Next Mobile startuje z integratorem Internetu rzeczy
Oferująca usługi telekomunikacyjne firma Next Mobile uruchomiła submarkę Next IoT, specjalizującą się w tworzeniu i dostarczaniu technologii tzw. Internetu rzeczy. Nowa marka będzie integratorem technologii związanych z wymianą informacji między maszynami. Zakres usług Next IoT dotyczy także usług przetwarzania i analizy danych na potrzeby automatyzacji i optymalizacji procesów w takich branżach jak przemysł, motoryzacja, czy medycyna.
Internet Rzeczy oraz jego rozwój nad Wisłą dopiero zaczyna raczkować. Polskie firmy wciąż wybiórczo decydują się na wdrożenia z zakresu Internetu rzeczy. Jak wynika z opublikowanego raportu autorstwa Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), nad Wisłą na 10 tys. pracowników przypadają jedynie 42 roboty przemysłowe, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jest to liczba ośmiokrotnie wyższa – ponad 330 sztuk[1]. Natomiast badanie przeprowadzone przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), dowiodło, iż poziom wiedzy o korzyściach związanych z robotyzacją produkcji, wpisującą się w ideę IoT, jest wśród rodzimych firm nadal na niskim poziomie[2]. Przedsiębiorcy w Polsce uważają, że kluczem do przyspieszenia robotyzacji nad Wisłą jest szerzenie wiedzy o korzyściach ekonomicznych (46 proc.).
Rozwiązania oraz urządzenia z dziedziny IoT/M2M, które oferuje Next IoT znajdują zastosowanie w przemyśle, medycynie, motoryzacji oraz usługach komunalnych.
Rozwój technologii Internetu rzeczy to połączenie dwóch światów: przemysłu, biznesu oraz naszego domu. Przyszłość wydaje się stać pod znakiem technologii IoT/M2M, sieci LTE-M, obecnie testowane przez operatorów będą w stanie obsłużyć nawet do kilkuset tysięcy inteligentnych urządzeń na tak małym obszarze jak jeden kilometr kwadratowy. – mówi Rafał Kozłowski, Prezes Next Mobile.
W gamie usług Next IoT znajdują się także aplikacje do zarządzania kartami SIM M2M, które pozwalają na tworzenie systemów kontrolujących inteligentne roboty przemysłowe, urządzenia medyczne transmitujące parametry życiowe pacjentów w szpitalach, czy komponenty samochodowe kontrolujące zużycie paliwa oraz awarie. Z drugiej strony Next IoT oferuje narzędzia do obsługi inteligentnych liczników wody, czy systemów oświetleniowych. Dzięki specjalnej platformie klienci mogą sprawnie zarządzać nad tysiącami kart SIM, co daje nie tylko możliwość sterowania inteligentnymi urządzeniami, ale także ich cyklem życia, analizy danych i aktywacji dodatkowych usług.
Szacuje się, że w Polsce obecnie w użytku jest ok 3 mln sztuk kart SIM M2M. Natomiast liczba urządzeń, które z nich korzystają może być znacznie większa – jedna karta może obsługiwać kilka inteligentnych liczników, mierników, czy czujników na raz.
Wdrożenie ekosystemu urządzeń z dziedziny IoT to proces, który odpowiednio przygotowany nie jest tożsamy z wieloletnim okresem implementacyjny. Rozwiązania M2M można wdrożyć już w kilka miesięcy. Wiąże się to co prawda z nakładami finansowym związanymi z implementacją, natomiast ich poprawne funkcjonowanie przyniesie wymierne korzyści finansowe oraz poprawi wydajność procesów w organizacji – dodaje Mateusz Starański, Head of Business Development w Next Mobile.
Z raportu IPAG wynika, iż w większości firm, które się zrobotyzowały, proces wdrożenia nie trwał dłużej niż rok (90 proc. przypadków). Zwrot z inwestycji w roboty przemysłowe wynosi najczęściej 12-24 miesiące (62 proc. ankietowanych). W co czwartej firmie robotyzacja zaczyna się zwracać po 6-12 miesiącach.
[1] https://ifr.org/worldrobotics/
[2] http://www.ipag.org.pl/Content/Uploaded/files/Raport_Roboty_3ed.pdf
Sony na ISE 2025 – zrównoważony rozwój i najnowsze technologie
Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu (HFF) zamówiła Sony Crystal VERONA
Bruce Owen zostaje nowym prezesem regionu EMEA w Equinix
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.