Komunikaty PR

Młodociani hakerzy w natarciu

2022-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Europejska policja w Finlandii, Danii, Holandii, Portugalii i Norwegii próbuje uporać się z rosnącym problem jakim są cyberataki przeprowadzane przez nastolatków oraz osoby tuż po dwudziestym roku życia. Młodzi cyberprzestępcy najczęściej biorą na cel szkoły, lokalne placówki oświatowe, a czasami nawet duże firmy - informuje The Wall Street Journal.

W Holandii dwa lata temu utworzono specjalną komórkę - Oddział Zapobieganiu Cyberprzestępcom (COPS). Policja coraz bardziej koncentruje się na zwalczaniu grasujących w Internecie pedofilów. Jednak powstają też nowe programy mające na celu powstrzymywanie młodych ludzi przed wejściem na ścieżkę cyberprzestępczą. Utrzymanie COPS kosztuje około 150 tysięcy euro rocznie, nie licząc wynagrodzeń personelu. Jednym z pierwszych zadań tej komórki było zidentyfikowanie młodych ludzi popełniających swoje pierwsze przestępstwo hakerskie oraz zapewnienie im mentoringu i edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wejście do cyberprzestępczego podziemia może nastąpić bardzo szybko, a gangi cyberprzestępcze starają się pozyskać najbardziej uzdolnioną młodzież.

 

- Tak naprawdę międzynarodowym cyberprzestępcą można zostać w ciągu tygodnia, niezależnie od wieku, ale pod warunkiem, że ma się doświadczenie, wiedzę i odpowiednie znajomości - tłumaczy Greg Francis, były śledczy ds. cyberprzestępczości z Wielkiej Brytanii.

 

Jak wynika z danych Krajowego Biura Śledczego w Finlandii 30 proc. zidentyfikowanych cyberprzestępców miała mniej niż 18 lat, zaś w 59 proc. rozwiązanych spraw hakerzy mieli mniej niż 30 lat. Finlandia planuje rozpocząć w przyszłym roku pilotażowy program interwencyjny wymierzony w młodych hakerów. Z kolei Dania utworzyła „patrol online’, którego zadaniem jest wchodzenie w interakcje z młodymi ludźmi w mediach społecznościowych, 10-osobowy departament współpracuje obecnie ze śledczymi duńskiej policji ds. cyberprzestępczości zdobywając wiedzę i doświadczenie, w tym roku jeszcze planuje rozpocząć działalność.

  • Młodzi ludzie są często przedstawiani jako ofiary różnego rodzaju internetowych nadużyć. Niezwykle rzadko mówi się o ich cyberprzestępczej działalności, a tymczasem jest to poważny problem. Szkoda młodych ludzi, którzy wchodzą w konflikt z prawem, bowiem równie dobrze mogliby sprawdzić się w innych dziedzinach. Jak wynika z różnego rodzaju badań osoby, które zainteresowały się hakowaniem, mają duże umiejętności techniczne i często interesują się grami komputerowymi. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób Biuro prasowe
2022-09-23 | 14:00

Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób

Aż 37% organizacji nie ma pewności, czy niszczy dane w bezpieczny sposób. Najczęściej ze względu na brak strategii utylizacji zasobów IT Jak wynika z raportu opracowanego
IT i technologie Premiera: INNO3D prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080
2022-09-23 | 09:00

Premiera: INNO3D prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080

Firma INNO3D zapowiedziała właśnie autorskie karty graficzne GeForce RTX 4090, RTX 4080 16 GB i RTX 4080 12 GB. Modele należeć będą do serii iCHILL Frostbite, Black, iCHILL X3 oraz X3/OC.
IT i technologie Premiera: Genesis Pallad 410 - stylowy plecak gamingowy
2022-09-23 | 08:50

Premiera: Genesis Pallad 410 - stylowy plecak gamingowy

Firma Genesis dodała do swojej oferty gamingowy plecak Pallad 410. Model ten powinien przypaść do gustu graczom, którzy nie chcą rozstawać się ze swoim laptopem. Plecak Genesis

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Polskie firmy ograniczają zakupy. 85 proc. spodziewa się też dalszego wzrostu kosztów działalności

Przeciętny wzrost cen produktów i usług niezbędnych polskim firmom do prowadzenia działalności wyniósł w sierpniu aż 37,4 proc., czyli znacznie powyżej GUS-owskiego odczytu inflacji, który w ubiegłym miesiącu był na poziomie 16,1 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny. Wyższe koszty spowodowały, że polskie przedsiębiorstwa częściej szukały okazji cenowych albo w ogóle rezygnowały z firmowych zakupów. – To jest najbardziej niepokojące, bo jeżeli firma nie kupuje, to nie realizuje kolejnych zleceń, czyli gospodarka spowalnia – mówi Emanuel Nowak, ekspert NFG. Za tym idzie też wzrost zadłużenia przedsiębiorstw. Jak wskazuje, na rynku istnieje jednak szeroki wachlarz narzędzi finansowych, które mogą wesprzeć MŚP w utrzymaniu płynności finansowej.

Konsument

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim. Rzeczywiście duże korporacje mają coraz bardziej ambitne cele ESG, ale takie inicjatywy powinny docierać szerzej, także do średniego i małego biznesu oraz samorządów. Do tego potrzebne są wymiana doświadczeń, współpraca i uczciwe podejście – podkreślali eksperci Okrągłych Stołów Klimatycznych zorganizowanych podczas Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Co istotne, nie tylko wymogi konsumentów, ale też globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu. 

Handel

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.