Najlepsze i najgorsze państwa do pracy zdalnej
Kiedy zastanawiamy się nad idealnym miejscem do pracy zdalnej, na myśl przychodzą Bangkok czy Bali. Jednak jak pokazuje zestawienie przygotowane przez firmę NordLayer, zajmującą się cyberbezpieczeństwem, rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa.
W zestawieniu pierwsze miejsce zajmują Niemcy, a za nimi Dania i Stany Zjednoczone. W pierwszej dziesiątce poza wymienionym USA i Singapurem znajdują wyłącznie państwa europejskie. Całkiem nieźle w rankingu wypada Polska, która zajęła 13 miejsce wśród 66 sklasyfikowanych krajów. Co ciekawe, Tajlandia uplasowała się na 41 pozycji, a Indonezja dopiero na 58. Trzy ostatnie miejsca przypadły Ekwadorowi, Nepalowi oraz Algierii.
NordLayer dokonując oceny bazował na czterech filarach: cyberbezpieczeństwie, dostępności cyfrowej, warunkach ekonomicznych i socjalnych oraz zarządzaniu pandemią Covid-19.
Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo najwyżej oceniono kraje ze Starego Kontynentu - pierwszą trójkę tworzą Słowacja, Litwa oraz Niemcy, a Polska jest na siódmej pozycji. Natomiast krajem o największej dostępności cyfrowej jest Korea Południowa, oferująca swoim mieszkańcom najszybszy Internet na świecie. Polskę sklasyfikowano w tej kategorii na 15 miejscu.
- Od początku pandemii praca zdalna lub hybrydowa stały się powszechnym zjawiskiem nawet w przedsiębiorstwach, które wcześniej stawiały wyłącznie na bezpośrednią interakcję i pracę w biurze. Według rankingu w Polsce istnieją dość dobre warunki do pracy zdalnej i trudno się z tym nie zgodzić. Na początku epidemii wiele rodzimych firm nie potrafiło się przystosować do nowych realiów, co skrzętnie wykorzystywali hakerzy. Jednak z upływem czasu przedsiębiorstwa radziły sobie coraz lepiej, inwestując w VPN czy nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak np. EDR, a nawet zabezpieczenia dla smartfonów - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Top 10 Global Remote Work Index
- Niemcy
- Dania
- Stany Zjednoczone
- Hiszpania
- Litwa
- Holandia
- Szwecja
- Estonia
- Singapur
- Francja
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.