Komunikaty PR

Księgowość w kryzysie. Jak zmieni się branża?

2020-05-12  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

W trakcie pandemii obserwujemy zmiany zachodzące na całym świecie. Nie omijają one żadnej branży, nawet rachunkowej. Sytuację będzie można zbadać bliżej dopiero, gdy nadejdzie spokojniejszy czas, jednak już teraz wiadomo, że pojawi się sporo trudności. Z całą pewnością możemy zapomnieć o optymistycznych prognozach gospodarczych z ostatnich lat.

Obecna sytuacja skłania zatem do ostrożnych i wyważonych przemyśleń. Jaki obraz usług księgowych wyłania się z obserwacji rzeczywistości w dobie COVID-19?

W 2018 roku firma KPMG opublikowała raport “Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w firmach w Polsce”. Wynika z niego, że aż 65% badanych firm korzystało wówczas z outsourcingu usług rachunkowych. Z kolei 84% ankietowanych wyraźnie obawiało się ciągłych zmian obowiązujących przepisów prawnych oraz podatkowych. To właśnie chęć skorzystania z kompleksowej i bezpiecznej obsługi księgowej przyczyniła się do powierzenia biurom ważnych dokumentów. Dzięki outsourcingowi usług przedsiębiorstwa miały również oszczędzić czas i pieniądze.

Wszystko wskazuje na to, że liczba zlecających obsługę księgową wyspecjalizowanym biurom będzie tylko wzrastać. Dotychczas były to mniejsze i średnie firmy, bowiem większe decydują się zwykle na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za finanse bądź własnego zespołu. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Przedsiębiorstwa borykają się dziś z takimi problemami, jak brak wystarczającej liczby pracowników i narastającymi w związku z tym opóźnieniami. Powodem takiej sytuacji są chociażby kwarantanny. 

Nie można zapominać też o problemach z najnowszymi i ciągle zmieniającymi się przepisami. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, jak interpretować rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej. Zwracają się wówczas do specjalistów w tym temacie.

Pandemia może sprawić, że jeszcze więcej biur rachunkowych zdecyduje się na specjalizację w konkretnej dziedzinie. Powodem tego staną się nie tylko skomplikowane przepisy, ale także gospodarka. Niektóre mogą zająć się teraz tylko obsługą płacowo-kadrową, inne doradztwem podatkowym. Ogrom pojawiających się wątpliwości z nowelizacjami ustaw oraz przepisami sprawi, że z pewnością wzrośnie liczba przedsiębiorców zainteresowanych fachową poradą od specjalisty.

Chociaż w tym momencie dopiero kształtuje się kierunek, w którym podąży branża, to biura rachunkowe nie zapominają o nowoczesnych rozwiązaniach.

- Sporo księgowych otrzymuje już ważne dokumenty od klientów drogą elektroniczną. Ułatwiają to specjalne programy pozwalające na zgromadzenie w jednym miejscu danych  oraz dające możliwość komunikacji na linii księgowy – firma. Księgowy od razu widzi nowo dodane dokumenty, co pozwala mu szybko zareagować. Korzystając z elektronicznego archiwum, w każdej chwili może też do nich wrócić. Ponadto, podczas pracy zdalnej sprawdzają się również narzędzia delegujące zadania, których celem jest lepsza organizacja działań – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Branżę księgową z pewnością czekają zmiany i wyzwania. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazują jednak, że niektóre procesy można uprościć, chociażby za pomocą technologii. Korzystanie z nich pomaga odnaleźć się w nowych warunkach rynkowych i sprawia, że biura rachunkowe są lepiej przystosowane do cyfrowego świata.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Symetria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała obowiązująca od 2022 roku mapa akcyzowa, czyli porozumienie wypracowane po długich konsultacjach z rynkiem. Już w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe, zamiast o pierwotnie zakładane 10 proc. na wszystkie kategorie wyrobów, ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Nowością jest objęcie podwyżkami również płynów do e-papierosów, na które w 2025 roku akcyza wzrośnie o 75 proc.

Bankowość

Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych

Mikro-, małe i średnie firmy są surowymi recenzentami usług bankowych, ale mimo to ich ocena pozostaje dość wysoka – mówi Wojciech Terlikowski z CBM Indicator. Kredyt bankowy jest drugim – po środkach własnych – najpopularniejszym źródłem finansowania działalności MŚP, ale firmy chętnie korzystają również z kredytów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Są zainteresowane także dodatkowymi usługami ze strony banków, np. doradztwem przy pozyskiwaniu środków UE. Ekspert wskazuje, że to przekłada się na lojalność klientów – przedsiębiorcy przywiązują się do banków i rzadko je zmieniają.

Przemysł

W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu

Z niemal 18 tys. robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. Jednak na 10 tys. pracowników zatrudnionych w tej branży przypada 54,6 robota, znacznie mniej niż nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie 76 proc. przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny zgadza się, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.