żadnej branży, nawet rachunkowej. Sytuację będzie można zbadać bliżej dopiero, gdy nadejdzie spokojniejszy czas, jednak już teraz wiadomo, że pojawi się sporo trudności. Z całą pewnością możemy zapomnieć o optymistycznych prognozach gospodarczych z ostatnich lat.
Obecna sytuacja skłania zatem do ostrożnych i wyważonych przemyśleń. Jaki obraz usług księgowych wyłania się z obserwacji rzeczywistości w dobie COVID-19?
W 2018 roku firma KPMG opublikowała raport “Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w firmach w Polsce”. Wynika z niego, że aż 65% badanych firm korzystało wówczas z outsourcingu usług rachunkowych. Z kolei 84% ankietowanych wyraźnie obawiało się ciągłych zmian obowiązujących przepisów prawnych oraz podatkowych. To właśnie chęć skorzystania z kompleksowej i bezpiecznej obsługi księgowej przyczyniła się do powierzenia biurom ważnych dokumentów. Dzięki outsourcingowi usług przedsiębiorstwa miały również oszczędzić czas i pieniądze.
Wszystko wskazuje na to, że liczba zlecających obsługę księgową wyspecjalizowanym biurom będzie tylko wzrastać. Dotychczas były to mniejsze i średnie firmy, bowiem większe decydują się zwykle na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za finanse bądź własnego zespołu. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Przedsiębiorstwa borykają się dziś z takimi problemami, jak brak wystarczającej liczby pracowników i narastającymi w związku z tym opóźnieniami. Powodem takiej sytuacji są chociażby kwarantanny.
Nie można zapominać też o problemach z najnowszymi i ciągle zmieniającymi się przepisami. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, jak interpretować rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej. Zwracają się wówczas do specjalistów w tym temacie.
Pandemia może sprawić, że jeszcze więcej biur rachunkowych zdecyduje się na specjalizację w konkretnej dziedzinie. Powodem tego staną się nie tylko skomplikowane przepisy, ale także gospodarka. Niektóre mogą zająć się teraz tylko obsługą płacowo-kadrową, inne doradztwem podatkowym. Ogrom pojawiających się wątpliwości z nowelizacjami ustaw oraz przepisami sprawi, że z pewnością wzrośnie liczba przedsiębiorców zainteresowanych fachową poradą od specjalisty.
Chociaż w tym momencie dopiero kształtuje się kierunek, w którym podąży branża, to biura rachunkowe nie zapominają o nowoczesnych rozwiązaniach.
- Sporo księgowych otrzymuje już ważne dokumenty od klientów drogą elektroniczną. Ułatwiają to specjalne programy pozwalające na zgromadzenie w jednym miejscu danych oraz dające możliwość komunikacji na linii księgowy – firma. Księgowy od razu widzi nowo dodane dokumenty, co pozwala mu szybko zareagować. Korzystając z elektronicznego archiwum, w każdej chwili może też do nich wrócić. Ponadto, podczas pracy zdalnej sprawdzają się również narzędzia delegujące zadania, których celem jest lepsza organizacja działań – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.
Branżę księgową z pewnością czekają zmiany i wyzwania. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazują jednak, że niektóre procesy można uprościć, chociażby za pomocą technologii. Korzystanie z nich pomaga odnaleźć się w nowych warunkach rynkowych i sprawia, że biura rachunkowe są lepiej przystosowane do cyfrowego świata.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.