Komunikaty PR

Najlepszy rok w historii Avenga w Polsce

2022-02-07  |  20:00
Biuro prasowe
Do pobrania AvengaY21 ( 0.04 MB )

Drugi rok pandemii okazał się najlepszym rokiem finansowym w historii Avenga Poland, firmy wyspecjalizowanej w transformacji cyfrowej biznesu i usługach staffingowych w IT. Poprawiły się wszystkie kluczowe parametry spółki – o 15% w stosunku do poprzedniego roku wzrosła sprzedaż i liczba zatrudnionych specjalistów IT. Wyraźnie lepsza była też efektywność, o czym świadczy prawie 32% wzrostu EBITDA.

Do procentowego wyniku sprzedaży Avenga Poland nieco bardziej przyczyniły się usługi projektowe, które wzrosły o 15,3% niż usługi staffingowe – wzrost o 14,9%. – Chcielibyśmy jeszcze szybciej rosnąć w obszarze value-added services, ale widać, że w okresie pandemii firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie przede wszystkim na zasoby IT i te potrzeby staramy się zaspokoić, mimo niedoboru specjalistów na rynku – mówi Małgorzata Wiśniewska, Country Director Avenga Poland. 

We wzroście przychodów największy udział mieli klienci z branży farmaceutycznej, w której Avenga zawsze miała silną pozycję. W dochodach firmy kluczowe znaczenie mają też klienci z branży finansowej i ubezpieczeniowej, obecnie mocno inwestującej w transformację cyfrową i technologiczny rozwój. W tym segmencie na wzrost przychodów Avenga wpływają zarówno tradycyjne instytucje jak i innowacyjne fintechy. W zeszłym roku – po turbulencjach w 2020 – odżyła branża automotive, która przy pomocy nowoczesnej technologii skutecznie przechodzi swoją własną transformację biznesową, czego dowodem są doskonałe wyniki finansowe kluczowych klientów Avenga z tej branży. Mniejsze zapotrzebowanie na usługi i specjalistów IT miała za to branża telekomunikacyjna. 

W 2021 roku Avenga pozyskała 38 nowych klientów (17 w 2020), wśród których jest m.in. amerykańska firma Syniti, specjalizująca się w zarządzaniu danymi. W tym roku budowane dla niej przez Avenga global delivery centers w Krakowie i Lwowie będą już mieć znaczący wpływ na czołówkę najbardziej poszukiwanych kompetencji. Do pierwszej trójki w Avenga powinni wejść specjaliści od data engineeringu i systemów SAP. Na razie tak jak w poprzednich latach podium zajmują: Tester, Programista Java i Analityk. – Nawiązując współpracę z Syniti Avenga dołączyła do firm, które w najbliższych latach będą zaspokajać ogromne zapotrzebowanie europejskiego biznesu na migrację systemów ERP do chmury obliczeniowej – zauważa Małgorzata Wiśniewska.

Przez cały 2021 rok Avenga zrekrutowała w Polsce 650 specjalistów, powiększając zespół do 1470 osób. Ogromny popyt na specjalistów IT sprawił, że priorytetem oprócz przyciągania nowych osób stało się utrzymanie obecnych pracowników. Jeśli Avenga sprosta obu wyzwaniom, to na koniec tego roku zespół firmy powiększy się jeszcze o niemal 600 specjalistów (do ponad 2000 osób), przy czym nowo zrekrutowanych będzie w sumie ponad 800. Różnica wynika z konieczności zapełniania wakatów, powstających na skutek rotacji.

– Zainteresowanie ofertami pracy w Avenga utrzymuje się na wysokim poziomie, a poziom rotacji naszych pracowników nie odbiega od rynkowej średniej. Jednak specjaliści IT mają coraz większy wybór i coraz trudniej o pewność, że wybiorą nas – mówi Justyna Wroniak, Talent Aquisition & HR Director. Jej zdaniem, coraz więcej kandydatów równocześnie bierze udział w kilku rekrutacjach, co powoduje, że teraz częściej niż w przeszłości rezygnują z podjęcia pracy już po przedstawieniu konkretnej oferty. Dodatkowo na początku tego roku proces decyzyjny kandydatów skomplikował Polski Ład. Nowo rekrutowanym osobom więcej czasu zajmuje analiza przyszłych dochodów, podatków i składek oraz wybór formy zatrudnienia. 

