Komunikaty PR

Mamy częściej się przebranżawiają do IT

2023-05-30  |  10:07
Biuro prasowe
Kontakt

Ewa Malicka
Rocket Science

Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/

Matki częściej przebranżawiają się do IT niż kobiety, które nie mają dzieci. Jednocześnie, dla mam ważniejszym aspektem pracy niż same zarobki jest możliwość pracy zdalnej (74,3 proc.), czy możliwość rozwoju (66,8 proc.). No Fluff Jobs przygotowując ostatni raport, przyjrzał się pracującym mamom i porównał tę grupę z kobietami z IT, które nie posiadają potomstwa.

Elastyczność króluje wśród najważniejszych benefitów 

Według 76,7 proc. pracujących i poszukujących pracy specjalistek IT elastyczne godziny pracy stanowią najważniejszy benefit w pracy w IT. Tymczasem dla rodziców czy też osób opiekujących się osobami nieletnimi – okazały się one jeszcze istotniejsze: wybrało je 83,1 proc. Natomiast 10 proc. wskazało także, że ważne dla nich jest zapewnienie opieki nad dzieckiem w miejscu pracy.

Wbrew pozorom kobiety w branży IT wcale nie szukają wyłącznie wysokich zarobków. Ważniejszym aspektem, szczególnie dla pracujących mam, są elastyczne godziny pracy i przyjazne środowisko, które sprzyjają dalszemu rozwojowi. Jako mama dwóch dziewczynek wiem, jak bardzo nieprzewidywalne potrafi być życie rodzica i jak ważne jest wsparcie pracodawcy(-czyni) i proponowanie prorodzinnych benefitów. W rezultacie możemy zyskać członkinię zespołu, która odwdzięczy się lojalnością i zaangażowaniem – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs

Zarobki najważniejszym aspektem w pracy? Niekoniecznie 

Dla matek w IT kwestia wysokości wynagrodzenia schodzi na dalszy plan, zajmuje bowiem piąte miejsce w zestawieniu. Istotniejsze okazały się: możliwość pracy zdalnej (74,3 proc.), możliwość rozwoju (66,8 proc.), elastyczny czas pracy (63,4 proc.), dobra atmosfera (62,5 proc.). W przypadku ogółu respondentek wysokie zarobki wyprzedziły dobrą atmosferę i elastyczny czas pracy. Dla 39,5 proc. matek istotną rolę odgrywa także prorodzinne podejście pracodawcy(-czyni), dla wszystkich respondentek wynik wyniósł 16 proc.

Ze wspomnianego raportu wiemy również, jak wyglądają ogólne zarobki kobiet w IT i że ponad połowa z nich (56 proc.) jest zadowolona z wysokości swojej pensji. Już 27,5 proc. specjalistek IT w Polsce zarabia między 4,5 a 7 tys. złotych netto. Co piąta kobieta z branży otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. złotych netto, a kolejne 15 proc. mieści się w przedziale 9,5 tys. do 12 tys. złotych netto. Jednocześnie już 71 proc. Polek z branży dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku

Matki chętniej się przebranżawiają

Już 59,4% kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w IT. Poziom trudności został oceniony przez nie na 2,18/5. Co ciekawe, mniejsza liczba matek ocenia to zadanie jako trudne – bo tylko 50 proc. Więcej matek decyduje się na przebranżowienie na IT – wśród kobiet, które pracują lub dopiero poszukują pracy, wskaźnik wyniósł 42,8 proc., wśród matek – 52,7 proc.

Warto przypomnieć, że z raportu dowiedzieliśmy się również, że tylko 22,6 proc. Polek w IT przybyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Wśród respondentek, które podjęły się przebranżowienia, zdecydowana większość (aż 76 proc.) zrobiła to w wyniku samodzielnej nauki.

Metodologia: 

W badaniu wzięło udział 2631 respondentek z Polski, a w tym 685 matek/kobiet opiekujących się dziećmi, co przekłada się na ok. 4% błąd maksymalny w wypadku danych dotyczących tej grupy. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Rocket Science
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE

Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.

Prawo

Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna

Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.