Niemiecki potentat ofiarą ataku ransomware
Knauf Gips to rodzinna firma z siedzibą w Iphofen w Niemczech, która produkuje materiały budowlane i systemy konstrukcyjne. Jej portfolio obejmuje konstrukcje suchej zabudowy, płyty gipsowo-kartonowe, płyty cementowe, płyty akustyczne z włókien mineralnych, suche zaprawy murarskie i materiały izolacyjne.
Od kilku dni na stronie internetowej producenta znajduje się komunikat o następującej treści.
„Niestety systemy Grupy Knauf stały się celem cyberataku w nocy 29 czerwca. Nasz system cyberbezpieczeństwa zareagował natychmiast, a globalny zespół IT zdołał wyizolować incydent. Podjęto decyzję o zamknięciu usług, dochodzenie jest w toku”.
Wszystko wskazuje na to, że firma jak do tej pory nie poradziła sobie z przywróceniem systemów do pracy. To może oznaczać, że szefowie nie zdecydowali, czy współpracować z napastnikami i zapłacić okup lub próbować usunąć szkody własnymi siłami.
Za atakiem stoi grupa Black Basta. Na jej stronie znajduje się jedna piąta plików, które rzekomo ukradli Knauf Gips. Zbiór danych zawiera podobno komunikację e-mail, dane uwierzytelniające użytkowników, informacje kontaktowe pracowników, dokumenty produkcyjne i skany tożsamości.
Knauf Gips z ponad 150 zakładami produkcyjnymi na całym świecie jest jednym z największych graczy w branży budowlanej. Grupa bardzo dużo inwestuje w Rosji i utrzymuje bliskie związki z prezydentem Władimirem Putinem.
Pomimo tego, że organizacje próbuje stosować różne rodzaje zabezpieczeń, a na rynku pojawiło się wiele narzędzi chroniących przed tego rodzaju atakami, gangi ransomware wciąż sieją spustoszenie. W czerwcu bieżącego roku systemy telemetryczne Bitdefendera rozpoznały 192 aktywne odmiany tego złośliwego oprogramowania. Najczęściej wykrywana jest Wanna Cry (42 proc.), a w dalszej kolejności Grand Cab (15 proc.), Robin (13 proc.) oraz Cerber (8 proc.).
Specjaliści z Bitdefendera zwracają uwagę na fakt, iż dużą większą aktywnością wykazują się grupy Ransomware-as-a-Service (RaaS). W przeciwieństwie do gangów selektywne wybierających ofiary, przedkładają ilość ataków nad potencjalną wartość okupu.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.