Komunikaty PR

Naruszenia danych. Bitdefender wskazuje trzy główne wektory ataków

2022-09-01  |  01:00
Biuro prasowe

W ostatnich latach organy zajmujące się ochroną informacji wprowadziły restrykcyjne przepisy mające na celu zmuszenie firm oraz instytucji do ostrożnego obchodzenia się z danymi swoich klientów. Również dostawcy systemów cyberbezpieczeństwa wprowadzają na rynek rozwiązania zaprojektowane w ten sposób, aby chronić wrażliwe dane i uniknąć wysokich kar za nieprzestrzeganie zasad RODO. W teorii wygląda to bardzo dobrze, aczkolwiek wiadomości o naruszeniu bezpieczeństwa danych niemal codziennie trafiają na łamy portali i pierwsze strony gazet. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści z firmy Bitdefender wskazują na trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy.

 

Człowiek najsłabszym ogniwem

Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker na świecie, często powtarzał - „łamałem ludzi, a nie hasła”.  Ta zasada obowiązuje już od trzydziestu lat. Choć użytkownicy biznesowi oraz indywidualni mogą korzystać z zaawansowanych systemów do ochrony urządzeń końcowych, cały czas dają się nabierać na sztuczki oszustów. Wprawdzie techniki socjotechniczne pozostały te same, niemniej napastnicy znacznie poprawili jakość prowadzonych działań. Wysyłane przez nich wiadomości nie zawierają jak niegdyś błędów stylistycznych, ortograficznych czy literówek. Ciekawym przykładem postępu jest spear phishing, czyli bardziej wyrafinowana forma standardowego ataku phishingowego. Cyberprzestępcy podszywają się pod dyrektorów generalnych, finansowych czy operacyjnych i nakłaniają pracowników do ujawnienia firmowych danych, wykonania przelewów na konto hakera lub udostępnienia danych logowania, aby umożliwić atakującemu zdobycie przyczółka w infrastrukturze.

 

Ataki w łańcuchu dostaw

Innym wektorem ataku jest infiltracja organizacji poprzez wyszukiwanie mniej bezpiecznych elementów w łańcuchu dostaw - na przykład hakowanie firmy partnerskiej dostarczającej oprogramowanie lub usługi. Napastnicy z reguły wykorzystują sytuacje, kiedy pojawia się aktualizacja aplikacji i dodają do niej malware. Najgłośniejszym takim przypadkiem jest atak na SolarWinds, który dotknął niezliczoną ilość użytkowników platformy oprogramowania Orion, w tym instytucje federalne Stanów Zjednoczonych.

 

Niezałatane punkty końcowe

Jeśli cyberprzestępcom uda się przekroczyć pierwszą linię obrony, wciąż muszą unikać wykrycia przez zespół IT i wyszukiwać słabych punktów w docelowej infrastrukturze. Na tym etapie hakerzy najczęściej szukają luk bezpieczeństwa w nieaktualizowanym oprogramowaniu. Wraz z rosnącą liczbą aplikacji używanych przez firmy oraz instytucje (według prognoz VMware’a w 2024r ma być ich 792 miliony), pojawiają się trudności związane z ich aktualizacją. Niewdrożenie najnowszych poprawek błędów otwiera drzwi do cyberataków.

 

- Jako konsumenci nie mamy możliwości zapobiegania tym atakom. Możemy jednak podjąć kroki w celu zabezpieczenia naszej tożsamości cyfrowej, na wypadek, jeśli z firmy, która dysponuje naszymi danymi, wyciekną nasze wrażliwe informacje. Warto również korzystać z programu antywirusowego dodatkowo zapewniającego ochronę naszych urządzeń przed atakami wykorzystującymi skradzione dane - podsumowuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.