Live Privacy Shield, czyli aplikacja do ochrony prywatności od Axis
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Axis Communications prezentuje aplikację Live Privacy Shield, której zadaniem jest ochrona tożsamości osób znajdujących się w polu widzenia kamery. Darmowe oprogramowanie umożliwia dynamiczne maskowanie poruszających się obiektów, całych postaci, twarzy i tła w czasie rzeczywistym lub nagranym wideo bez ponoszenia dodatkowych kosztów. To szczególnie ważne w kontekście zgodności materiału z przepisami RODO.
Aplikacja zapewnia dwie różne metody ochrony prywatności. Pierwsza to dynamiczne maskowanie oparte na ruchu. Oprogramowanie, automatycznie wykrywa zmiany pikseli (spowodowane przez ruch ludzi i obiektów) w porównaniu z ustawionym tłem, a następnie modyfikuje je w taki sposób, by tożsamość danej osoby nie mogła zostać rozpoznana. Nadaje się do stosowania w zakładach produkcyjnych, sklepach, czy punktach usługowych.
Drugą możliwością jest maskowanie oparte na sztucznej inteligencji, które możliwe jest w wybranych kamerach z wbudowaną funkcją głębokiego uczenia (DLPU). W tym przypadku aplikacja analizuje obraz wideo pod kątem ludzi, co umożliwia utajnienie ich tożsamości. Funkcja ta umożliwia dynamiczne maskowanie z szybkością 10 kl./s. Ma zastosowanie do scen bliskiego zasięgu w pomieszczeniach i na zewnątrz, w miejscach takich jak zakłady produkcyjne, szpitale, domy opieki nad osobami starszymi, hotele, szkoły, biura i sklepy.
Live Privacy Shield pozwala wybrać technikę maskowania: kolorem bądź poprzez mozaikę. Metoda kolorystyczna sprawdza się w sytuacjach, gdzie najważniejsze jest obserwowanie dokładnych ruchów monitorowanego obiektu. Mozaika natomiast pokazuje poruszające się osoby w bardzo niskiej rozdzielczości (rozpikselowanie), dzięki czemu możliwa jest lepsza detekcja barw obserwowanego obiektu. Maski można dowolnie skonfigurować: tak, aby obejmowały całe pole widzenia kamery, bądź wybrany obszar.
Do wykonywania analizy nie ma konieczności posiadania kosztownych serwerów centralnych, a sama konfiguracja aplikacji została wysoce uproszczona. Ponadto Live Privacy Shield jest kompatybilne z innymi rozwiązaniami Axis, np. AXIS Object Analitycs czy AXIS Video Motion Detection, co pozwala na dostosowanie możliwości aplikacji do własnych potrzeb.
Live Privacy Shield – najważniejsze cechy:
- Ochrona prywatności poprzez maskowanie
- Procesy wykonywane są przez aplikację brzegową zainstalowaną w kamerze
- Dwie metody maskowania: oparte na ruchu oraz na sztucznej inteligencji
- Możliwość wybrania techniki maskowania: kolorem lub mozaiką
- Oprogramowanie możliwe do pobrania bez ponoszenia dodatkowych kosztów
- Kompatybilność z innymi rozwiązaniami Axis
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.