Avenga chce w tym roku zwiększyć przyciąganie specjalistów IT, tworząc im jeszcze lepsze możliwości rozwoju zawodowego poprzez szkolenia, ciekawe projekty, przekwalifikowania, budowanie indywidualnych relacji i komfort pracy zapewniany przez opiekunów. Firma stawia też na dalszy rozwój centrów kompetencyjnych, służących przekazywaniu wiedzy i uznania dla najzdolniejszych specjalistów. – Utrzymujemy koncentrację na kompetencjach związanych z chmurą, frontend i backend development, security, testingiem, analizą biznesową i prowadzeniem projektów IT, choć centrów kompetencyjnych jest u nas więcej – podkreśla Małgorzata Wiśniewska. 

– Polska jest nadal wysoko oceniana, jeśli chodzi o warunki do rozwoju biznesu IT, co przekłada się m.in. na nieustanne zainteresowanie naszym rynkiem klientów ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Mimo zagrożeń są więc warunki do utrzymania co najmniej zeszłorocznego tempa wzrostu. Wskaźniki naszej sprawności operacyjnej pokazują, że jesteśmy na to przygotowani – podsumowuje Małgorzata Wiśniewska.

Avenga jest światowym ekspertem w obszarze IT, transformacji cyfrowej i staffing services, z ponad 20-letnią praktyką. W ramach linii Transforming Industries świadczy szeroką gamę usług – od doradztwa strategicznego, usług związanych z customer experience, projektowaniem rozwiązań, po tworzenie oprogramowania. W ramach obszaru IT Professionals oferuje outsourcing specjalistów IT. Łączy kreatywność i innowacyjność z umiejętnością szybkiej realizacji kompleksowych projektów. Ponad 3500 profesjonalistów pracuje dla Avenga w ramach struktury 27 lokalizacji w Europie, Azji i USA. W Polsce biura firmy znajdują się m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Polityka

Parlament Europejski przeciwny centralizacji polityki spójności w UE. Apeluje o jej większą elastyczność

Parlament Europejski sprzeciwia się pomysłowi centralizacji zarządzania polityką spójności w Unii Europejskiej. W maju br. większością głosów przyjął sprawozdanie na temat spójności gospodarczej i społecznej i jej przyszłości po 2027 roku. Zdecydowana większość grup politycznych jest za decentralizacją modelu polityki spójności, mówiąc stanowcze „nie” ograniczeniu roli władz regionalnych i lokalnych. Jednocześnie wskazuje na potrzebę uelastyczniania tej głównej polityki inwestycyjnej tak, by sprawnie można było reagować na ewentualne kryzysy i nowe wyzwania.

Bankowość

Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku

Coraz więcej banków i instytucji finansowych inwestuje w technologię blockchain. To przede wszystkim szansa na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, ich prywatności, ale też nowe możliwości weryfikacji tożsamości oraz przechowywania wartości. Jedną z najbardziej zaawansowanych platform opartych na technologii blockchain jest Ethereum – zdecentralizowany system umożliwiający tworzenie i wykonywanie smartkontraktów oraz aplikacji rozproszonych. O ile klasyczne łańcuchy bloków pełnią funkcję zdecentralizowanego rejestru transakcji, o tyle Ethereum wprowadza warstwę logiki wykonawczej, czyniąc z blockchaina uniwersalną platformę kontraktów samowykonalnych i aplikacji rozproszonych.

Konsument

Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami

Debata prezydencka 23 maja br. pokazała, że Polacy nie wiedzą, czym są saszetki nikotynowe oraz snusy, a także czym się różnią. Sztab wyborczy Karola Nawrockiego podał, że kandydat na prezydenta podczas debaty przyjął snus. Sam Karol Nawrocki sprostował, że była to saszetka nikotynowa. Tymczasem różnica między oboma produktami jest ogromna. Snus zawiera tytoń, którego nie ma w saszetce, a jego sprzedaż w UE – z wyjątkiem Szwecji – jest zabroniona.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.